Dzięki profilaktyce można uniknąć raka jajnika. Jakie badania warto zrobić?

Co trzeba wiedzieć o raku jajnika?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Badabus - badania profilaktyczne
Badabus - badania profilaktyczne
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Czym jest zespół policystycznych jajników?
Angelina Jolie usunęła jajniki
Angelina Jolie usunęła jajniki
Rak piersi dotyczy także mężczyzn
Rak piersi dotyczy także mężczyzn
Rak piersi to nie wyrok
Rak piersi to nie wyrok
Rak jajnika to jeden z groźniejszych nowotworów. Ryzyko jego wystąpienia znacząco zwiększa mutacja w obrębie genu BRCA1. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Kto powinien je wykonać i na czym polegają? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział prof. Jan Lubiński, genetyk kliniczny.

Rak jajnika - jak często występuje?

8 maja obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 100 tysięcy kobiet, które są nosicielkami mutacji w genie BRCA1. - U tych pań sytuacja wyjściowa wygląda w ten sposób, że one mają wyjściowe ryzyko zachorowania w ciągu życia, w młodym dorosłym wieku na poziomie 80 proc. Ze 100 takich kobiet zachoruje 80. Średnia wieku zachorowania na raka piersi wynosi 40-45 lat, a na raka jajnika 50-55 lat - powiedział prof. Jan Lubiński, genetyk kliniczny.

Warto dodać, że u połowy kobiet, które są nosicielkami genu w rodzinie były przypadki zachorowania na raka piersi lub jajnika. U drugiej połowy ich nie było. - W przypadku diagnostyki populacyjnej (w ramach) akcji wykrywających nosicielki mutacji BRCA1 staramy się badać wszystkie kobiety dorosłe. To jest jedyna droga do tego, żeby problem w pełni opanować - dodał specjalista.

Samo badanie polega na pobraniu próbki krwi od pacjentki. Następnie jest ona sprawdzana w kierunku mutacji w obrębie genu BRCA1.

Rak jajnika. Co dzieje, kiedy mutacja zostanie wykryta?

- Po pierwsze weryfikujemy to z drugiego niezależnego pobrania. Staramy się wejść w kontakt bezpośredni, osobisty z taką osobą, żeby w jak najlepszym stopniu została ona poinformowana oraz w jak największym stopniu podjęła świadomą współpracę [...], żeby tę sytuację opanować, bo [...] jest ona do opanowania - powiedział specjalista.

Zaczyna się od działań profilaktycznych. - W odpowiedni sposób podchodzimy do hormonów. Hormony po 30. roku życia stosowane obniżają o połowę ryzyko zachorowania na raka jajnika, [...], zaawansowane są prace nad modyfikacją parametrów żywieniowych, [...], są zabiegi profilaktyczne, które tak nagłośniła Angelina Jolie - dodał specjalista.

Jak zmniejszają one ryzyko wystąpienia choroby? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości