Trudny czas dla alegików. Kiedy rozpocząć odczulanie? "Medycyna to nie matematyka"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Trudny czas dla alergików
Trudny czas dla alergików
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Cała prawda o alergiach
Cała prawda o alergiach
Sezon alergiczny zaczął się na dobre. Wielu pacjentów rozważa, czy rozpocząć odczulanie, czy też sięgnąć po leczenie doraźne. Na co się zdecydować? Czy można łączyć ze sobą obie terapie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, alergolog.

Jak skutecznie walczyć z alergią?

W leczeniu alergii najczęściej stosuje się leczenie doraźne lub odczulanie. - Odczulać możemy się zazwyczaj wcześniej. Jeśli wiem już, że mamy alergię, np. corocznie w okresie kwietnia odczuwamy objawy, zaczynamy mieć katar, jest rozpoznana alergia, [...], możemy pomyśleć o tym, żeby się odczulić, czyli albo w formie iniekcji, albo w formie np. podjęzykowej. Odczulamy się już przed sezonem pylenia. Zazwyczaj to odczulanie trwa kilka lat, 3-5, jest to dość długi proces. Pacjenci muszą regularnie przychodzić na wizyty albo odczulają się w domu zależności od sposobu, który mają - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, alergolog.

Jak skutecznie walczyć z alergią?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie

Leczenie doraźne stosuje się wtedy, kiedy już mamy objawy alergii, czyli m.in. nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy świąd oczu i nosa. Może się także pojawić duszność. - Zależnie od tego, jakie mamy objawy, takie wdrażamy leczenie. Takie typowe leki, które są stosowane w alergii, to leki przeciwhistaminowe - wyjaśniała nasza gościni. Warto dodać, że takie leczenie - jeśli wiemy, że mamy alergię - możemy wprowadzić wcześniej.

Która forma leczenia alergii jest najskuteczniejsza?

- I leczenie doraźne, i odczulanie. Jeśli tylko jest możliwe, bo nie u każdego, jest jak najbardziej wskazane, żeby to połączyć. Zazwyczaj odczulanie powoduje, że te alergie się nie dołączają, może całkowicie lub częściowo wyleczyć się ta alergia, która istnieje. Medycyna to nie matematyka i to nie jest tak, że 100 proc. pacjentów się wyleczy, ale dojdzie do redukcji objawów, będą mniej nasilone [...]. Będziemy wymagać mniej leków, przejdziemy ten sezon alergiczny też łagodniej, poprawi się jakość naszego życia - zaznaczyła specjalistka.

Kiedy najlepiej rozpocząć odczulanie? Kiedy zacząć przyjmować leki, które łagodzą objawy alergii? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości