Leki, których nie wolno popijać kawą. Wiele osób popełnia ten błąd i sobie szkodzi

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ruszają przeglądy lekowe
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Kawa to jeden z najpopularniejszych na świecie. Część z nas zaczyna od niej dzień, są też tacy, którzy popijają nią leki. Tymczasem takie praktyki mogą być niebezpieczne i wpłynąć na skuteczność farmaceutyków. Których leków lepiej nie łączyć z kawą?

Których leków nie można popijać kawą?

Lewotyroksyna to związek, który bardzo często znajduje się lekach wspomagających pracę tarczycy. Badania pokazują, że połączenie tej substancji z kawą osłabia działanie leku. Zawarte w kawie substancje sprawiają, że organizm przyswaja - nawet o połowę - mniej farmaceutyku, tym samym jest on dużo słabszy w działaniu.

Kawa oddziałuje również na środki łagodzące objawy przeziębienia oraz alergii. Spora grupa leków na przeziębienie ma w składzie pseudoefedrynę. Substancja ta - podobnie, jak obecna w napoju kofeina - pobudza ośrodkowy układ nerwowy. Ich zbyt wysokie stężenie w organizmie może wywołać niepokój, a także znacznie utrudnić zasypianie. W przypadku leków na alergię takie działanie pobudzające wykazuje feksofenadyna.

Na kawę powinny uważać osoby, które chorują na cukrzycę. Pita z cukrem spowoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Na tym jednak nie koniec. Przeprowadzone na niewielkiej grupie chorych badanie opublikowane w American Diabetes Association pokazują, że kofeina może podnieść poziom insuliny i cukru we krwi. W ocenie autorów badania przyjmowanie dużych ilości kawy może sprawić, że zapanowanie nad chorobę będzie trudniejsze.

Farmaceutyki stosowane w leczeniu choroby Alzheimera również nie powinny być łączone z kawą. Dotyczy to przede wszystkim preparatów, których bazę stanowią - donepezil, rywastygmina i galantamina. Kofeina zwiększa barierę krew-mózg, w konsekwencji leki nie docierają do mózgu. Warto dodać, że zadaniem środków, które przyjmują chorzy, jest ochrona jednego z neuroprzekaźników - acetylocholiny - przy spożywaniu dużej ilości kawy to działanie jest słabsze.

Obecna w kawie kofeina może wchodzić w interakcje także z lakami na astmę. Mimo że środki te ułatwiają chorym oddychanie, to - niestety - wywołują szereg działań niepożądanych np. ból głowy, niepokój, ból brzucha oraz drażliwość. Kawa oraz każdy napój zawierający kofeinę będzie nasilał te nieprzyjemne dolegliwości. Co więcej, związek (w znacznych ilościach) zmniejsza przyswajalność leków i kuracja staje się mniej skuteczna.

Ostrożnie do kawy i napojów na bazie kofeiny powinny podchodzić osoby, które zmagają się osteoporozą. Schorzenie sprawia, że kości stają się słabsze i bardziej podatne na złamania. Przypadłość znacznie częściej dotyka kobiety. Dzięki lekom można nad nią zapanować, jednak, aby kuracja dała efekty farmaceutyków - takich, jak ryzedronian lub ibandronian - nie można łączyć z kawą. Napój ten osłabia ich działanie.

Kawa zadziała podobnie w przypadku leków przeciwdepresyjnych oraz środków przyjmowanych przez osoby ze schizofrenią czy z psychozą. Badania pokazują, że farmaceutyki te w połączeniu z kawą i kofeiną mogą być inaczej metabolizowane przez organizm. Tym samym wpływa to na działanie preparatu i skuteczność terapii.

Kofeina może wpływać na leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, które zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy chorób serca. Osoby z tym schorzenie przyjmują środki, które obniżają tętno. Dzięki temu serce jest odciążone, a krążenie sprawniejsze. Popicie leków kawą sprawi, że te nie zostaną prawidłowo "przyjęte", do tego ich działanie będzie osłabione.

Zaszkodzimy sobie także wtedy, gdy popijemy melatoninę kawą. Hormon wycisza i przygotowuje nas do snu. Zawierające go środki są łatwo dostępne (bardzo często bez recepty) i pomagają osobom, które mają problemy snem. Niektórzy popijają lek kawą. Takie połączenie sprawia, że zamiast się uspokoić - pobudzają się i zaśnięcie staje się jeszcze trudniejsze.

Czy można pić kawę, jeśli przyjmujemy leki?

Stałe przyjmowanie leków nie musi oznaczać rezygnacji z kawy. Osoby, które mają wątpliwości, powinny skonsultować się z lekarzem. Specjalista wyjaśni, które środki mogą wchodzić w interakcję z kofeiną, a które nie. W niektórych przypadkach - być może - wystarczy opóźnienie wypicia pierwszej kawy lub też zmniejszenie liczby przyjmowanych filiżanek.

Należy też pamiętać, że najlepszym płynem do popijania leków jest czysta woda.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: yahoo.com

Źródło zdjęcia głównego: mikroman6/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana