Jak donoszą media na całym świecie, największą furorę na tegorocznej gali rozdania Oscarów zrobili Ryan Gosling i… Messi. Nie chodzi tu oczywiście o argentyńskiego boga futbolu, a o suczkę imieniem Messi, która zagrała w filmie "Anatomia upadku" psa przewodnika imieniem Snoop. Sprowokowani tym wydarzeniem postanowiliśmy zajrzeć do psiej galerii sław razem z Anią Tatarską i porozmawiać o pracy psa-aktora z behawiorystką Anetą Awtoniuk.
Najsłynniejsze psy w historii kina
Psy od pokoleń są uważane za prawdziwych przyjaciół człowieka. Nic więc zaskakującego, że zarówno polska, jak i zagraniczna kinematografia często sięga po czworonożnych bohaterów. Jednym z najbardziej kultowych psich postaci jest Szarik, czyli owczarek niemiecki, który pełnił funkcję łącznika, psa bojowego i zwiadowcy w serialu "Czterej pancerni i pies". - Pies, który grał Szarika jest obecnie wypchany w Muzeum Policji - zdradziła Ania Tatarska.
- Najprawdopodobniej Szarika grały trzy psy: Trymer, Atak i Spik. Wymyślono to tak, że Trymer grał najlepiej, a te pozostałe miały inny charakter. Jeden do scen bojowych, a inny do scen para-dialogowych - dodała.
Kolejnym znanym psim bohaterem jest Uggie, czyli jack russell terrier, który zasłynął rolą w filmie "Artysta". - To najbardziej utytułowany psi aktor. A co jest ciekawe, trener psa na planie musi wydawać polecenia. W przypadku filmu dźwiękowego wydaje się je przez ruchy. A tutaj jest przypadek filmu niemego, więc Uggiemu można było wydawać komendy głosowe - zdradziła Anna Tatarska.
Historia kina nie zapomina także o Mushu, a dokładnie mopsiku Franku, który stanowił niezłą konkurencję dla Willa Smitha oraz Tommy'ego Lee Jonesa. - Mushu pojawił się w dwóch pierwszych częściach "Facetów w czerni". To jest prawdziwa psia diwa - podkreśliła dziennikarka.
Czy każdy pies może może zostać gwiazdą kina?
Zwierzęca behawiorystka Aneta Awtoniuk wyjaśniła, że podstawą jest odpowiednie oswojenie czworonoga. - Na planie psy spotykają się z duża liczbą ludzi, z zapachami, światłem i okiem kamery. Pies musi być więc pewny, że jest to bezpieczna sytuacja - wyjaśniła.
Nasza ekspertka podkreśliła, że bardzo ważna jest także społeczność. - A także szybkość uczenia się i taka łatwa reakcja na stres, która pozwala szybko wejść w pobudzenie i potem spokojnie zejść z tego pobudzenia - dodała.
Aneta Awtoniuk zauważyła, że w Polsce istnieją zasady, związane z przebywaniem psa na planie. - Reguluje je Główny Lekarz Weterynarii. Jeśli pies występuje w przedsięwzięciu, w którym jest aktywny, to cały scenariusz zdjęć powinien trafić do Głównego Lekarza Weterynarii - powiedziała.
Nasza gościni zaznaczyła, że ludzie coraz częściej zapominają, że film jest sztuką kłamstwa. - Zwierzę, które robiło coś w filmie, nie będzie tego robiło w naszym salonie. To nie jest prawda, że owczarki niemieckie rodzą się wyszkolone, tylko dlatego, że Szarik podkładał bomby pod niemieckie czołgi - wyjaśniła Aneta Awtoniuk.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 11-letnia Emilia ma chorobę moyamoya. "Nieleczona prowadzi do kalectwa"
- Naukowcy alarmują. Jeden z najczęstszych wirusów może uszkadzać układ nerwowy
- Wstrząs anafilaktyczny zagrożeniem dla zdrowia i życia. "Reakcja rozwija się bardzo szybko"
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News