Astma oskrzelowa to poważna choroba, z którą na całym świecie zmaga się ponad 300 milionów ludzi. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy Chin pokazują, że joga w połączeniu z ćwiczeniami aerobowymi może mieć bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie płuc u chorych. W jaki sposób?
Wiosna, piękna pogoda, przyroda budzi się do życia - dla osób, które nie zmagają się z sezonowymi alergiami, taki obrazek z pewnością brzmi sielsko. Niestety, pacjenci, którzy cierpią z powodu uczulenia na pyłki roślin, nie mogą skorzystać z tej wyjątkowej aury.
Agata Młynarska należy do grona najpopularniejszych polskich dziennikarek. Dlatego też jej fanom nie umknął moment, w którym ograniczyła swoją aktywność w mediach społecznościowych.
Na co cierpi pisarka?
"Mamy leki, które kontrolują chorobę".
"Jest jak posiadanie palacza mieszkającego w domu".
Astma to potoczna nazwa dwóch chorób - astmy oskrzelowej i sercowej. Mają one wspólne objawy - napady duszności i kaszlu. Wciąż nie zostały poznane przyczyny choroby. Czym objawia się astma? W jaki sposób można ją leczyć?
"Nie ma szans, żebym się poddała".
Wyniki badań są niepokojące.
Alergia na roztocza to nie jest zwykłe uczulenie. Nie należy oczekiwać, że przeminie z wiekiem, z czasem objawy będą się wyłącznie nasilać. Alternatywą dla bolesnych zastrzyków jest terapia doustna, a jej wczesne rozpoczęcie daje szansę na sukces leczenia.
Osoby chorujące na przewlekłe choroby układu oddechowe zastanawiają się, czy są zobowiązane do noszenia maseczek. Co mówi o tym prawo? Wyjaśnia adwokat Eliza Kuna.
Tani lek wziewny na astmę o nazwie Budezonid może znacząco złagodzić przebieg COVID-19 i zmniejszyć ryzyko hospitalizacji. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jak często należy przyjmować preparat?
Badania przeprowadzone przez naukowców z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku pokazują, że zbyt częste jedzenie mięsa może zaostrzać przebieg astmy u dzieci. Dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego tak duży odsetek biegaczy narciarskich choruje na astmę? Jak wygląda nadzór nad środkami farmaceutycznymi, których mogą używać sportowcy? Jakie sankcje mogą spotkać, przyłapaną na dopingu, norweską biegaczkę? O środkach wspomagających w sporcie rozmawialiśmy z dr. Stanisławem Szymanikiem - szefem komisji medycznej PZN.
W kawiarence Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś dr Piotra Dąbrowieckiego. Alergolog poddawał gości badaniu spirometrycznemu. Na czym dokładnie polega badanie? Czy jest bolesne? Na własnej skórze sprawdził to Bartek Jędrzejak.
27, 28 i 29 czerwca będziemy obchodzić drugie Światowe Dni Spirometrii. W tych dniach w Polsce będą odbywać się darmowe badania spirometryczne. W ubiegłym roku udało się przedać aż 7 tysięcy Polaków. Takie dbadnie pozwala wykryć astmę oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorbę płuc. Każda osoba, która pali tytoń jest zagrożona POCHP - wyjaśniał ekspert Dzień Dobry TVN - płk dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, zastępca komendanta WIM. Jak objawia się przewlekła obturacyjna choroba płuc?