Jak objawia się "alergia" na partnera?
Reakcja alergiczna może się pojawić również w kontakcie z nasieniem partnera. Co ciekawe, takie uczulenie często bywa mylone z infekcją intymną. - Może być uczucie swędzenia, mogą być upławy, mogą być obrzęki. Często kobiety leczą się długo, nie wiedząc, jaka jest tego przyczyna, a tutaj to może być alergia na antygen, który występuje w nasieniu partnera - powiedziała dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska.
Trzeba podkreślić, że takie uczulenie może przełożyć się na płodność danej pary. Na szczęście ten rodzaj alergii również można leczyć. - Przygotowuje się specjalne rozcieńczenia tych roztworów alergenów i wstrzykuje się podskórnie, tak jak przy każdym odczulaniu na pyłki czy na pokarmy, tylko to już się robi w specjalistycznych gabinetach ginekologicznych - tłumaczyła.
Specjalistka dodała, że jeśli para podczas stosunku korzysta z prezerwatywy i reakcja uczuleniowa się nie pojawia, może być to sygnał, że kobieta jest uczulona na nasienie partnera.
Alergia na pot, zapach i ślinę partnera. Co można z tym zrobić?
- Przy alergii na ślinę my możemy nie mieć alergii na samą ślinę, tylko na to, co jadł partner. Istnieje takie pojęcie astma miesiąca miodowego - to dotyczy [...] obu płci. Jeśli ktoś jest silnym alergikiem i wie o tym, to powinien poinformować partnera o tym, że zmiana diety jest w tym momencie ważna, dlatego że przez 48 godzin nawet może się ten pokarm utrzymywać, który będzie wyzwalał reakcje alergiczne - wyjaśniła nasza rozmówczyni.
W przypadku uczulenia na pot tym, co aktywuje reakcję alergiczną, mogą być np. perfumy, m.in. te, które mają w składzie piżmo. Nie bez znaczenia są również kosmetyki stosowane przez partnera. Jak postępować w przypadku takich alergii? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak często Polki chodzą do ginekologa? O swoje zdrowie najbardziej troszczy się jedna grupa kobiet
- Trudna droga do diagnozy. "20 lat potrafią z tym żyć, nie mając pojęcia, że to zaburzenie"
- 14-latka trafiła do lekarza, bo wciąż nie dostawała miesiączki. Przyczyną "Gula wypełniona krwią. Jak balon"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News