Centrum Kryzysowe dla pacjentów onkologicznych. Jaką pomoc oferuje?
Diagnoza "rak" wywraca do góry nogami nie tylko życie pacjenta, ale również jego bliskich. W takich sytuacjach chorzy nie wiedzą, gdzie szukać informacji nie tylko o samej chorobie, ale i możliwych formach leczenia.
Sensacyjne odkrycie w archiwach Narodowego Instytutu Onkologii. "To pokaże, jaka była ewolucja nowotworu"
W archiwach Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie znaleziono próbki nowotworów, które były pobieranie od pacjentów kilka dekad temu. Naukowcy mogą wykorzystać je do przeprowadzenia badań na temat raka.
Wyjątkowa akcja Amazona. Dlaczego wszyscy przyszli do pracy w piżamach?
Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN odwiedził wrocławską siedzibę firmy i zobaczył, jak pracownicy w symbolicznym geście wspierają pacjentów onkologicznych. Niezwykła akcja łączy się też z ogromną pomocą finansową.
Henryka Krzywonos walczy z rakiem. O chorobie dowiedziała się, gdy złamała żebro
Posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska zmaga się z chorobą nowotworową. W sierpniu pacjentka dowie się, jakie są rokowania. W Dzień Dobry TVN wraz z mężem opowiedzieli o walce z rakiem, która nieustannie się toczy. - Nagle wyobraziłem sobie, że przy mnie może nie być Henryki - przyznał
Trener "Małych Gigantów" walczy z rakiem. "Mój dom to obecnie sala nr 2 gdzieś w Centrum Onkologii"
Piotr Balicki, znany widzom TVN z programu "Mali Giganci", podzielił się ze swoimi fanami smutną wiadomością. - Nie mam niestety już sił, by ciągle opowiadać to samo - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych, informując o leczeniu onkologicznym. Pod postem momentalnie pojawiło się wiele słów wsparcia.
Co warto wiedzieć o terapiach podskórnych, które w dobie pandemii stanowią bezpieczniejszą formę leczenia szpiczaka plazmocytowego
Każdego roku blisko 2000 osób w Polsce dowiaduje się, że cierpi na szpiczaka plazmocytowego. Taka diagnoza stawiana jest zwykle u osób powyżej 60. roku życia, jednak zdarza się, że choroba dotyka także młodszych pacjentów. Nowotwór atakuje określone komórki wewnątrz kości, wywołując szereg poważnych objawów. Procedura jego leczenia została w ostatnich latach rozszerzona o nowe możliwości, wśród nich wyróżnia się terapia, polegająca na podawaniu leków podskórnie.
Kobietom po mastektomii zwraca to, co zabrał chirurgiczny nóż. "Dzisiaj po raz pierwszy rozebrałam się przy mężu"
Wstyd, lęk, dezaprobata... Kobiety po mastektomii często omijają lustra. Kupno koronkowego stanika jest dla nich szczytem odwagi i spełnienia marzeń. Pacjentki onkologiczne miesiącami wstydzą się rozebrać przed mężem, rezygnują z seksu, bo nie akceptują swojego ciała. Wtedy z pomocą przychodzi pani Barbara Różycka-Pustkowska. To anioł, który w swoim gabinecie przeprowadza zabieg pigmentacji medycznej brodawki. Jej samej życie też nie oszczędza. To, co robi dla innych, traktuje jak terapię.
Profilaktyka złośliwego nowotworu prostaty. "Choroba przebiega podstępnie"
Prof. Pawłowi Wiechno, onkolog kliniczny, wyjaśnia, jakie objawy powinny zaniepokoić i które schorzenia są najczęściej mylone z nowotworem gruczołu krokowego.
Infolinia dla pacjentów onkologicznych. Jak skorzystać z pomocy?
Dieta w leczeniu onkologicznym ma ogromne znaczenie. Niestety wielu pacjentów nie wie, jak powinno się odżywiać. To właśnie z myślą o nich powstała specjalna, bezpłatna infolinia dietetyczna. Przypominamy o niej z okazji Światowego Dnia Onkologii.
Październik miesiącem badania piersi. Kiedy warto zgłosić się do lekarza?
Rak piersi wykryty we wczesnym stadium zwiększa szanse na wyleczenie. Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwe jest jej skuteczne leczenie. Drogie Panie, badajcie się! O raku piersi, jego objawach i przyczynach powstawania opowiadała dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Wpływ stresu na zdrowie człowieka: czat z dr Mariolą Kosowicz
Psychoonkologia to nauka, która w założeniu opiera się na związku między psychiką ludzką a leczeniem chorób nowotworowych. Badania pokazują, że jeśli pacjent przez długi czas narażony jest na silny stres, to proces leczenia i powrotu do zdrowia znacznie się wydłuża. Stąd działania psychoonkologów skupiają się głównie na profilaktyce chorób nowotworowych, wsparciu pacjentów na oddziałach onkologicznych oraz szkoleniu personelu medycznego, który na co dzień pracuje z chorymi.
Anegdoty z życia chirurga. "Chciałem pokazać różnorodność naszej medycyny, która ma upadki i wzloty"
Paweł Kabata, chirurg i onkolog, napisał książkę pt. "O chirurgii inaczej". Składa się ona z krótkich rozdziałów, które skłaniają do refleksji, ale i zostawiają czytelnika z uśmiechem na twarzy. O swojej twórczości i pomyśle autor opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Znana aktorka komediowa zachorowała na raka płuc, choć nigdy nie paliła papierosów. Jak to możliwe?
Kathy Griffin to amerykańska aktorka komediowa i prezenterka telewizyjna. Artystka niedawno poinformowała, że lekarze rozpoznali u niej raka płuc. Diagnoza jest o tyle zaskakująca, że aktorka nigdy nie paliła papierosów. Jak to możliwe, że zachorowała akurat na ten nowotwór?
