Polscy badacze stworzyli aplikację, która pomaga wykryć raka płuc. Jak to działa?

Aplikacja, która pomaga wykryć raka płuc
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!

Rak płuc to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Aby przyspieszyć leczenie w przypadku pacjentów, u których doszło do nawrotu choroby specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali specjalną aplikację. Jak ona działa?     

Jak aplikacja pomaga wykryć raka?

Lek. Ewa Pawłowska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z innymi specjalistami stworzyła aplikację dla osób, które zmagały się rakiem płuca. HORUS - bo tak nazywa się aplikacja - jest już wykorzystywana przez pacjentów Poradni Onkologicznej Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK w Gdańsku.

- W ostatnich latach wykazano skuteczność monitorowania chorych zdalnie, z użyciem elektronicznych systemów monitorowania chorych (ESMCh), analizujących w czasie rzeczywistym objawy zgłaszane przez pacjenta poprzez stronę internetową i/lub aplikację na smartfonie. W badaniach klinicznych analiza zgłaszanych co tydzień przez pacjentów w ESMCh objawów pozwoliła na rozpoznanie wznowy raka średnio 5 tygodni wcześniej niż standardowe wizyty lekarskie, umożliwiając wdrożenie leczenia onkologicznego większemu odsetkowi pacjentów – podkreśla lek. Ewa Pawłowska.

- Ponadto stosowanie aplikacji wydłużyło czas całkowitego przeżycia chorych w stosunku do osób poddawanych standardowej kontroli. Dostęp do ESMCh oraz świadomość podlegania pod ciągłą opiekę poprawiały jakość życia oraz zmniejszały stres związany z oczekiwaniem na wynik kontrolnych tomografii – dodaje.

Aplikacja HORUS - jak to działa?

Dzięki aplikacji pacjenci - raz w tygodniu - wypełnią ankiety, w których mogą zgłaszać niepokojące objawy. Dane zostawione przez chorego są analizowane przez specjalny algorytm, który w razie potrzeby informuje lekarza. - Co tydzień (od poniedziałku do niedzieli) na koncie pacjenta będzie udostępniony nowy formularz z identycznym zestawem 13 pytań, dotyczących samopoczucia. Aby zapisać i przesłać dane formularza do wglądu pracowników Kliniki, konieczne będzie udzielenie odpowiedzi na pierwsze sześć pytań – tłumaczyła autorka.

Jeśli lekarz zdecyduje, że konieczna jest wizyta w placówce lub badanie, pacjent zostanie o tym poinformowany telefonicznie w przeciągu 72 godzin.

Warto dodać, że aplikacja powstała dzięki środkom z programu "Inkubator Innowacyjności 4.0". Jest on realizowany przez Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości