Zmiany w szpitalach i przychodniach od 1 lutego 2024. Która grupa pacjentów najbardziej skorzysta?

Lekarka przy biurku.
Zmiany w szpitalach i przychodniach od 1 lutego 2024. Która grupa pacjentów najbardziej skorzysta?
Źródło: Luis Alvarez/GettyImages
1 lutego 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące zbierania i przetwarzania danych w placówkach medycznych. Dzięki tym regulacjom wzrośnie między innymi jakość leczenia pacjentów onkologicznych, a także usprawnieniu ulegnie system raportowania przebiegu pracy pedagogów oraz psychoterapeutów. Jak jeszcze skorzystają pacjenci i pracownicy ochrony zdrowia?
Gadżety, które dbają o nasze zdrowie
Źródło: Dzień Dobry TVN

W listopadzie 2023 roku opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia dotyczący zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania informacji i przekazywania ich podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych. Choć legislacja dokumentu nadal trwa, resort zdrowia zapowiedział, że zapisane w nim zmiany wejdą w życie 1 lutego 2024. Jakie dokładnie zmiany przewiduje nowelizacja?

Dlaczego wprowadzane są zmiany w ochronie zdrowia od 1 lutego 2024?

Nowe przepisy wprowadzane przez nowelizacje mają być odpowiedzią na cztery problemy, z którymi zmagają się pacjenci i pracownicy placówek medycznych. Problemy te powodują, że prawidłowy przepływ informacji między placówkami jest utrudniony.

Są to:

  • brak kodu osób wykonujących pracę pedagoga czy psychoterapeuty dzieci i młodzieży, przez co utrudnione jest raportowanie ich działań w zakresie świadczenia usług opieki zdrowotnej;
    • zbyt wąski zakres przypadków, w których udostępniana jest informacja o stopniu zaawansowania choroby nowotworowej, przez co monitorowanie efektywności leczenia jest utrudnione,
      • brak informacji dot. przyczyn współistniejących do świadczenia dla osób objętych modelem opieki koordynowanej (OK) przy udzielaniu świadczeń w ramach POZ, w związku z czym utrudnione jest ich rozliczanie przez NFZ,
        • brak oddzielnego kodu dla grupy osób uprawnionych do świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejką na mocy ustawy z 16 czerwca 2023, czyli pacjentów z przyznanym świadczeniem kompensacyjnym za szkody medyczne doznane w publicznych placówkach medycznych

          Zmiany, które mają wejść w życie od 1 lutego, pozwolą skrócić czas obsługi pacjentów, a także usprawnić system dotyczący monitorowania efektywności leczenia chorób onkologicznych.

          Co się zmieni i którzy pacjenci skorzystają na tym najbardziej?

          Pierwszą ze zmian wprowadzanych od lutego 2024 jest włączenie pedagogów oraz psychoterapeutów w wykaz kodów przynależności do danej grupy zawodowej uprawnionej do świadczenia opieki zdrowotnej. Pomoże to pacjentom w szybszej weryfikacji, czy dana osoba ma niezbędne uprawnienia do pracy terapeutycznej. W tym przypadku dotyczy to terapeutów pracujących z dziećmi i młodzieżą. Zmiana ta wpłynie również na sposób raportowania przebiegu ich pracy.

          Nowelizacja zakłada także rozszerzenie katalogu przypadków, w których przekazywana będzie informacja o stopniu zaawansowania choroby u pacjentów onkologicznych. Informacje te będą przekazywane do NFZ, co pozwoli tej instytucji dokładniej monitorować jakość i efektywność leczenia tych osób.

          Nowe regulacje wprowadzą też możliwość raportowania o tzw. przyczynach współistniejących do udzielenia danego świadczenia u osób objętych opieką koordynowaną w ramach POZ. Dotychczas lekarze informowali wyłącznie o przyczynie głównej, w związku z czym ustalenie choroby przewlekłej, na którą cierpi pacjent, było utrudnione. W efekcie właściwe rozliczenie dodatkowych środków przekazywanych przez NFZ konkretnym placówkom za usługi w ramach OK, było niezwykle trudne. Po wprowadzeniu zmian, które przewiduje nowelizacja system ten będzie bardziej wydajny.

          Ostatnią z wprowadzanych od lutego 2024 zmian jest wprowadzenie nowego kodu pozwalającego na identyfikację nowej grupy osób, które uzyskały prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej.

          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

          Zobacz także:

          Autor: Regina Łukasiewicz

          Źródło: rynekzdrowia.pl, pacjenci.pl

          Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez/GettyImages

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana