Do czego może prowadzić nieleczona alergia? "W Polsce około 120 przypadków rocznie kończy się zgonem"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Życie z alergią sezonową
Życie z alergią sezonową
Nieleczone alergie = astma
Nieleczone alergie = astma
Wiosna, piękna pogoda, przyroda budzi się do życia - dla osób, które nie zmagają się z sezonowymi alergiami, taki obrazek z pewnością brzmi sielsko. Niestety, pacjenci, którzy cierpią z powodu uczulenia na pyłki roślin, nie mogą skorzystać z tej wyjątkowej aury.

Sezonowe alergie to zmora pacjentów

- Niestety od kwietnia-maja, aż do jesieni rzadko mnie można spotkać - wyznała w rozmowie z Agatą Młynarską Aleksandra Pucułek. - A jak jeszcze pojawiają się psy i koty, to uciekam - dodała.

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na działanie pewnych substancji, zwanych alergenami. Co ją wywołuje? - Wiele jest przyczyn alergii - przyznaje dr Dorota Kierszniewska, alergolog. - Dzieci są chowane bardzo sterylnie, częściej i szybciej rodzice sięgają po antybiotyki, nawet jeśli pojawi się błaha infekcja - dodała. Oprócz czynników związanych bezpośrednio z pacjentem wyróżnia się też te zewnętrzne. - Na alergię wpływa zanieczszyczenie środowiska, przetworzona żywność i sztuczne nawozy- wskazała ekspertka.

Do czego może prowadzić nieleczona alergia?

Jednym z najpoważniejszych powikłań alergii jest zdecydowanie wstrząs anafilaktyczny. Do czego może prowadzić taka reakcja organizmu? - Nawet do śmierci. W Polsce około 120 przypadków rocznie kończy się zgonem - wyznał w studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Dąbrowiecki. - Dochodzi do obrzęku gardła, jeśli nie podamy pacjentowi adrenaliny, to w ciągu 30 minut on zginie - dodał.

Oczywiście, wstrząs anafilaktyczny to niejedyne zagrożenie. - Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nieleczona alergia się rozwija - wyjaśnił. W związku ze wzrostem liczby pacjentów zmagających się z alergią rośnie też liczba osób, które chorują na astmę. - Co dekadę zwiększa się liczba osób z astmą. Koniec lat 90. to było 5 proc. populacji, teraz jest to już 10 proc., a trzeba pamiętać, że tylko połowa pacjentów wie, że choruje na astmę - dodał.

Co, zdaniem naszego eksperta, powoduje wzrost liczby zachorowań? Tego dowiecie się z naszego materiału.

Nieleczone alergie = astma
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Lackowska

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości