Niektórym wiosna kojarzy się wyłącznie z cieplejszymi dniami i beztroską. Dla osób zmagających się z uczuleniami to jednak trudny czas. Wielu z nich ma tzw. alergię krzyżową. Co to takiego?
Wyszkolony pies uratował z opresji 8-letnie dziecko. Dziewczynka nie była w stanie wytrzymać bólu, który powodowało uczulenie. Odkrycie, co było przyczyną alergii, przyprawia o dreszcze. Firma zajmująca się insektami opublikowała, co znajdowało się pod materacem dziecka.
Są niedocenianym źródłem alergenów.
Córka Katarzyny Kos doznała wstrząsu anafilaktycznego przebywając w przedszkolu. Opiekunki nie wezwały pogotowia a później dyrekcja odmówiła przyjęcia potrzebnej dziewczynce adrenaliny.
Kontakt z psem lub kotem jeszcze w życiu płodowym dziecka zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych. Do takich wniosków doszli badacze z Japonii po przeanalizowaniu danych medycznych ponad 60 tysięcy niemowlaków. Wnioski z obserwacji opublikowano w magazynie "PLOS ONE".
"Medycyna to nie matematyka"
Jak poradzić sobie z pyleniem? O tym w studiu Dzień Dobry TVN mówił alergolog, prof. Jerzy Kruszewski.
Reakcje alergiczne mogą być wywoływane przez wiele czynników. Pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy produkty spożywcze to tylko niektóre z nich. Okazuje się jednak, że drażniącym organizm bodźcem bywają też własne łzy i pot. Z tak nietypowym uczuleniem boryka się 34-letnia Julie Reid z Florydy.
Z powodu częstego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, nieprzyjemne objawy mogą się nasilać. Jak je rozpoznać?
- Nie mogłam wziąć oddechu - wspomina kobieta.
"Nikt nie wiedział, jak mi pomóc".
Kiedy źle się poczuła, wezwano śmigłowiec LPR.
Odpowiada na pytanie, czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak alergia na wodę?
Policjanci z drogówki zauważyli na obwodnicy Augustowa (Podlaskie) auto, które pędziło około 180 kilometrów na godzinę. Po zatrzymaniu okazało się, że liczy się każda sekunda, bo 15-letnią pasażerkę auta trzeba było jak najszybciej zawieźć do szpitala. Zażyła leki przeciwbólowe, na które była prawdopodobnie uczulona.
Pies rasy cavapoo stał się niezwykle popularny wśród gwiazd. Ma go m.in. Julia Wieniawa czy Anna i Robert Lewandowscy. W sieci można znaleźć informacje, że pupil jest hipoalergiczny, więc będzie odpowiedni dla alergików. Czy to prawda?
Zima to ostatni moment, żeby pomyśleć o odczulaniu. Alergia, która powoduje m.in. nieżyt nosa, łzawienie, bóle głowy i wiele innych nieprzyjemnych skutków, potrafi utrudnić życie pacjentowi. Jednak w Polsce wciąż niewielu pacjentów korzysta z "odczuleniowej szczepionki". Jaką ma zaletę, kiedy można ją wykonać i na czym polega? O tym opowiedział nam dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog.
"Reakcji alergicznej może towarzyszyć duża bolesność".
Nawet kosmetyki mogą nas uczulać. Niestety w tego typu alergiach nie ma odczulania, jedynie co może nam pomóc to unikanie składników uczulających. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatolog dr Anitę Tarajkowską-Olejnik, aby zapytać, jakie składniki kosmetyków uczulają najczęściej.
Wiosna to także czas alergii. Okazuje się, że co drugi Polak może mieć z tym problem. Czy uczulenie można nabyć? Jak prawidłowo je zdiagnozować? Jak sobie z nim radzić? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: alergolog dr Piotr Dąbrowiecki oraz Joanna Senger, mama synów cierpiących z powodu alergii.
Wraz z nadejściem wiosny wiele osób zaczyna kichać i łzawić. Nie z powodu przeziębienia, ale alergii. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę chorób wewnętrznych i alergologii prof. Jerzego Kruszewskiego, aby zapytać, jakie rośliny uczulają, jakich owoców i warzyw nie należy jeść, będąc uczulonym na konkretne pyłki, i czy leczenie na własną rękę jest skuteczne.
Wiele osób uczulonych na białko zwierzęce zastępuje je soją. O jej właściwościach rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN dietetyczką Anetą Łańcuchowską. Jaką soję warto jeść? Dlaczego przetworzona jest niezdrowa? Jaka jest zalecana dzienna dawka soi? Dlaczego mężczyźni nie powinni jej jeść w bardzo dużej ilości? Jakich produktów sojowych nie warto jeść ze względu na małą ilość soi?
Dla osób uczulonych na jad pszczoły śmiertelnie niebezpieczne może być każde użądlenie. jak sprawdzić czy jesteśmy uczuleni, jak rozpoznać objawy wstrząsu anafilaktycznego i jak pomóc osobie użądlonej? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy prof. Jerzego Kruszewskiego, Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Alergologii.
Wiedzieliście, że nawet choinka może być przyczyną reakcji alergicznej? Co jeszcze może nas uczulić przy świątecznym stole i jak sobie radzić w takiej sytuacji? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy alergologa dr. Piotra Dąbrowieckiego.
Uczulają pokarmy, pyłki, roztocza. Patrycja Wnorowska to mama małego alergika, która prowadzi bloga dla alergików. Każdy może znaleźć tam przykłady menu dla konkretnych rodzajów alergii oraz informacje, jak radzić siebie z dzieckiem, które ma alergię. Czy rodzic takiego dziecka musi czytać etykiety na wszystkich produktach i umieć je rozszyfrowywać?
Czym się objawia, jakie są przyczyny i jak leczyć atopowe zapalenie skóry? W studiu Dzień Dobry TVN, na Państwa pytania odpowiadał dr Piotr Gryglas.
W studiu Dzień Dobry TVN goscilismy był dr. Piotra Gryglasa. Wytłumaczył nam czy możliwe jest uczulenie na środki czystości? Jak sprawdzić co nas uczula oraz jak odróżnić uczulenie od choroby skóry? Czy rzeczywiście "częste mycie skraca życie"? ;)
Zespół Lyella to bardzo rzadka choroba, która występuje na wskutek uczulenia na leki przeciwbólowe. Jakie są pierwsze objawy tej choroby? Czy jest wyleczalna? Gość Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas podkreśla, że reakcje są indywidualne i uczulić można się w każdym okresie życia.