"Profesorowie mnie uspokajali. Okazało się inaczej".
Edyta Rucka w cyklu "Siła jest kobietą" opowiedziała o swojej walce i codzienności z wiecznie głodnym chłopcem.
8 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Nowotwór ten nazywany jest "cichym zabójcą".
Ta mama z niecierpliwością czekała na narodziny drugiego dziecka. Pierwsze dwa trymestry przebiegały bez większych problemów. W 8. miesiącu ciąży niespodziewanie pojawił się ból. Rodzice długo szukali przyczyny.
Rak jajnika to jeden z groźniejszych nowotworów. Ryzyko jego wystąpienia znacząco zwiększa mutacja w obrębie genu BRCA1. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Kto powinien je wykonać i na czym polegają? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział prof. Jan Lubiński, genetyk kliniczny.
Na początku kwietnia w świdnickim szpitalu "Latawiec" została przeprowadzona operacja wycięcia guza jajnika, który ważył około 20 kilogramów. Z wywiadu lekarskiego wynika, że zmiana urosła do takiego rozmiaru w niecały rok.
Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Choroba bardzo długo nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa.
Diagnoza "rak" wywraca do góry nogami nie tylko życie pacjenta, ale również jego bliskich. W takich sytuacjach chorzy nie wiedzą, gdzie szukać informacji nie tylko o samej chorobie, ale i możliwych formach leczenia.
"Do usłyszenia po Drugiej Stronie"
Aktorka od dawna zmagała się z poważną chorobą.
U jednych kobiet droga do bycia mamą jest łatwiejsza, u innych to walka z ogromnymi przeciwnościami losu. Historia 28-letniej Anny to poruszająca opowieść o tym, jak przewrotny bywa los, jak potrafi doświadczyć wielokrotnie jedną osobę. Nowotwór, endometrioza głęboko-naciekająca, nieudana procedura in vitro. A jednak właśnie rozpoczęła, wraz z narzeczonym, walkę o pozyskanie środków na kolejną próbę. Bo dziecko to ich marzenie.
Ten nowotwór każdego roku zabija blisko 2 800 kobiet.
Rak jajnika to choroba, z którą zmaga się wiele kobiet w Polsce. Lek na ten nowotwór jest bardzo drogi, kosztuje miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wcześniej był refundowany i ma taki być ponownie, jednak teraz jest swoista "dziura" w przepisach. Jedna z pacjentek, aby mieć pieniądze na ratujące życie leczenie, zdecydowała się na sprzedaż mieszkania.
Potworniak to niezłośliwy nowotwór, który diagnozowany jest przede wszystkim u kobiet. Najczęściej tworzy się w obrębie jajników. Co go wywołuje? Jakie mogą być pierwsze objawy choroby? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr n. med. Agnieszką Nalewczyńską, ginekolożką, lekarzem medycyny estetycznej.
Prawie połowa zarejestrowanych leków onkologicznych jest w Polsce nierefundowana, co oddala nasz kraj od europejskich standardów. Niestety, przełomu nie przyniosła najnowsza, majowa lista refundacyjna. Diagnostykę i leczenie onkologiczne dodatkowo opóźnia epidemia COVID-19 - szczególnie dotyczy to osób walczących z rakiem płuc, jajnika i piersi. Te ograniczenia kryją za sobą dramat wielu pacjentów i ich rodzin.
8 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Nowotwór ten nazywany jest "cichym zabójcą", ponieważ długo nie daje żadnych objawów. W 70 proc. przypadków jest wykrywany w 3. lub 4. stopniu zaawansowania, kiedy w jamie brzusznej są już liczne przerzuty. Często rozpoznawany jest przypadkowo.
Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych nowotwór. Wczesne wykrycie daje jednak szansę na wyleczenie. Niestety, jak pokazuje historia opisana przez lekarzy z Krosna wiele kobiet wciąż ignoruje objawy i nie zgłasza się do lekarza w obawie... przed diagnozą.
28 września 2020 r. startuje VI odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Diagnostyka Jajnika", organizowana przez "Kwiat Kobiecości". Rak jajnika, potocznie nazywany "cichym zabójcą" nie daje wyraźnych symptomów. Jak wobec tego wygląda diagnostyka? Czy przez pandemię koronawirusa przybyło pacjentek w zaawansowanym stadium choroby? Porozmawialiśmy na ten temat z ambasadorką kampanii, Anną Dereszowską, prezesem "Kwiatu Kobiecości", Idą Karpińską i prof. dr hab. n. med. Mariuszem Bidzińskim.
W szpitalu w Tarnowskich Górach lekarze usunęli z brzucha pacjentki olbrzymiego guza, którego średnica wyniosła 60 cm, a waga - 24 kg. Personel medyczny wykazał się ogromną siłą i precyzją, wydobywając go w całości.
To może być nadzieja dla kobiet zmagających się z rakiem jajnika. Specjaliści przedstawili nową metodę leczenia z wykorzystaniem olaparybu. Innowacyjna terapia była tematem kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Na czym polega ta metoda?
W 2014 roku 14-letnia Magda Więcławska zaczęła się uskarżać na ból brzucha. Przez półtora roku lekarze nie potrafili zdiagnozować choroby. Dopiero, kiedy w szpitalu zrobiono jej usg dopochwowe, okazało się, że na jajniku ma 16-centymetrowego złośliwego guza. Dziewczyna jest w trakcie leczenia. Mimo choroby nie załamuje się i namawia innych do badań profilaktycznych. O swojej walce o zdrowie, spełnianiu marzeń i planach na przyszłość mówiła w Dzień Dobry TVN. Czy w jej rodzinie ktoś chorował na nowotwory? Obok Magdy na naszej kanapie usiadł ginekolog i położnik dr Grzegorz Południewski. W jakim wieku należy badać się pod kątem nowotworów? Czy osoby młode często zapadają na raka? Jak ważna jest profilaktyka antynowotworowa?
Gość Dzień Dobry TVN Katarzyna Stachowicz, która jest po mastektomii obu piersi, zachęca do wykonywania badań genetycznych, jeżeli w rodzinie wystąpił rak piersi lub rak jajnika. Ona miała 29 lat, gdy poddała się takim badaniom. Wtedy dowiedziała się, że w jej przypadku ryzyko zachorowania na raka piersi jest duże. Jej siostra zachorowała na raka piersi, a jej ciotka zmarła tę chorobę. Profilaktycznej mastektomii podała się w Niemczech, bo w Polsce nie mogła takiego zabiegu wykonać. Gościem Dzień Dobry TVN był też onkolog prof. Cezary Szczylik, z którym rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego profilaktyczna mastektomia powinna być w Polsce refundowana.
Na rynku jest lek ratujący życie kobiet chorujących nawet na zaawansowanego raka jajnika. Niestety w Polsce nie jest on refundowany. Na ten problem zwróciła m.in. uwagę Kora, która również walczy z tą chorobą. Na czym polega przełomowość tego leku? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: Ksenię Kralską i Emilia Studnicka. Obie panie chorują na nowotwór jajnika z mutacją BRC. Jak wykryto u nich raka?
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się z Anną Dereszowską, która została twarzą kampanii Kwiat kobiecości przeciw rakowi jajnika. Dlaczego aktorka zgodziła się sygnować swoim nazwiskiem akurat tę inicjatywę? Niedawno aktorka urodziła drugie dziecko - czy drugie macierzyństwo różni się od tego pierwszego? I jak Ani udało się tak się tak szybko wrócić do formy sprzed ciąży?