Przepis na długowieczność?
Dr David Sinclair to światowy autorytet w dziedzinie genetyki i długowieczności. Jak twierdzi, starzenie się to choroba, którą można wyleczyć, a jesień życia, to nic innego, jak "epidemia ludzkości". Wystarczy wprowadzić w życie kilka drobnych zmian, które pozwolą zachować młodość i zdrowie na dłużej. Sam Sinclair cofnął swój biologiczny wiek o 10 lat.
Według naukowca podstawą przepisu na długowieczność jest post przerywany. Dr Sinclair przez 16 godzin nic nie je, a przez kolejne 8 godzin spożywa posiłki bez ograniczeń. Stara się wybierać jednak produkty roślinne, ubogie w cukier i skrobie. Co więcej, ekspert rekomenduje utrzymanie niskokalorycznej diety.
Według Davida tłuste mięsa oraz produkty wysokowęglowodanowe to najwięksi sprzymierzeńcy chorowania.
- Dieta powinna być dopasowana do typu sylwetki i stylu życia. Dla jednych najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie przejście na wegetarianizm, dla drugich na dietę śródziemnomorską, a jeszcze inni najlepiej będą się czuć na diecie niskobiałkowej. Grunt to wykluczyć z menu przetworzoną, tłustą i obfitującą w cukier żywność, a także unikać picia alkoholu i stosowania szkodliwych używek - poradził dr Sinclair.
Kolejnym sposobem na zachowanie pełni zdrowia na dłużej jest terapia zimnem. Dr Sinclair przekonuje, że dzięki niej można pozbyć się obrzęków, a także zmniejszyć stan zapalny i dolegliwości bólowe. Dodatkowo terapia ta może okazać się pomocna w leczeniu uporczywego bólu głowy oraz zapalenia ścięgien. Sumując to wszechstronne działanie, naukowiec upatruje w krioterapii przepis na sukces w dążeniu do długowieczności.
Aktywny tryb życia to podstawa
Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest aktywny tryb życia. Dr David Sinclair zaleca wykonywanie codziennie przynajmniej 30-minutowego treningu o umiarkowanej aktywności. Regularny ruch pomaga nie tylko zadbać o zdrowie komórek, ale zapobiega także starzeniu.
Naukowiec uważa, że pomocnym dodatkiem do całego spektrum porad jest suplementacja. Według specjalisty każdy z nas powinien regularnie przyjmować: witaminę D3, kwasy tłuszczowe omega-3, probiotyki oraz witaminę K2.
Należy jednak pamiętać, że suplementacja nie może być podstawą, a dodatkiem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Prawda i mit o byciu fit". Przepisy na powrót do formy po wakacjach
- Ograniczenie spożycia kalorii wpływa na spowolnienie procesu starzenia. Naukowcy przedstawili badania Ile mandarynek dziennie można zjeść? Czy są zdrowe? Dietetyk rozwiewa wątpliwości
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Onet
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages