Alergia może dać o sobie znać praktycznie w każdym wieku i mieć różną intensywność. U niektórych osób zdarzają jednorazowe ataki choroby, które samoistnie ustępują i już później nie wracają. U innych objawy utrzymują się przez cały czas. Dlaczego tak się dzieje? Czy alergię da się raz na zawsze wyleczyć? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl wyjaśnia to dr Magdalena Ciszewska, specjalistka chorób wewnętrznych i alergologii.
O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała alergolog Joanna Kuschill-Dziurda.
Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?
Atak kaszlu, kataru, łzawiące oczy a nawet - brak tchu. Wraz ze wzrostem temperatury i nadciągającą wiosną zbliża się również sezon alergiczny. O tym, czy tym kłopotliwym objawom można zaradzić mówił w Dzień Dobry TVN alergolog Piotr Dąbrowiecki. Czy od alergii da się uciec?
"Medycyna to nie matematyka"
Sprawdź, na jakie produkty należy uważać.
Odpowiada na pytanie, czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak alergia na wodę?
Co zrobić, by nie zwariować?
Zima to ostatni moment, żeby pomyśleć o odczulaniu. Alergia, która powoduje m.in. nieżyt nosa, łzawienie, bóle głowy i wiele innych nieprzyjemnych skutków, potrafi utrudnić życie pacjentowi. Jednak w Polsce wciąż niewielu pacjentów korzysta z "odczuleniowej szczepionki". Jaką ma zaletę, kiedy można ją wykonać i na czym polega? O tym opowiedział nam dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog.
Według Światowej Organizacji Zdrowia stały wzrost zachorowalności na alergie sprawia, że to one stają się epidemią XXI wieku. Już w samej Polsce co trzecia osoba zmaga się z alergią objawową. Dlaczego tak jest? Jak sobie radzić z tą chorobą? Czy podatność na alergię można dziedziczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN alergologa dra Piotra Dąbrowieckiego.
Roztocza są wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Czy można się ich skutecznie pozbyć? W jakich warunkach się rozwijają, a w jakich giną? Dlaczego lubią gnieździć się w łóżku? Jak często zmienić pościel? O tym w Dzień Dobry TVN mówił alergolog i internista prof. dr hab. Jerzy Kruszewski.
Lekarze alarmują: szerzy się plaga alergii nabytych. Bardziej dotykają one mieszkańców miast niż wsi. Ile do tej pory zdefiniowano białek, które mogą uczulać? Dlaczego część ludzi uczulonych nie choruje z powodu alergii? Jak znaleźć przyczynę alergii? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN alergologiem prof. Jerzym Kruszewskim.
Od dzisiaj do 30 września można wykonać bezpłatne badania spirometryczne. Gdzie? Jakie choroby wykrywa takie badanie? Na czym polega? Kto powinien je wykonać? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska rozmawiała o tym z alergologiem Piotrem Dąbrowieckim z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Wraz z nadejściem wiosny wiele osób zaczyna kichać i łzawić. Nie z powodu przeziębienia, ale alergii. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i alergologii prof. Jerzego Kruszewskiego, aby zapytać, jakie rośliny uczulają, jakich owoców i warzyw nie należy jeść, będąc uczulonym na konkretne pyłki, i czy leczenie na własną rękę jest skuteczne.
Powstała nowa piramida żywieniowa. Czym się różni od poprzedniej? Jak ważny dla zdrowia i życia jest ruch? Jakie oleje są najzdrowsze? Czy jeść więcej warzyw, czy może owoców? Czy człowiekowi potrzebne jest białko? Jakie są najczęstsze błędu rodziców w planowaniu diety dla dzieci? Co to są tłuszcze trans? Do czego doprowadza nadmiar glutenu? O odwróconej piramidzie żywienia rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN dermatologiem i alergologiem dr n. med. Danutą Myłek.
Naukowcy brytyjscy uznali, że podawanie dzieciom masła orzechowego może skutecznie zapobiec alergii na orzechy. Czy rzeczywiście? Po ilu miesiącach życia dziecka można wprowadzać do jego diety orzechy? Dlaczego niektóre osoby reagują na orzechy w sposób bardzo gwałtowny? O wynikach wspomnianych badań rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. Jerzym Kruszewskim - alergologiem z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Co to jest atopia? Jak się objawia? Czy dziedziczy się ją po rodzicach? Jak leczy się atopię? Jaki czynnik powoduje, że atopia wraca u dorosłego? O tym dermatolog Lidia Ruszkowska i alergolog Piotr Dąbrowiecki.
Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc często są mylone z innymi dolegliwościami. Dr Piotr Dąbrowicki, alergolog, w TVN Cafe, wyjaśnił jej genezę i następstwa. Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę? Jak rozwija się choroba? O ile, nieleczona, skraca życie? Jakie są choroby towarzyszące obturacyjnej chorobie płuc?
"Nie wyglądają uroczo, również niezbyt uroczo się zachowują, ponieważ 'załatwiają się' na naszą pościel, a to co po sobie zostawiają powoduje u nas alergię." Co tak dosadnie opisał prowadzący Dzień Dobry TVN Marcin Prokop? Chodziło mu o roztocza. Jak się ich pozbyć? Czy alergię na odchody roztoczy można nabyć? Jakie są jej objawy? Dla kogo roztocza stanowią zagrożenie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN alergologa Piotra Dąbrowieckiego.
Czym objawia się nietolerancja laktozy? Jaki produktów nie powinny spożywać osoby z nietolerancją laktozy? Czym można zastąpić mleko w diecie? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN alergologa dr Piotra Dąbrowieckiego.