Pot, ślina, a nawet nasienie. Sprawdź, jakie możesz mieć objawy alergii na partnera

Uczulenie na męża - czy to możliwe?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy mój partner mnie uczula?
Czy mój partner mnie uczula?
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie
Uczulać mogą nie tylko pyłki roślin czy sierść zwierząt. Zdarza się, że silną reakcję alergiczną wywołują pot czy ślina drugiego człowieka. Skąd się bierze ten rodzaj alergii? Jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała lekarz rodzinna dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska.

Jak objawia się "alergia" na partnera?

Reakcja alergiczna może się pojawić również w kontakcie z nasieniem partnera. Co ciekawe, takie uczulenie często bywa mylone z infekcją intymną. - Może być uczucie swędzenia, mogą być upławy, mogą być obrzęki. Często kobiety leczą się długo, nie wiedząc, jaka jest tego przyczyna, a tutaj to może być alergia na antygen, który występuje w nasieniu partnera - powiedziała dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska.

Trzeba podkreślić, że takie uczulenie może przełożyć się na płodność danej pary. Na szczęście ten rodzaj alergii również można leczyć. - Przygotowuje się specjalne rozcieńczenia tych roztworów alergenów i wstrzykuje się podskórnie, tak jak przy każdym odczulaniu na pyłki czy na pokarmy, tylko to już się robi w specjalistycznych gabinetach ginekologicznych - tłumaczyła.

Specjalistka dodała, że jeśli para podczas stosunku korzysta z prezerwatywy i reakcja uczuleniowa się nie pojawia, może być to sygnał, że kobieta jest uczulona na nasienie partnera.

Alergia na pot, zapach i ślinę partnera. Co można z tym zrobić?

- Przy alergii na ślinę my możemy nie mieć alergii na samą ślinę, tylko na to, co jadł partner. Istnieje takie pojęcie astma miesiąca miodowego - to dotyczy [...] obu płci. Jeśli ktoś jest silnym alergikiem i wie o tym, to powinien poinformować partnera o tym, że zmiana diety jest w tym momencie ważna, dlatego że przez 48 godzin nawet może się ten pokarm utrzymywać, który będzie wyzwalał reakcje alergiczne - wyjaśniła nasza rozmówczyni.

W przypadku uczulenia na pot tym, co aktywuje reakcję alergiczną, mogą być np. perfumy, m.in. te, które mają w składzie piżmo. Nie bez znaczenia są również kosmetyki stosowane przez partnera. Jak postępować w przypadku takich alergii? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki