ochrona zwierząt

  ochrona zwierząt

  Zwierzęta czują i mają swoje prawa. Choć wydaje się to oczywiste, to nie wszyscy patrzą na tę kwestię w ten sam sposób. Podręcznik szkolny, który pokazywał dzieciom, że zwierzęta mają prawa oburzył jednego z polityków. Czy zatem psy, koty i inne stworzenia powinny mieć jakieś "przywileje"? Jak podchodzi się do nich w Polsce? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z mec. Karoliną Kuszlewicz, która prowadzi bloga "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata".

  Gdy człowiek z różnych przyczyn przestaje zajmować się małym, udomowionym zwierzęciem, jego sytuacja staje się tragiczna. Bezdomne króliki, jeże i gryzonie są znacznie mniej zauważalne niż psy czy koty. Trudniej udzielić im pomocy. Dlatego właśnie dla nich w Lublinie powstało okno życia.

  Zwierzęta masowo wymierają na naszej planecie. Według raportu opublikowanego przez organizację WWF, przez niecałe pół wieku średnia liczebność populacji dzikich zwierząt kręgowych na Ziemi, zmniejszyła się aż o 68 proc. Jak twierdza autorzy WWF Living Planet Report 2020 najważniejszym powodem wymierania gatunków jest degradacja środowiska naturalnego.

  Według danych policji - mimo zaostrzenia kar - wciąż rośnie liczba przestępstw związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami. Tylko w ubiegłym tygodniu, w okolicach Rawy Mazowieckiej, zatrzymano kolejnego właściciela psa podejrzanego o szczególne okrucieństwo wobec czworonoga. Zwierzę miało m.in. spiłowane do granicy dziąseł wszystkie zęby, prawdopodobnie przy użyciu szlifierki, znajdowało się w piwnicy, bez dostępu do wody i pożywienia, nie było w stanie ustać na łapach. Kto zajął się psiakiem? Jak się obecnie zachowuje? Nadal jest zalękniony?

  Agata Buzek jest niezwykle zaangażowana w pomoc dla bezdomnych zwierząt. Co dokładnie dla nich robi? I co mają z tym wspólnego czapki, które przyniosła do naszego studia? O swojej miłości do naszych braci mniejszych aktorka mówiła w Dzień Dobry TVN. Agatę zapytaliśmy również o jej ostatnie projekty artystyczne.

  Sacha Dench jest szefową działu medialnego WWT - brytyjskiej organizacji zajmującej się ochroną zwierząt. Tej jesieni, fanka latania i nurkowania na wstrzymanym oddechu, wyruszyła motoparalotnią z Rosji do Anglii. Dlaczego? Z miłości do natury! Sacha leci razem z łabędziami czarnodziobymi, których populacja w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się o połowę. Brytyjscy naukowcy postanowili prześledzić ich szlak, aby sprawdzić dlaczego liczba tych ptaków spada w tak zastraszająco szybkim tempie. Z latającą kobietą-ekolog szybki wywiad przeprowadził reporter Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Joannę Krupę, aby zapytać ją o komedię kryminalną You Can’t Have It, w której modelka wcieliła się w rolę barmanki mającej konflikt z prawem. Zobaczcie, kto - oprócz niej - zagrał w tej produkcji i czy film będzie wyświetlany w Polsce.