Dieta 1500 kcal, 10 tys. kroków dziennie, trening na czczo, czyli fakty i mity o odchudzaniu

Autor:
Izabela
Dorf
Fakty i mity o trenowaniu i odchudzaniu
Fakty i mity o trenowaniu i odchudzaniu Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Osoby, które chcą szybko schudnąć poszukują sposobów na łatwe i skuteczne pozbycie się niechcianych kilogramów. Niestety często wierzą w teorie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W Dzień Dobry TVN trener Paweł Raczyński powiedział, jakie są najpowszechniejsze mity dotyczące treningów i diety.

Mit 1: Żeby spalić tłuszcz z brzucha, wystarczy robić "brzuszki"

Zdaniem Pawła Raczyńskiego ta błędna teoria jest rozpowszechniana najczęściej. Jaka jest więc prawda? - Jeżeli chcemy odsłonić brzuch, to musimy pozbyć się tkanki tłuszczowej i wody podskórnej. Robimy to przede wszystkim deficytem kalorycznym, (...) czyli musimy dojść do takiej sytuacji z jedzeniem i aktywnością, że wydatkujemy więcej kalorii aniżeli przyjmujemy w pożywieniu i napojach - powiedział trener. Dodał także, że robienie samych ćwiczeń na tę partię ciała nie jest wystarczające.

Mit 2: Dieta 1500 kcal stosowana przez tydzień daje efekty w postaci utraty nawet 0,5-1 kg

Ta teoria także jest błędna, ponieważ kaloryczność należy szacować indywidualnie, uwzględniając styl życia danej osoby. - 1500 to ładna liczba, ale może się okazać, że dla pani o niedużych rozmiarach, która nie jest zbyt aktywna to i tak będzie za dużo kalorii, by chudła - stwierdził Paweł Raczyński.

Mit 3: 10 tyś. kroków dziennie - stosując przez minimum miesiąc taki plan działania stracisz nawet 5 kg

To założenie także nie jest prawdziwe, ponieważ nie bierze się w nim pod uwagę kwestii równowagi energetycznej, o której mowa była wyżej. - Jeżeli będę mało jadł, to nawet nie muszę robić tych 10 tys. kroków, żeby chudnąć. I odwrotnie: jeśli będę jadł dużo, to mogę robić nawet 20 tys. kroków i nie schudnąć - wyjaśnił trener.

Mit 4: Stacjonarna jazda na rowerze jako jedyne i najlepsze źródło cardio treningu

Tę teorię także trzeba obalić. Zdaniem naszego eksperta lepszą aktywnością będzie marsz lub bieg. - Dzisiaj jest tak, że przeciętny człowiek bardzo dużo siedzi, zazwyczaj w zamkniętym pomieszczeniu. Jak jeszcze dokłada rower, to upośledza swój warsztat ruchowy coraz bardziej - powiedział Paweł Raczyński.

Mit 5: Trening na czczo spala więcej tłuszczu niż ćwiczenia wykonywane po posiłku

- Co do zasady tak jest - jeżeli jesteśmy na czczo, czyli mieliśmy dłuższą przerwę w jedzeniu, np. po przebudzeniu się, to faktycznie podczas samego wysiłku rozbijamy więcej wiązań tłuszczowych, spalamy więcej tkanki tłuszczowej. Natomiast może się okazać, że przez to, iż nie jedliśmy, intensywność tego treningu jest niska i summa summarum spalimy mniej kalorii, niż gdybyśmy ćwiczyli po posiłku na wyższej intensywności - stwierdził nasz gość.

Jakie jeszcze mity na temat odchudzania i diety obalił Paweł Raczyński? Odpowiedź znajdziesz w rozmowie ze studia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Izabela Dorf

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości