Scyzoryki – ćwiczenie na brzuch dla początkujących i zaawansowanych. Jak je wykonywać?

Scyzoryki
Scyzoryki - ćwiczenie na brzuch. Jak je wykonywać?
Źródło: автор/Getty Images
Scyzoryki to doskonałe ćwiczenie na wzmocnienie właściwie wszystkich mięśni brzucha, niezależnie od poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej. Można wykonywać je w sposób klasyczny (rozpoczynając od leżenia na plecach) lub w ułożeniu na boku.

Scyzoryki można wykonywać na macie, w domu lub na siłowni bądź w dowolnym innym miejscu, w którym uda się położyć, np. w plenerze. Jak prawidłowo wykonywać to ćwiczenie na brzuch i jakie efekty można dzięki niemu uzyskać?

Sport to zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting

Jakie efekty przyniosą scyzoryki – zalety ćwiczenia na brzuch

Scyzoryki to jedno z najlepszych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Angażuje znacznie więcej mięśni niż wiele pozostałych ćwiczeń na tę partię ciała. Co więcej, w ruchu biorą udział również inne mięśnie, dzięki czemu można wzmocnić także m.in. mięsień czworogłowy uda.

Ćwiczenie to angażuje aż 80% włókien mięśniowych brzucha, pozwalając skupić się jednocześnie na jego górnej i dolnej partii, przy czym ta druga bywa niekiedy zaniedbywana podczas treningów u osób początkujących. Pozwala ono zatem wzmocnić brzuch, a przy tym rozbudować mięśnie w tym obszarze. Jest szczególnie polecane osobom chcącym zbudować sześciopak. W zależności od wybranej wersji scyzoryków możliwe jest także zaakcentowanie talii i wzmocnienie mięśni skośnych.

Jak wykonywać scyzoryki – sposób na mocny brzuch

Sposób wykonywania scyzoryków może różnić się w zależności od stopnia zaawansowania ćwiczącego oraz partii mięśni, na których chce się skupić osoba trenująca. Podstawową wersję tego ćwiczenia rozpoczyna się od pozycji na plecach. Ręce powinny być wyprostowane i spoczywać za głową. Nogi można wyprostować lub delikatnie ugiąć w kolanach, by ułatwić sobie wykonywanie ruchu. Następnie należy unieść tułów pod kątem 45 stopni w stosunku do podłogi. Na tę samą wysokość trzeba podnieść złączone ze sobą nogi, mocno napinając mięśnie brzucha, a następnie powoli wrócić do pozycji wyjściowej. Osoby bardziej zaawansowane mogą dodatkowo zaakcentować ruch, sięgając dłońmi do stóp w kluczowym momencie. Aby nieco utrudnić sobie ćwiczenie, można trzymać w rękach piłkę lekarską. Początkujący mogą natomiast pomagać sobie w utrzymaniu równowagi, lekko podpierając się jedną ręką np. o ławkę.

Ruch należy wykonywać płynnie, bez zrywów. Najlepsze efekty przynosi utrzymywanie nóg nad podłożem przez cały czas wykonywania scyzoryków.

Dobrym pomysłem jest również wykonywanie tego ćwiczenia z tzw. skosami, które doskonale wyrzeźbią i wzmocnią mięśnie skośne brzucha. Z nogami uniesionymi do góry należy wtedy wykonywać skręty tułowiem, najlepiej z obciążeniem trzymanym blisko klatki piersiowej.

Doskonałym sposobem na wyrzeźbienie talii jest natomiast wykonywanie scyzoryków z leżenia na boku. Rękę znajdującą się bliżej podłogi należy wysunąć przed siebie i ugiąć w łokciu, tak by ciało opierało się na przedramieniu. Dłonią drugiej ręki należy dotykać skroni, ściągając przy tym łopatki. Nogi należy złączyć oraz wyprostować, po czym ułożyć ciało w linii prostej. Z tej pozycji trzeba podnosić górną nogę i rękę, której dłoń spoczywa na skroni, starając się dotknąć łokciem do kolana.

Przy wykonywaniu każdej z wersji scyzoryków niezwykle ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Należy pamiętać między innymi o prawidłowym oddechu. Wdech powinno się wykonywać w pozycji wyjściowej, natomiast wydech podczas wznosów. Palce stóp muszą być obciągnięte, a w przypadku scyzoryków wykonywanych z leżenia na plecach trzeba pamiętać, aby odcinek lędźwiowy kręgosłupa ściśle przylegał do podłogi. W przeciwnym razie ćwiczenie może zakończyć się bólem czy nawet nadwyrężeniem kręgosłupa.

Czy scyzoryki to sposób na idealny brzuch?

Scyzoryki to jedno z lepszych ćwiczeń na wyrzeźbienie i wzmocnienie mięśni brzucha. Nie oznacza to jednak, że wykonując tylko ten jeden rodzaj ruchu, uda się osiągnąć zamierzone efekty. Ważne są również zmiany ćwiczeń, aby mięśnie zyskiwały różne bodźce, a także po to, by trening zwyczajnie się nie znudził.

Warto również pamiętać, że scyzoryki nie pomogą zbudować idealnej rzeźby brzucha, jeżeli widoczna będzie na nim nadmierna warstwa tkanki tłuszczowej. Oczekiwany efekt może zapewnić jednoczesne wprowadzenie właściwej diety oraz ćwiczeń spalających tłuszcz, np. interwałowych lub treningu cardio.

Scyzoryki to doskonałe ćwiczenie, które z pewnością warto włączyć do swojego planu treningowego. Dzięki jego regularnemu wykonywaniu można osiągnąć bardzo dobre efekty w kształtowaniu brzucha, nawet ćwicząc jedynie w domu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: автор/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana