Lekarka o marszu alergicznym: "Najczęściej zaczyna się od chorych jelit"

Marsz alergiczny - co to? Przyczyny, profilaktyka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sezon na wiosenne alergie (napisy)
Sezon na wiosenne alergie (napisy)
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie

Marsz alergiczny to pokrótce przejście jednej alergii w drugą. Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej i członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego, opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, w którym wyjaśnia, jak zapobiec temu "zjawisku". - Zadbaj o jelita - radzi specjalistka.

Alergia - choroba cywilizacyjna

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu na zetknięcie się z obcą substancją, tak zwanym alergenem. Ze względu na dużą i stale rosnącą częstotliwość jej występowania nazywana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Według danych NFZ (2021 rok) około 40 proc. Polaków ma objawy alergii (np. nieżyt nosa, kaszel, kichanie czy swąd skóry), a u około 10 proc. rozwijają się objawy astmy oskrzelowej, która najczęściej ma podłoże alergiczne.

Marsz alergiczny - co to? Przyczyny, profilaktyka

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, marsz alergiczny to ewolucja choroby, przechodzenie jednej postaci alergii w drugą i zmiana jej lokalizacji, która następuje wraz z wiekiem.

- Marsz alergiczny najczęściej zaczyna się od chorych jelit, od tzw. zespołu przesiąkliwego jelita i alergii pokarmowych u dzieci, które potem przekształcają się w alergie na pyłki i wszelkie inne alergie. One mogą już atakować oskrzela, płuca, wywołując objawy astmy - wyjaśniła dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska na nagraniu w mediach społecznościowych, po czym poradziła:

Zadbaj o jelita, jeżeli chcesz zapobiec rozwojowi marszu alergicznego

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości