Ścisła ochrona wilków może zostać wycofana
KE chce osłabienia statusu ochronnego wilka w ramach Konwencji Berneńskiej. Zamiast "ściśle chroniony" miałby być jedynie "chroniony" zapisami prawa międzynarodowego.
- Na czym to polega? Jeżeli znajdą się osoby, które będą chciały tę populację zmniejszyć, to będą mogły wystąpić o specjalne zezwolenie ze względu na zagrożenie zwierząt domowych. Wilki pojawiają się w różnych miejscach, ale pojawiają się też w momencie, gdy ta ich grupa rodzinna jest jakoś rozbijana. Jeżeli ona nie byłaby rozbijana, to one by się tak nie rozchodziły i nie zagrażałyby domostwom - tłumaczyła Joanna Kryńska w Dzień Dobry TVN.
Dziennikarka sprawdziła, jak wygląda populacja wilków w Polsce. - Ona jest większa z roku na rok. Teraz ok. 4,5 tysiąca jest tych chronionych zwierząt w Polsce - poinformowała.
Ekolodzy chcą ścisłej ochrony wilków
Ekolodzy wskazują jednak, że populacja wilków w Europie nadal się nie odbudowała.
- Obrońcy zwierząt są przerażeni. Mówią, że tak ta sytuacja nie powinna wyglądać, że to jest chroniony gatunek zwierząt i powinniśmy całkiem inaczej postrzegać wilki, i bardziej je chronić, a nie zmniejszać populacje - przytoczyła Joanna Kryńska.
Więcej newsów znajdziesz w materiale wideo i na stronie tvn24.pl.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pies-przyrodnik potrafi wytropić wilka i trufle. Jak go wyszkolić? "Chęć zabawy jest bardzo istotna"
- Z ukrytą kamerą wśród zwierząt. Jakimi rodzicami są wilki?
- Tropi wilki i wyje tak jak one: "Spotkanie następuje znienacka"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Joanna Kryńska
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images