Problemy z tarczycą są coraz powszechniejsze w społeczeństwie. W Dzień dobry TVN poznaliśmy historie dwóch wyjątkowych pacjentek i twórczyń edukacyjnego projektu "Ogarnij hashimoto". Lidia Wójcik i Kamila Bogucka najpierw z sukcesem rozkręciły platformę edukacyjną o tarczycy, pomagając tysiącom kobiet, a teraz dzielą się książką "Ogarnij tarczycę".
Liczne badania wykazały, że przyjmowanie niektórych leków wraz z poranną kawą może prowadzić do katastrofalnych skutków.
Jaki typ nowotworu zdiagnozowano u niej?
Czy chorobę można całkowicie wyleczyć?
Kawa to jeden z najpopularniejszych na świecie. Część z nas zaczyna od niej dzień, są też tacy, którzy popijają nią leki. Tymczasem takie praktyki mogą być niebezpieczne i wpłynąć na skuteczność farmaceutyków. Których leków lepiej nie łączyć z kawą?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofaniu z obrotu pięciu partii leku na choroby tarczycy. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. O jaki preparat chodzi i dlaczego nie wolno go przyjmować?
O czym świadczy zbyt niski, a o czym zbyt wysoki poziom TSH? O tym w studio Dzień Dobry TVN mówiła lek. med. Magdalena Jagiełło, endokrynolog.
Na chorobę Hashimoto, inaczej – przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy - najczęściej zapadają kobiety. Swoją nazwę schorzenie wzięło od japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto, który był autorem jego pierwszego opisu.
O operacjach i zabiegach przeprowadzanych w łonie matki w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli specjaliści: prof. Mirosław Wielgoś i prof. Marzena Dębska.
Na świat przyszedł wyjątkowy chłopiec, który jako pierwszy leczony był z powodu wrodzonej ciężkiej niedoczynności tarczycy w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. W ciąży rozwijał się z dużym wolem, które skutecznie udało się wyleczyć.
Co spożywać, gdy mamy wysoki poziom kortyzolu, niedoczynność tarczycy czy wysoki testosteron? O tym opowiedziała dietetyczka Milena Nosek.
Mimo że choroby nie da się wyleczyć, to dzięki odpowiedniej terapii można nad nią zapanować. Istotna jest tutaj dieta. Co wolno jeść chorym, a czego powinni unikać? Zapytaliśmy o to Ewę Gajko, dietetyczkę.
Płyn Lugola stał się znany z powodu wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu w 1986 roku. Obecnie w związku z wojną w Ukrainie i podwyższonym stopniem radioaktywności w okolicy starej elektrowni płyn Lugola zyskał ponownie na popularności. Jak działa i kiedy powinno się go stosować? A kto powinien go unikać?
Przybieranie na wadze nie zawsze ma związek ze złą dietą czy brakiem aktywności fizycznej. Może się zdarzyć, że otyłość jest objawem schorzenia. Na własnej skórze przekonała się o tym Kamila Drezno, tancerka i choreograf tańca. W powrocie do zdrowia pomógł jej dr Jakub Bukowczan, endokrynolog i diabetolog.
"Po 18 godzinach spania nadal nie mogłam wstać z łóżka"
Hashimoto – to słowo staje się coraz popularniejsze nie tylko w nomenklaturze medycznej, ale i potocznej. Jak się okazuje, choroba w ostatnim dziesięcioleciu dała się we znaki znacznej liczbie pacjentów. Dlaczego tak dużo młodych ludzi ma obecnie problem z tarczycą? Czy może mieć to związek z awarią w elektrowni jądrowej w Czarnobylu?
Widok Julii Wieniawy z podpiętą kroplówką zaniepokoił jej fanów. Gwiazda nagrała w sieci obszerną relację z wizyty medyka w jej domu. Szybko okazało się, że to jedynie witaminy, które mają wzmocnić jej organizm. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Julia Wieniawa odniosła się do zamieszania wokół jej stanu zdrowia. Tym samym powiedziała o swoich dolegliwościach.
Hashimoto to choroba autoimunnologiczna, z którą zmaga się coraz więcej ludzi. Oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego może wywoływać zarówno objawy fizyczne, jak i psychologiczne. Jaki ma wpływ na przebieg COVID-19? To sprawdzali naukowcy z Łodzi.
Na problemy z tarczycą skarży się coraz więcej ludzi. Co jeść, aby wspierać jej pracę i ugasić ogień stanu zapalnego? Mity z tym związane obala dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, która przygotowała przepisy na wiosenny koktajl, czekoladową pastę z awokado, jajecznicę z jarmużem, krem z buraka, dorsza duszonego w porach oraz pudding jaglany i wytrawne kulki mocy.
O chorobach tarczycy w ostatnim czasie jest coraz głośniej. Choć często mówi się, że cierpią na nie kobiety, należy wiedzieć, że borykają się z nimi także mężczyźni oraz dzieci. Kiedyś leczenie owych dolegliwości związane było z pobytem w szpitalu, teraz jednak nowoczesne metody nie wykluczają pacjenta z normalnego życia.
Ewa Galant od lat zmaga się z chorobą tarczycy i na własnej skórze doświadczyła, czym jest Hashimoto. Długa i mozolna droga, jaką pokonała pacjentka w celu zweryfikowania nietypowych objawów, doprowadziła ją do diagnozy. Dziś kobieta pragnie podzielić się swoją wiedzą z innymi. Niebawem na rynku pojawi się mobilna aplikacja dla chorych.
Brzuch tarczycowy może być skutkiem zaburzeń hormonalnych spowodowanych niedoczynnością tarczycy. Jest charakterystycznym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej na całej powierzchni brzucha, zaczynającym się tuż pod biustem. Towarzyszy mu zazwyczaj ogólne zwiększenie rozmiarów ciała. O tym, jak walczyć z tą dolegliwością i czy wystarczy nam sama dieta lub ćwiczenia, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN, z dietetykiem - Anną Radowicką i Katarzyną Skórzewską, ginekologiem i endokrynologiem.
Wiele kobiet zmaga się z chorobami tarczycy. Jakie objawy mogą sugerować, że mamy z nią problem? O czym może świadczyć podwyższone TSH u mężczyzn? Skąd się bierze niedoczynność tarczycy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z ekspertem mikroodżywiania Martą Mieloszyk-Pawelec.
Nie do końca wiadomo skąd bierze się ta choroba tarczycy. Wiadomo jednak, że jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że komórki odpornościowe z jakiegoś powodu wywołują proces zapalny i niszczą tarczycę. Niektórzy specjaliści przyczyny choroby Hashimoto upatrują w nadmiernym stresie. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy modelkę Martę Dyks, która niedawno przyznała się, że choruje na Hashimoto i internistę Piotra Gryglasa. Jakie są objawi choroby Hashimoto? jak można ją leczyć i jaką rolę w chorobie Hashimoto odgrywa dieta?
Podobno na chorobę Hashimoto choruje co trzecia Polka. Jak objawia się choroba Hashimoto i jaką dietę powinny stosować osoby, które cierpią na przewlekłe zapalenie tarczycy? Skorzystajcie z przepisów Ann Dec, która sama choruje na Hashimoto i prowadzi też bloga o tej chorobie.
Lekarze ze Świdnicy walczą o życie ekstremalnie otyłego mężczyzny. Pacjenta ważącego około 300 kg do szpitala przywieziono dużym policyjnym busem. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Barbara Markowska, która przez lata prowadziła program o odchudzaniu oraz Magdalena Gajda - rzecznik praw osób chorych na otyłość . Dlaczego ludzie otyli budzą pewien rodzaj wstrętu? Czy naprawdę są to ludzie słabi, którzy nie mogą zapanować nad swym apetytem na kaloryczne jedzenie i słodycze?
Kiedy Aleksandra Kisio, bez wyraźnych przyczyn, przytyła prawie 8,5 kilogramów. Udała się do endokrynologa. Usłyszała wtedy, że cierpi na niedoczynność tarczycy, której hormony regulują metabolizm. Jak rozpoznać taką chorobę? W studiu Dzień Dobry TVN aktorka opowiedziała, jakie objawy dawała ta choroba. Towarzyszyła jej endokrynolog dr med. Helena Jastrzębska.
Gwałtownie i bez przyczyny zaczynamy tyć. Jeśli temu towarzyszy jeszcze zdenerwowanie i nadpobudliwość, może to świadczyć o chorobach tarczycy. Dlaczego tarczyca jest tak ważnym narządem? Jakie są symptomy chorób tarczycy? Jaka jest różnica między nadczynnością, a niedoczynnością gruczołu tarczycy? Czym jest choroba Hashimoto? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była endokrynolog dr med. Helena Jastrzębska.
Masz problemy ze zdrowiem? Ostatnio zauważyłeś niepokojące objawy i nie wiesz, co począć? Napisz do nas, a my zapytamy o to na antenie doktora Piotra Gryglasa. Dziś w Dzień Dobry TVN omawialiśmy problem dziecięcej żółtaczki, atopowego zapalenia skóry oraz nadwagi spowodowanej niedoczynnością tarczycą.