Onkologia dziecięca w cieniu pandemii. "Zgłaszają się do nas z rozwiniętą chorobą nowotworową, w trzecim, a nawet czwartym stadium"
Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na leczeniu młodych pacjentów nowotworowych. - Dramatem w tej chwili jest to, że dzieci trafiają w późnym stadium, a więc leczenie albo musi być dużo bardziej agresywne, albo w ogóle jest trudniejsze - podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Radosław W. Suchner, kierownik Oddziału Pediatrii i Chirurgii Dziecięcej, koordynator medyczny Ambulatorium Szpitala.
"Siła jest kobietą". Od 11 lat odczarowuje hospicjum: "To nie umieralnia!"
"Hospicjum to umieralnia", "Jesteś złym synem, oddałeś matkę do hospicjum" – takie zdania niejednokrotnie padają z ust Polek i Polaków. Dorota Jasińska od lat uświadamia, że hospicjum jest miejscem, w którym toczy się życie, a pacjent znajduje się pod profesjonalną opieką. "Pacjent? Najchętniej powiedziałabym: domownik" – podkreśla kobieta o wielkim sercu.
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków. "Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu"
Prawie połowa zarejestrowanych leków onkologicznych jest w Polsce nierefundowana, co oddala nasz kraj od europejskich standardów. Niestety, przełomu nie przyniosła najnowsza, majowa lista refundacyjna. Diagnostykę i leczenie onkologiczne dodatkowo opóźnia epidemia COVID-19 - szczególnie dotyczy to osób walczących z rakiem płuc, jajnika i piersi. Te ograniczenia kryją za sobą dramat wielu pacjentów i ich rodzin.
Nie AstraZeneca tylko Filip Chajzer. Prezenter DDTVN zajmie się szczepieniami?
"Szczepionka" jest teraz na ustach wszystkich. Czekamy na kolejne dostawy preparatu firmy AstraZeneca, dużo mówi się dużo o innych producentach, takich jak Pfizer , Moderna, CureVac czy Sputnik V - lista się wydłuża. Czy dodamy do niej również "Chajzera"? Media społecznościowe podpowiadają nam, że nasz prowadzący chyba chce się przebranżowić.
Skuteczność leczenia raka piersi w Polsce spada. Lekarze: Grozi nam tsunami zaawansowanych nowotworów
– W najbliższej przyszłości czeka nas tsunami zaawansowanych nowotworów, w tym z wielką liczbą raków piersi – alarmuje prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi. Z raportu organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny wynika, że coraz więcej Polek w starszym wieku umiera na raka piersi, a skuteczność leczenia tego nowotworu spadała w Polsce już przed pandemią i jest u nas niższa niż w wielu innych krajach.
Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. "Każdy z tych koncertów jest niepowtarzalny"
Wspólna zabawa, scena i muzyka. To wszystko po to, żeby chociaż na chwilę zapomnieć o chorobie, leczeniu i szpitalnej sali. Zobaczcie materiał o niezwykłej Dziecięcej Orkiestrze Onkologicznej.
Terapia celowana molekularnie - szansa dla pacjentek z rakiem jajnika. „To kolejny krok milowy w leczeniu”
To może być nadzieja dla kobiet zmagających się z rakiem jajnika. Specjaliści przedstawili nową metodę leczenia z wykorzystaniem olaparybu. Innowacyjna terapia była tematem kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Na czym polega ta metoda?
Wsparcie rodziny w leczeniu onkologicznym jest kluczowe
Jak ważne jest wsparcie najbliższych w leczeniu onkologicznym? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska zapytała o to dr Marka Filipka, urologa oraz Beatę i Witolda Szczechurów, którzy razem pokonali raka prostaty. Pan doktor zwrócił uwagę, że wcześnie wykryty nowotwór jest niemal w każdym przypadku wyleczalny. Niestety mężczyźni boją się badania prostaty. Z czego to wynika? W jakich okolicznościach Pan Witold dowiedział się, że jest chory. Co w czasie całego leczenia było dla małżeństwa najtrudniejsze?
Centrum Cyklotronowe Bronowice oferuje osobom chorującym na niektóre typy nowotworów nowoczesną terapię protonową. Jest jednym z nowocześniejszych w Europie. Rocznie mogłoby się w nim leczyć nawet 600 pacjentów, niestety z lecznicy korzysta tylko kilkudziesięciu. Dlaczego? Czy jest szansa, że sytuacja zmieni się w najbliższym czasie? Czym charakteryzuje się terapia protonowa? Czym różni się od leczenia fotonami? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Faktów TVN Renatą Kijowską, która zajmuje się sprawą.
Gwiazdy i mali pacjenci onkologii na jednym wybiegu
Fundacja Spełnionych Marzeń zajmuje się małymi pacjentami onkologii. Wolontariusze robia wszystko, aby choć trochę umilić im pobyt na szpitalnych oddziałach. W tym roku w gmachu PKiN zorganizowali niezwykły pokaz mody z udziałem gwiazd. Razem z ich podopiecznymi na wybiegu pojawili się m. in.: Jarosław Jakimowicz, Krzysztof "Jankes" Jankowski, Tomasz Karolak, Mateusz Damięcki i Honorata "Honey" Skarbek. Na miejscu była dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek.
Podobno ilu byłych palaczy, tyle sposobów na rzucenie tego strasznego nałogu. Czym palenie różni się od innych uzależnień, a w czym jest do nich podobne? Jak wpływa nie tylko na nas, ale i na osoby w naszym otoczeniu? W Dzień Dobry Wakacje psycholog Ada Nowakowska z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym powiedziała o tym jak wygląda walka z nałogiem w praktyce.