Guz ważył aż 24 kg. Rekordowa operacja w tarnogórskim szpitalu

operacja
Chiny. 10-latek wprowadził do cewki moczowej 8 centymetrową igłę
Źródło: Morsa Images/GettyImages

W szpitalu w Tarnowskich Górach lekarze usunęli z brzucha pacjentki olbrzymiego guza, którego średnica wyniosła 60 cm, a waga - 24 kg. Personel medyczny wykazał się ogromną siłą i precyzją, wydobywając go w całości.

Guz o rekordowych rozmiarach

W sierpniu br. do Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach trafiła 60-letnia kobieta, która uskarżała się na silne bóle brzucha. Tomografia wykazała, że w jej organizmie znajduje się nowotwór, najprawdopodobniej wychodzący z jajnika.

Pacjentka została zoperowana przez zespół lekarzy z oddziału ginekologiczno-położniczego pod kierunkiem ordynatora, dra n. med. Adama Tiszlera. W trakcie dwugodzinnego zabiegu okazało się, że guz jest olbrzymi - jego średnica wynosiła 60 cm, a waga 24 kg.

Personel medyczny wykazał się ogromną siłą i precyzją, wydobywając go w całości. Pielęgniarki instrumentariuszki zrobiły wszystko, aby wspomóc lekarzy, a anestezjolodzy, pielęgniarki anestezjologiczne, które nie kryły zaskoczenia rozmiarem zmiany, również stanęli na wysokości zadania i przeprowadzili bezpiecznie pacjentkę przez zabieg

- napisano na profilu szpitala w mediach społecznościowych.

Badanie histopatologiczne wykonane przez patomorfologa dra n. med. Wojciecha Zajęckiego wykazało, że nowotwór nie był złośliwy.

Apel do pacjentek

Jednocześnie lekarze ze szpitala w Tarnowskich Górach zaapelowali, aby kobiety, bez względu na wiek, chodziły do ginekologa.

Jeżeli będą zwlekać, to nie wszystkie, będą miały tyle szczęścia co ta pacjentka. Staramy się ratować zdrowie i życie każdej kobiety, ale One muszą nam dać szansę i przyjść do ginekologa

- napisali w mediach społecznościowych.

Rak jajnika - cicho rozwijająca się choroba

Rak jajnika jest piątym najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. W Polsce co roku diagnozuje się go u 3700 kobiet.

Rozwija się po ciuchu, bezobjawowo, a gdy podstawiona zostaje diagnoza choroba jest już często w stadium zaawansowanym

- przypomniała Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Z danych wynika, że rak jajnika zostaje rozpoznany w zaawansowanym stadium rozwoju u ponad 70 proc. pacjentek.

Wśród podstawowych objawów tego nowotworu znajdują się:

  • szybko powiększający się obwód brzucha (ma to związek z pojawieniem się wodobrzusza, tj. nagromadzania płynu w jamie otrzewnowej) i
  • objawy ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, niestrawność, zaparcia, niespecyficzne częste bóle brzucha.

Kobiety powinny też zwracać uwagę na takie symptomy, jak bóle pleców, częste infekcje dróg moczowych, częste oddawanie moczu, co może być skutkiem uciskania guza na pęcherz, zmęczenie, bóle podczas kontaktów seksualnych, krwawienie po menopauzie, anemia.

Rak jajnika (podobnie, jak rak piersi) często pojawia się w rodzinach, co jest związane z dziedziczeniem mutacji w genach BRCA1 i BRCA2. Dlatego niezmiernie ważne jest, by lekarz, do którego trafi pacjentka przeprowadził szczegółowy wywiad medyczny.

Jak wygląda profilaktyka raka jajnika? Zobacz wideo:

>>> Zobacz także:

Badanie pochwy: palpacyjne, czystości, wziernikiem. Na czym polegają?

Terapia celowana molekularnie - szansa dla pacjentek z rakiem jajnika. „To kolejny krok milowy w leczeniu”

Eksperci: ciąża i karmienie piersią nie chronią przed zachorowaniem na raka

Autor: Iza Dorf

Źródło: FB Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. / PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie