W jej ciele rósł gigantyczny guz. Ważył około 20 kilogramów. "Pacjentka przeszła bardzo rozległą operację"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Ciąża po leczeniu onkologicznym
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Rak jądra, nowotwór z którym można wygrać
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Życie z rakiem piersi – jak o siebie zadbać?
Panowie marsz do urloga!
Panowie marsz do urloga!
Na początku kwietnia w świdnickim szpitalu "Latawiec" została przeprowadzona operacja wycięcia guza jajnika, który ważył około 20 kilogramów. Z wywiadu lekarskiego wynika, że zmiana urosła do takiego rozmiaru w niecały rok. 38-letnia pacjentka została już wypisana do domu. Jej przypadek pokazuje, jak istotne są badania profilaktyczne, umożliwiające wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

Świdnica. Lekarze wycięli około 20-kilogramowy guz jajnika

Około 20 kilogramów ważył guz jajnika, który udało się usunąć zespołowi specjalistów w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej ze świdnickiego szpitala "Latawiec". Jak czytamy na tvn24.pl, 38-letnia pacjentka wzbraniała się przed wizytą w lekarskim gabinecie przez blisko rok. Zgłosiła się po pomoc, gdy rosnąca w jej ciele zmiana zaczęła utrudniać normalne funkcjonowanie.

- Chora trafiła do nas skierowana z oddziału wewnętrznego szpitala w Wałbrzychu (...). Dla nas najważniejsze było, żeby jej jak najszybciej pomóc (...). Pacjentka przeszła bardzo rozległą operację, ale została już wypisana do domu w stanie ogólnym bardzo dobrym - przekazał lekarz kierujący oddziałem ginekologiczno-położniczym w świdnickiej placówce, dr Filip Kubiaczyk.

Profilaktyka nowotworów. Jak chronić się przed rakiem jajnika?

Rak jajnika to jeden z najczęściej występujących nowotworów żeńskich narządów rodnych. Wczesne wykrycie choroby w znacznym stopniu zwiększa szansę na powodzenie leczenia, dlatego niezmiernie istotna jest profilaktyka, obejmująca między innymi regularne wykonywanie badań ginekologicznych i samoobserwację.

- Niestety, są ciągle w Polsce osoby, które unikają spotkania z lekarzem. To sprawia, że problem staje się coraz większy - przyznał Główny Konsultant ds. położnictwa i ginekologii oraz Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, prof. Grzegorz Jakiel.

Na uwagę zasługuje fakt, że przypadek opisany przez świdnickich lekarzy nie jest odosobniony. W połowie kwietnia o usunięciu guza jajnika o średnicy 50 centymetrów poinformował Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim.

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: bż/tam/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Georgiy Datsenko / EyeEm/Getty Images/Facebook

podziel się:

Pozostałe wiadomości