Wstrząs anafilaktyczny zagrożeniem dla zdrowia i życia. "Reakcja rozwija się bardzo szybko"

Co to jest wstrząs anafilaktyczny?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nikt nie pomógł
Nikt nie pomógł
Wstrząs anafilaktyczny – objawy i pierwsza pomoc
Wstrząs anafilaktyczny – objawy i pierwsza pomoc
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie
Wstrząs anafilaktyczny to silna reakcja organizmu wywołana jakimś alergenem. Jest bardzo niebezpieczna i - jeśli pomoc przyjdzie zbyt późno - może doprowadzić do śmierci pacjenta. Jak go rozpoznać? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii.

Wstrząs anafilaktyczny. Jak bardzo może być niebezpieczny?

Pan Dominik w zeszłym roku z powodu bólu brzucha trafił do jednej z prywatnych pracowni rezonansu. Niestety podczas wizyty - niespodziewanie - doznał wstrząsu anafilaktycznego. Mimo że na sali obecny był personel medyczny, to nikt nie umiał mu pomóc. -

- Doszła do mnie taka informacja, że mąż zasłabł. Z racji tego, że drzwi były uchylone, pozwoliłam sobie wejść do tego gabinetu. Mąż faktycznie leżał nieprzytomny, na boku. Wychodziły panie, wchodziły, zrobiła się taka wręcz panika. Była dostrzegalna taka bezradność personelu. Czułam się po prostu przerażona - powiedziała Barbara Konefał, żona zmarłego pacjenta.

Więcej o przypadku pana Dominika można się dowiedzieć z reportażu przygotowanego przez dziennikarzy Uwagi! TVN w niedzielę, 3 marca, o godzinie 19.45.

Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny?

- Wstrząs anafilaktyczny to uogólniona reakcja rozwijająca się bardzo szybko, po kontakcie z antygenem, w tym wypadku nazywanym alergenem. Cechą szczególną alergenu jest to, że jest to czynnik zupełnie obojętny dla naszego zdrowia, niegroźny, a mimo to osoby uczulone mogą zareagować na to wyjątkowo gwałtownie. Reakcja rozwija się bardzo szybko i może być zagrożeniem dla życia - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii.

Rozpoznanie wstrząsu anafilaktycznego nie jest takie proste.

- To, że ktoś traci przytomność, nawet w kontekście zastosowania jakiegoś leku czy zjedzenia czegoś, czy użądlenia przez osę albo pszczołę, nie oznacza od razu, że był to wstrząs anafilaktyczny. Patrzymy przede wszystkim na objawy obiektywne. Czy pojawiła się pokrzywka uogólniona, bąble, zmiany na skórze takie jak po poparzeniu pokrzywą czy ukąszeniu przez komara. One w przypadku wstrząsu pojawiają się natychmiast i na całym ciele. [...] Patrzymy również, czy jest obrzęk naczynioruchowy, czyli nagle pojawiający się obrzęk, często bardzo masywny, zazwyczaj w miejscu tego narządu, który miał kontakt z alergenem. Jeśli to było spożycie jakiegoś pokarmu język, wargi zaczynają puchnąć. To jest ogromny obrzęk, [...], tak masywny, że pacjent nie jest w stanie schować języka do ust - wyjaśniała specjalistka.

Jak pomóc osobie, która doznała wstrząsu? U kogo może się pojawić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości