Czy płazy potrzebują pomocy człowieka?
Wczesna wiosna to okres, w którym płazy budzą się do życia. - To, co chcą zrobić, to jak najszybciej przejść do zbiornika wodnego, więc jest to okres bardzo dużej miłości. Samce wskakują na samice i idą do zbiornika wodnego - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN biolożka Monika Bykowska.
Marzec to również czas, w którym żaby i ropuchy znajdują się w niebezpieczeństwie. - Właśnie na tym polega nasza praca, żeby bezpiecznie płazy mogły dotrzeć do zbiornika, żeby im uniemożliwić wejście w ogóle na jezdnię, gdzie są masowo rozjeżdżane, to stawiamy przed nimi ogrodzenie herpetologiczne. Wkopujemy po jego wewnętrznej stronie wiadra, do których płazy migrujące wpadają. Naszą pracą jest codzienne ich odławianie - dodała biolożka, Barbara Szulc.
Jakie płazy są odławiane?
- Głównie migruje tutaj ropucha szara. Mamy wyjątkowego płaza, który właśnie w sezonie godowym przebarwia się dla samicy na niebiesko, jest to żaba moczarowa. Samiec żaby moczarowej, który jest właśnie taki piękny, niebieski - pokazywała Barbara Szulc.
Co jeszcze warto wiedzieć o żabach i ich okresie lęgowym? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Puchaty i włochaty, ale wygląda jak sznaucer? Poznajcie schnoodla!
- Bociany przylatują do Polski wcześniej. Według ekspertów to "niepokojące zjawisko"
- Nagrał swoje niezwykłe spotkanie z łosiem. Ten film jest hitem sieci. "Miałbym majtochy ufajdane"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN