Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Czy jest zdrowa? Najnowsze badania sugerują, że tak. Naukowcy są zdania, że może zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu II. W jaki sposób?
W upalne dni, kiedy termometry pokazują więcej niż 30 stopni Celsjusza, szczególnie powinniśmy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Jednak, po niektóre napoje w tym czasie w ogóle nie należy sięgać. Czy wśród nich są tzw. energetyki?
Dla wielu osób na całym świecie kawa jest nieodłącznym elementem każdego poranka. Okazuje się, że w ciągu dnia również możemy śmiało sobie na nią pozwolić. Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa sprawdzili bowiem, ile filiżanek tego napoju korzystnie wpływa na nasze zdrowie. O tym opowiedziała również w studiu Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczny Monika Nosek.
Kawa to zaraz po wodzie, drugi najczęściej spożywany napój. Cenimy ją za smak i aromat. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki ulubionej małej czarnej. Mówiąc o kawie, nie sposób jednak nie wspomnieć o kofeinie, a ta niestety w zbyt dużej ilości może być niebezpieczna. Sprawdź 5 sprawdzonych sposobów na usunięcie nadmiaru kofeiny z organizmu.
Obecna w kawie kofeina ma przede wszystkim pobudzać. Najnowsze badania pokazują, że substancja ta może również zwiększać naszą czujność oraz dokładność. Dodatkowo kofeina poprawia czas reakcji.
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Zawarte w niej substancje dodają energii, a także chronią przed rozwojem niektórych nowotworów. Badania pokazują, że pita w rozsądnych ilościach - zwłaszcza czarna - znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju niewydolności serca. O właściwościach kawy opowiedziała Anna Radowicka, dietetyk.
Czy kofeina wpływa na budowę mózgu? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Bazylei pokazują, że może ona zmieniać strukturę mózgu. Naukowcy o swoim odkryciu poinformowali na łamach magazynu "Cerebral Cortex".
Pobudza. Jest smaczna. Podnosi ciśnienie. Rozgrzewa. Niektórzy jednak nie chcą pić kawy ani napojów energetyzujących. Czy można zastąpić kawę, herbatę czy energetyki? A może spróbować yerba-mate, imbir i ostre przyprawy zawierające kapsaicynę? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, Agnieszka Piskała - dietetyczka
Pomimo, że większość rodziców nie pozwala swoim dzieciom pić kawy, te jednak przyjmują kofeinę w innych ogólnie dostępnych napojach. Czy da się przed nimi ustrzec młodzież i dzieci? Ile naprawdę kofeiny zawierają napoje energetyzujące i napoje koloru czarnego oraz jakie skutki może mieć uzależnienie od kofeiny? W studiu Dzień Dobry TVN dietetyczka Agata Białek omówiła zawartość kofeiny w poszczególnych napojach. Jakie są objawy uzależnienia od substancji pobudzających?