Wielu osób nie trzeba zachęcać do picia tego napoju.
Sprawdź, jak może to wpłynąć na organizm.
Dlaczego młodzież nie powinna spożywać popularnych "energetyków"?
O czym pisaliśmy w serwisie dziendobry.tvn.pl?
Sprawdź, wyniki badań naukowców.
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Czy jest zdrowa? Najnowsze badania sugerują, że tak. Naukowcy są zdania, że może zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu II. W jaki sposób?
W upalne dni, kiedy termometry pokazują więcej niż 30 stopni Celsjusza, szczególnie powinniśmy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Jednak, po niektóre napoje w tym czasie w ogóle nie należy sięgać. Czy wśród nich są tzw. energetyki?
Rodzic poinformował sanepid.
Jak organizm zareagował na miesięczny detoks kofeinowy?
Dla wielu osób na całym świecie kawa jest nieodłącznym elementem każdego poranka. Okazuje się, że w ciągu dnia również możemy śmiało sobie na nią pozwolić. Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa sprawdzili bowiem, ile filiżanek tego napoju korzystnie wpływa na nasze zdrowie. O tym opowiedziała również w studiu Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczny Monika Nosek.
Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez mocnego espresso, ale są też i tacy, którzy kawy pić nie mogą. Jakie są zdrowe zamienniki?
Kawa to zaraz po wodzie, drugi najczęściej spożywany napój. Cenimy ją za smak i aromat. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki ulubionej małej czarnej. Mówiąc o kawie, nie sposób jednak nie wspomnieć o kofeinie, a ta niestety w zbyt dużej ilości może być niebezpieczna. Sprawdź 5 sprawdzonych sposobów na usunięcie nadmiaru kofeiny z organizmu.
Obecna w kawie kofeina ma przede wszystkim pobudzać. Najnowsze badania pokazują, że substancja ta może również zwiększać naszą czujność oraz dokładność. Dodatkowo kofeina poprawia czas reakcji.
Badacze nie mają wątpliwości.
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Zawarte w niej substancje dodają energii, a także chronią przed rozwojem niektórych nowotworów. Badania pokazują, że pita w rozsądnych ilościach - zwłaszcza czarna - znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju niewydolności serca. O właściwościach kawy opowiedziała Anna Radowicka, dietetyk.
Czy kofeina wpływa na budowę mózgu? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Bazylei pokazują, że może ona zmieniać strukturę mózgu. Naukowcy o swoim odkryciu poinformowali na łamach magazynu "Cerebral Cortex".
Pobudza. Jest smaczna. Podnosi ciśnienie. Rozgrzewa. Niektórzy jednak nie chcą pić kawy ani napojów energetyzujących. Czy można zastąpić kawę, herbatę czy energetyki? A może spróbować yerba-mate, imbir i ostre przyprawy zawierające kapsaicynę? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, Agnieszka Piskała - dietetyczka
Pomimo, że większość rodziców nie pozwala swoim dzieciom pić kawy, te jednak przyjmują kofeinę w innych ogólnie dostępnych napojach. Czy da się przed nimi ustrzec młodzież i dzieci? Ile naprawdę kofeiny zawierają napoje energetyzujące i napoje koloru czarnego oraz jakie skutki może mieć uzależnienie od kofeiny? W studiu Dzień Dobry TVN dietetyczka Agata Białek omówiła zawartość kofeiny w poszczególnych napojach. Jakie są objawy uzależnienia od substancji pobudzających?