zakaz

  zakaz

  Palenie na balkonach to temat, który mocno dzieli opinię publiczną. Niektórzy uważają, że można to robić, inni są zdecydowanie przeciwni. Problem stał się szczególnie - nomen omen - palący w czasie pandemii, kiedy większość z nas pracuje w domu i spędza w nim dużo czasu. Dla osób niepalących dym lecący od sąsiada stanowi spory problem. W związku z tym pojawił się pomysł zakazu palenia na balkonach.

  Grillowanie to jedno z ulubionych zajęć Polaków. Kto z nas nie lubi spędzać czasu z rodziną czy przyjaciółmi przy ogniu, na którym skwierczą różne rodzaje mięs i warzywa. Tradycyjnie już za początek sezonu grillowego uznaje się długi majowy weekend. Niestety w tym roku nie wszędzie było to możliwe. Władze kilku warszawskich dzielnic wydały bowiem zakaz rozpalania ognisk i grillowania. Co grozi za jego złamanie? O tym rozmawialiśmy z Szymonem Czerwińskim, szefem kuchni i Agnieszką Drozd, Warszawski Alarm Smogowy.

  Pandemia koronawirusa wymusiła wiele zmian w życiu ludzi na całym świecie. Od wielu miesięcy także w Polsce poddajemy się obostrzeniom i rygorom sanitarnym. Czy do licznych regulacji, których celem jest zmniejszenie ilości zakażeń, dojdzie zakaz komunii świętej?

  Do wtorku 10 listopada br. obowiązuje zakaz wykonywania międzynarodowych lotów cywilnych do 34 państw. Tak zakłada rozporządzenie Rady Ministrów, które właśnie weszło w życie. Lista obejmuje m.in. Stany Zjednoczone, Czarnogórę i Izrael. Nie ma na niej krajów z Unii Europejskiej, a także Rosji i Ukrainy.

  Od soboty 10 października - w związku z nasilająca się pandemią koronawirusa - cała Polska znajduje się w strefie żółtej. Oznacza to m.in. nakaz noszenia maseczek, a co za tym idzie - zakaz palenia, picia i jedzenia w przestrzeni publicznej. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są pociągi. Jaka kara może nas czekać za jedzenie kebaba na ulicy?

  O dwa tygodnie rząd przedłużył zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym. Dotyczy on 29 państw. Na liście nie ma m.in. krajów Unii Europejskiej, Strefy Schengen oraz Ukrainy. Zakaz zacznie obowiązywać od środy 14 października.

  Francja wprowadziła rozwiązania gwarantujące, że do samolotów będą wpuszczane wyłącznie osoby z ujemnym wynikiem testu na koronawirusa. W związku z tym zakaz połączeń lotniczych z tym krajem został zniesiony. Tak wynika z informacji MSZ.

  Około 100 mln zwierząt na świecie jest każdego roku hodowanych, a następnie zabijanych na futra. W Polsce trwa właśnie dyskusja nad projektem ustawy, która przewiduje zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy takie obowiązują już w wielu państwach europejskich, w innych natomiast wprowadzono ostre regulacje, które czynią produkcję futer praktycznie nieopłacalną. W Wielkiej Brytanii debatuje się nawet nad zakazem ich sprzedaży.

  Palacze, którzy do tej pory wybierali papierosy mentolowe nie będą zadowoleni. 20 maja 2020 roku znikną one z półek w całej Europie. Zakaz dotyczy zarówno wyrobów aromatyzowanych, tytoniu do palenia, jak i tzw. „klikanych” papierosów, z wydzielającą mentol kapsułką w środku. Po „mentole” sięgała dotychczas 1/3 wszystkich palaczy w Polsce.

  Perkusja, gitara elektryczna, semafor - tych instrumentów nie usłyszymy już w polskich kościołach. Czy dokument wydany przez polskich biskupów, dotyczący muzyki, która płynie z głośników w kościołach to novum? Jakie instrumenty dopuszcza? I czy taki dokument jest potrzebny? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to ks. Dominika Dubiela i Zbigniewa Zmachowskiego. Jaka wspólna przeszłość łączy aktora i organy?

  W jednej ze szkół nauczycielka kazała ściąć chłopcu włosy, bo były za długie. Czy miała prawo to zrobić? Czy statut szkoły może zabraniać uczniom noszenia pewnego rodzaju fryzur? Jak w takiej sytuacji powinien postąpić rodzic? W Dzień Dobry TVN o dziecięcych fryzurach rozmawialiśmy z dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie Danutą Kozakiewicz i rodzicami długowłosych chłopców: Krzysztofem Dialbo Włodarczykiem i Agnieszką Cegielską.