Profilaktyka zdrowia

  Ekstrakt z aloesu ze względu na swoje prozdrowotne właściwości bardzo często wchodzi w skład kosmetyków czy suplementów diety. Tymczasem zespół ekspertów działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej GIS jest zdania, że wyciąg z liści aloesu może wykazywać działanie toksyczne. Dodatkowe naukowcy wskazali jeszcze cztery związki, które mają działanie rakotwórcze i nigdy nie powinny się znaleźć w suplementach diety. Co trafiło na listę?

  Sprzątanie domu nigdy nie było tak proste i lekkie. To koniec ciężkich sprzętów, plączących się kabli i wiecznego niezadowolenia. Jeśli marzysz o skutecznie wysprzątanych powierzchniach, nawet tych, do których trudno dotrzeć, znamy na to sposób. Ten inteligentny odkurzacz bezprzewodowy nie tylko wyczyści najdrobniejszy kurz, ale także pozbędzie się sierści zwierząt.

  Na powiększenie piersi poprzez wszczepienie implantów decyduje się ogromna grupa kobiet. Mimo że metoda jest bardzo popularna, to pojawiają się głosy, że implanty mogą się przyczynić do rozwoju raka piersi. Czy faktycznie? Głos w tej sprawie zaprała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków.

  Przygotowanie dietetyczne do kolonoskopii to jeden z ważniejszych czynników wpływających na jakość badania. Niezmierne ważne jest przestrzeganie zasad żywieniowych, które jasno określają, co jeść przed kolonoskopią. Złe przygotowanie może spowodować powikłania oraz konieczność powtórzenia badania.

  Dawcą szpiku może zostać każdy w wieku 18–55 lat, pod warunkiem, że jest zdrowy. Lista przeciwwskazań uniemożliwiających zostanie dawcą szpiku została opisana m.in. w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku. Przedstawiamy historie Kamila Golla, który był biorcą szpiku i Rafała Zemke - dwukrotnego dawcy szpiku.

  Sok z aronii znany jest z dobroczynnych właściwości dla zdrowia. Owoce, na bazie których powstaje napój, zawierają wiele witamin, a także przeciwutleniacze i minerały. Same w sobie charakteryzują się cierpkim i gorzkim smakiem, jednak doskonale nadają się do przetwarzania. Jak zrobić sok z aronii, by móc cieszyć się jego smakowymi i prozdrowotnymi walorami?

  Według brytyjskich badaczy z Uniwersytetu w Exeter, aby uzyskać najbardziej miarodajny pomiar ciśnienia tętniczego, należy mierzyć je na obu rękach, a następnie wziąć pod uwagę wyższą wartość pomiaru. W Dzień Dobry TVN o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy lek. Jakuba Kosmę Rokickiego z Kliniki Kardiologii WUM.