Skutki picia napojów energetycznych
W życie wejdzie nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym, która ogranicza sprzedaż napojów z kofeiną i tauryną. Znikną one ze szkół, placówek oświatowych i automatów. Tylko osoby powyżej 18. roku życia będą mogły kupić w sklepie tzw. "energetyki".
Nowe przepisy mają być odpowiedzią na raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, z którego wynika, że więcej niż co trzeci uczeń pije napoje energetyczne regularnie.
- Zawsze byłem zwolennikiem edukacji, profilaktyki niż zakazów, ale myślę, że to już nie jest ten moment, kiedy będziemy o tym dyskutowali, bo to stanie się faktem. W życie wejdzie ustawa, która będzie traktować energetyki, jak papierosy czy alkohol - powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak. - Powiedzmy sobie szczerze, że tak naprawdę do picia jest woda, soki owocowe, a najlepiej warzywne, mleko i nabiał, a nie energetyki - podkreślił kardiolog.
Młodzież sięga po tego typu napoje, by się pobudzić. Czy to dobry sposób, żeby się pobudzić?
- To nie jest dobra metoda. My wiemy, że dla młodego, dojrzewającego organizmu, są bardzo złe skutki picia napojów energetycznych. Mogą powodować niepokój, napady lęku, bezsenność, zaburzenia koncentracji. To są te elementy, które określamy tym złym wpływem na ośrodkowy układ nerwowy, na mózg. Nastolatek może mieć gorszą koncentrację, może czuć lęk, niepokój, może być rozdrażniony. Ryzyko negatywnego wpływu na ośrodkowy układ nerwowy jest większe u dzieci niż u osoby dorosłej. Ilość kofeiny zawarta w napoju nie będzie aż tak wpływała na osobę dorosłą, jak na małoletnią. Elementy zawarte w tych napojach mają bardzo niekorzystny wpływ na kości, na metabolizm wapnia - wyjaśnił gość Dzień Dobry TVN.
Jaki jest skład "energetyków"?
Dlaczego uczniowie tak chętnie sięgają po napoje energetyczne?
- Potencjał uzależniający jest zawsze większy u osoby młodej, poniżej 18. roku życia niż u osoby dorosłej. Mam młodych pacjentów, którzy po wypiciu piątego, szóstego, siódmego napoju energetycznego mają np. zaburzenia rytmu serca, mają napad migotania przedsionków, mają wzrost ciśnienia tętniczego - przekazał prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak.
Co znajduje się w składzie "energetyków"? - Kofeina jest połączona z dużym ładunkiem energetycznym, z dużą ilością cukru. To też dodatkowe kalorie, które wprowadzamy, a one zwiększają ryzyko nadwagi, otyłości, cukrzycy w przyszłości. Jest też bardzo często tauryna. Są też witaminy z grupy B. To jest takie oszukiwanie przez producentów, bo źródłem witaminy B ma być nasz pokarm. Są też. tzw. regulatory kwasowości, koloryzatory, substancje stabilizujące. To jest czysta chemia. Zachęcamy do tego, żeby tego nie pić - powiedział ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co to jest mindful eating i na czym polega? Poznaj zasady i zalety tej filozofii
- Sposoby na poświąteczne przejedzenie. Jak sobie pomóc?
- Jak piją kobiety? "Dużo dłużej starają się trzymać fason"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News