onkologia

  onkologia

  Każdego roku blisko 2000 osób w Polsce dowiaduje się, że cierpi na szpiczaka plazmocytowego. Taka diagnoza stawiana jest zwykle u osób powyżej 60. roku życia, jednak zdarza się, że choroba dotyka także młodszych pacjentów. Nowotwór atakuje określone komórki wewnątrz kości, wywołując szereg poważnych objawów. Procedura jego leczenia została w ostatnich latach rozszerzona o nowe możliwości, wśród nich wyróżnia się terapia, polegająca na podawaniu leków podskórnie. 

  Wstyd, lęk, dezaprobata... Kobiety po mastektomii często omijają lustra. Kupno koronkowego stanika jest dla nich szczytem odwagi i spełnienia marzeń. Pacjentki onkologiczne miesiącami wstydzą się rozebrać przed mężem, rezygnują z seksu, bo nie akceptują swojego ciała. Wtedy z pomocą przychodzi pani Barbara Różycka-Pustkowska. To anioł, który w swoim gabinecie przeprowadza zabieg pigmentacji medycznej brodawki. Jej samej życie też nie oszczędza. To, co robi dla innych, traktuje jak terapię.

  Rak piersi wykryty we wczesnym stadium zwiększa szanse na wyleczenie. Regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwe jest jej skuteczne leczenie. Drogie Panie, badajcie się! O raku piersi, jego objawach i przyczynach powstawania opowiadała dr n. med. Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

  Psychoonkologia to nauka, która w założeniu opiera się na związku między psychiką ludzką a leczeniem chorób nowotworowych. Badania pokazują, że jeśli pacjent przez długi czas narażony jest na silny stres, to proces leczenia i powrotu do zdrowia znacznie się wydłuża. Stąd działania psychoonkologów skupiają się głównie na profilaktyce chorób nowotworowych, wsparciu pacjentów na oddziałach onkologicznych oraz szkoleniu personelu medycznego, który na co dzień pracuje z chorymi.

  Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na leczeniu młodych pacjentów nowotworowych. - Dramatem w tej chwili jest to, że dzieci trafiają w późnym stadium, a więc leczenie albo musi być dużo bardziej agresywne, albo w ogóle jest trudniejsze - podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Radosław W. Suchner, kierownik Oddziału Pediatrii i Chirurgii Dziecięcej, koordynator medyczny Ambulatorium Szpitala.

  "Hospicjum to umieralnia", "Jesteś złym synem, oddałeś matkę do hospicjum" – takie zdania niejednokrotnie padają z ust Polek i Polaków. Dorota Jasińska od lat uświadamia, że hospicjum jest miejscem, w którym toczy się życie, a pacjent znajduje się pod profesjonalną opieką. "Pacjent? Najchętniej powiedziałabym: domownik" – podkreśla kobieta o wielkim sercu.

  Prawie połowa zarejestrowanych leków onkologicznych jest w Polsce nierefundowana, co oddala nasz kraj od europejskich standardów. Niestety, przełomu nie przyniosła najnowsza, majowa lista refundacyjna. Diagnostykę i leczenie onkologiczne dodatkowo opóźnia epidemia COVID-19 - szczególnie dotyczy to osób walczących z rakiem płuc, jajnika i piersi. Te ograniczenia kryją za sobą dramat wielu pacjentów i ich rodzin.

  "Szczepionka" jest teraz na ustach wszystkich. Czekamy na kolejne dostawy preparatu firmy AstraZeneca, dużo mówi się dużo o innych producentach, takich jak Pfizer , Moderna, CureVac czy Sputnik V - lista się wydłuża. Czy dodamy do niej również "Chajzera"? Media społecznościowe podpowiadają nam, że nasz prowadzący chyba chce się przebranżowić.

  – W najbliższej przyszłości czeka nas tsunami zaawansowanych nowotworów, w tym z wielką liczbą raków piersi – alarmuje prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem Piersi. Z raportu organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny wynika, że coraz więcej Polek w starszym wieku umiera na raka piersi, a skuteczność leczenia tego nowotworu spadała w Polsce już przed pandemią i jest u nas niższa niż w wielu innych krajach.

  Jak ważne jest wsparcie najbliższych w leczeniu onkologicznym? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska zapytała o to dr Marka Filipka, urologa oraz Beatę i Witolda Szczechurów, którzy razem pokonali raka prostaty. Pan doktor zwrócił uwagę, że wcześnie wykryty nowotwór jest niemal w każdym przypadku wyleczalny. Niestety mężczyźni boją się badania prostaty. Z czego to wynika? W jakich okolicznościach Pan Witold dowiedział się, że jest chory. Co w czasie całego leczenia było dla małżeństwa najtrudniejsze?

  Centrum Cyklotronowe Bronowice oferuje osobom chorującym na niektóre typy nowotworów nowoczesną terapię protonową. Jest jednym z nowocześniejszych w Europie. Rocznie mogłoby się w nim leczyć nawet 600 pacjentów, niestety z lecznicy korzysta tylko kilkudziesięciu. Dlaczego? Czy jest szansa, że sytuacja zmieni się w najbliższym czasie? Czym charakteryzuje się terapia protonowa? Czym różni się od leczenia fotonami? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Faktów TVN Renatą Kijowską, która zajmuje się sprawą.

  Fundacja Spełnionych Marzeń zajmuje się małymi pacjentami onkologii. Wolontariusze robia wszystko, aby choć trochę umilić im pobyt na szpitalnych oddziałach. W tym roku w gmachu PKiN zorganizowali niezwykły pokaz mody z udziałem gwiazd. Razem z ich podopiecznymi na wybiegu pojawili się m. in.: Jarosław Jakimowicz, Krzysztof "Jankes" Jankowski, Tomasz Karolak, Mateusz Damięcki i Honorata "Honey" Skarbek. Na miejscu była dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek.

  Podobno ilu byłych palaczy, tyle sposobów na rzucenie tego strasznego nałogu. Czym palenie różni się od innych uzależnień, a w czym jest do nich podobne? Jak wpływa nie tylko na nas, ale i na osoby w naszym otoczeniu? W Dzień Dobry Wakacje psycholog Ada Nowakowska z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym powiedziała o tym jak wygląda walka z nałogiem w praktyce.

  Do dziennikarza Dzień Dobry TVN Filipa Chajzera wiadomość napisała mama Zosi. W Dzień Dziecka dziewczynka chciała ściąć włosy i oddać je na peruki dla małych pacjentów onkologii. Miała jedno marzenie - chciała przybić piątkę Filipowi. Spotkali się i razem uruchomili lawinę dobra. Oprócz lajków posypały się również rezerwacje miejsc w salonach fryzjerskich - inne dziewczynki chciały zrobić to samo, co Zosia! Zobacz niezwykłe dziewczynki, które w Dzień Dziecka swoje włosy zamieniły w skrawek czyjegoś szczęścia.

  Wyniki badań u dziecka dezaktualizują się nawet w ciągu miesiąca. To jeden z powodów dla których u małych pacjentów tak trudno zdiagnozować nowotwór we wczesnym stadium. Jakie badania warto wykonywać regularnie? Czym nowotwór u dziecka różni się od raka u dorosłego? W Dzień Dobry TVN o profilaktyce onkologicznej u dzieci mówiła pediatra z Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka dr Olga Gryniewicz-Kwiatkowska.

  Rak piersi dotyka wielu kobiet. Według danych jedna na osiem Polek zachoruje na ten nowotwór. Życie chorych może być łatwiejsze dzięki urządzeniu stworzonemu przez polskich naukowców - innowacyjnemu aparatowi do śródoperacyjnego naświetlania raka. Na czym polega ta metoda? Czym różni się od zwykłej radioterapii? W jakich nowotworach aparat może być wykorzystywany?

  Grzyba cerrena unicolor, powszechnie znanego jako huba, można znaleźć praktycznie w każdym polskim lesie. Pod mikroskop wzięły go trzy badaczki z Uniwersytetu Lubelskiego: dr hab. Magdalena Jaszek, dr Magdalena Mizerska-Kowalska i dr Anna Matuszewska. Wyniki ich badan są zaskakujące: okazało się, że huba zawiera enzym, który niszczy komórki raka macicy. Czy to przełom w leczeniu onkologicznym? Kiedy lek będzie dostępny dla pacjentów? Badaczki o swoim niesamowitym odkryciu powiedziały w Dzień Dobry TVN.

  Dwa tygodnie po tym, jak dowiedziała się, że jest w ciąży, otrzymała informację o tym, że ma raka piersi. Zazwyczaj takie pacjentki stawia się przed wyborem: chemioterapia albo dziecko. Katarzyna Boodie nie wybrała. Walczy z rakiem i czeka na rozwiązanie. Matki z rakiem nazywa się Boskimi Matkami. Ona jest pierwszą kolorową - jej mąż pochodzi z Surinamu. Czy leczenie onkologiczne faktycznie wpływa na rozwój płodu? Ile jest w Polsce Boskich Matek? Czy ich leczenie różni się od leczenia zwyczajnych pacjentów onkologicznych? Razem z Katarzyną na kanapie Dzień Dobry TVN usiadła Marta Ozimek-Kędzior, koordynatorka projektu „Boskie Matki".

  Dla pacjenta informacja o tym, że ma raka jest jak wyrok. Po otrzymaniu diagnozy wpada w panikę lub wypiera chorobę. Jak wspierać osobę chorą onkologicznie? A co, gdy chore jest dziecko? W Dzień Dobry TVN psycholog kliniczny Marta Rusek i psychoonkolog Bianca-Beata Kotoro opowiedziały o swojej pracy. Skąd czerpią siłę do pracy z często beznadziejnymi przypadkami?

  W "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko rozmawiała z człowiekiem, który umarł cztery razy, a życiowymi doświadczeniami mógłby obdzielić jeszcze cztery inne osoby. Piotr Pogon - sportowiec, aktywista i animator społeczny. Miał raka i pomagał chorym na raka. Był biznesmenem i bezdomnym. Kochał i był kochany. W życiu zdobył i stracił wszystko (i to kilka razy). Człowiek bez płuca, który biegał charytatywne maratony. Teraz czeka na operację zatok i startuje z własną fundacją. Skąd bierze na to wszystko siłę? Na rowerze ma wypisany cytat z Monty Pythona: "dostrzegaj jasne strony życia".