Rak jajnika - jak często występuje?
8 maja obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 100 tysięcy kobiet, które są nosicielkami mutacji w genie BRCA1. - U tych pań sytuacja wyjściowa wygląda w ten sposób, że one mają wyjściowe ryzyko zachorowania w ciągu życia, w młodym dorosłym wieku na poziomie 80 proc. Ze 100 takich kobiet zachoruje 80. Średnia wieku zachorowania na raka piersi wynosi 40-45 lat, a na raka jajnika 50-55 lat - powiedział prof. Jan Lubiński, genetyk kliniczny.
Warto dodać, że u połowy kobiet, które są nosicielkami genu w rodzinie były przypadki zachorowania na raka piersi lub jajnika. U drugiej połowy ich nie było. - W przypadku diagnostyki populacyjnej (w ramach) akcji wykrywających nosicielki mutacji BRCA1 staramy się badać wszystkie kobiety dorosłe. To jest jedyna droga do tego, żeby problem w pełni opanować - dodał specjalista.
Samo badanie polega na pobraniu próbki krwi od pacjentki. Następnie jest ona sprawdzana w kierunku mutacji w obrębie genu BRCA1.
Rak jajnika. Co dzieje, kiedy mutacja zostanie wykryta?
- Po pierwsze weryfikujemy to z drugiego niezależnego pobrania. Staramy się wejść w kontakt bezpośredni, osobisty z taką osobą, żeby w jak najlepszym stopniu została ona poinformowana oraz w jak największym stopniu podjęła świadomą współpracę [...], żeby tę sytuację opanować, bo [...] jest ona do opanowania - powiedział specjalista.
Zaczyna się od działań profilaktycznych. - W odpowiedni sposób podchodzimy do hormonów. Hormony po 30. roku życia stosowane obniżają o połowę ryzyko zachorowania na raka jajnika, [...], zaawansowane są prace nad modyfikacją parametrów żywieniowych, [...], są zabiegi profilaktyczne, które tak nagłośniła Angelina Jolie - dodał specjalista.
Jak zmniejszają one ryzyko wystąpienia choroby? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lekarze usunęli kobiecie 100-kilogramowego guza. "Nigdy wcześniej nie widziałem tak ogromnej cysty"
- Drastyczny wzrost zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. "Nie doceniamy niebezpieczeństwa"
- Agata Młynarska o relacji między trudnym dzieciństwem a chorobami. "Pod kołdrą czułam się bezpiecznie"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN