Czy kawa chroni przed cukrzycą typu II?
Grupa badaczy z Karolinska Institute w Szwecji, University of Bristol w Wielkiej Brytanii i Imperial College London w Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić, czy między piciem kawy, a BMI i rozwojem cukrzycy typu II istnieje jakiś związek.
Specjaliści wykazali, że niskokaloryczne napoje zawierające kofeinę redukują tkankę tłuszczową, tj. im wyższe badani mieli stężenie kofeiny, tym niższe mieli BMI, a w ich ciałach znajdowało się mniej tkanki tłuszczowej. To wszystko przekładało się na mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Trzeba jednak podkreślić, że o tym prozdrowotnym działaniu kawy w dużej mierze decydują geny. Po dokładnym przeanalizowaniu danych zgromadzonych od blisko 10 000 osób wykazano, że kluczowe znaczenie odgrywają dwa geny - CYP1A2 i gen, który go reguluje - AHR. Eksperci są zdania, że spowalniają one metabolizm kawy, a im dłużej ta utrzymuje się we krwi, tym niższe dana osoba ma BMI i ma mniej tkanki tłuszczowej.
Czy kawa jest zdrowa?
Badacze nie zauważyli żadnego związku między wypijaną kawą a chorobami układu sercowo-naczyniowego (m.in. migotaniem przedsionków, niewydolnością serca i udarem mózgu). Wcześniejsze testy sugerowały, jednak, że może mieć ona korzystny wpływ na działanie układu krążenia.
Eksperci dodają, że choć kofeina nie zawsze jest zdrowa i bezpieczna, to są zdania, że przeprowadzona przez nich analiza może pomóc ustalić idealną - bezpieczną i prozdrowotną - dawkę kofeiny. Zaobserwowana w czasie analizy redukcja tkanki tłuszczowej ma związek z tym, jak kofeina zwiększa termogenezę (wytwarzanie ciepła) i utlenianie tłuszczu (przekształcanie tłuszczu w energię) w organizmie.
Autorzy analizy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, które potwierdzą te obserwacje i pozwolą określić, jak kawa wpływa na organizm i ile tak naprawdę możemy jej wypić w ciągu dnia.
- Biorąc pod uwagę powszechne spożycie kofeiny na całym świecie, nawet jej niewielkie efekty metaboliczne mogą mieć istotne implikacje zdrowotne - napisali naukowcy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zaskakująca przyczyna cukrzycy typu II. Naukowcy nie mają wątpliwości
- Lekarze przeszczepili człowiekowi świńską nerkę. Czy czeka nas rewolucja w transplantologii?
- Nowe badanie dotyczące astmy. "Cenne informacje dla pracowników ochrony zdrowia"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: hiroyuki nakai/Getty Images