Hashimoto jedna z najczęściej diagnozowanych chorób autoimmunologicznych na świecie. Jak może się objawiać? Czy można ją całkowicie wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog-endokrynolog oraz Kasia Dziurska, trenerka personalna, która ma problemy z tarczycą.
Jak objawia się choroba Hashimoto?
Kasia Dziurska, trenerka personalna o tym, że ma problemy z tarczycą, dowiedziała się podczas rutynowych badań.
- To były zwykłe badania krwi i byłam zaskoczona, że mam Hashimoto. Akurat miałam bardzo stresujący okres w życiu, już wtedy wiedziałam, że coś z moim organizmem się złego dzieje, ale oczywiście zwalałam wszystko na stres, przetrenowanie, przemęczenie, przepracowanie. Absolutnie nie łączyłam tego z [...] chorobą - wspominała. Zapytana o objawy, jakie u siebie zaobserwowała, odpowiedziała, że czuła się permanentnie zmęczona. Miała wahania nastroju, zmiany skórne, problemy z włosami i dokuczały jej zaparcia. Zmieniać zaczęła się również jej sylwetka.
Jak podkreśliła dr Katarzyna Skórzewska, ginekolog - endokrynolog, gdy zaczynamy odczuwać większe zmęczenie, przybieramy na wadze, pojawia się labilność emocjonalna, kiedy mamy suchą skórę i jesteśmy bardziej senni, powinniśmy sprawdzić, czy z naszą tarczycą nie dzieje się coś niepokojącego.
- Oczywiście powodów, dla których to samopoczucie może być trochę gorsze, jest dużo: stres, zmęczenie, przetrenowanie, przeforsowanie, ale jednym z tych, który może te objawy powodować, jest właśnie choroba tarczycy - tłumaczyła gościni Dzień Dobry TVN.
Co przyczynia się do rozwoju Hashimoto?
Specjalistka przyznała, że nie wiadomo, co wywołuje chorobę Hashimoto. - Jest na pewno etiologia wieloczynnikowa i bardzo złożona, ale każdy z nas, kto choruje [...] na Hashimoto, ma taką predyspozycję genetyczną. Mamy całą listę genów, które prawdopodobnie za to odpowiadają, ale musi być ten czynnik wyzwalający. Prawdopodobnie duży stres, który był, duże napięcie emocjonalne wywołały tę reakcję - wyjaśniła dr Katarzyna Skórzewska.
Choroba może mieć bardzo różny przebieg. Najczęściej jest postępująca i doprowadza do niedoczynności tarczycy. - Jej zatrzymać za bardzo nie możemy. Czasami zdarza się, że przebiega w eutyreozie, czyli w prawidłowej funkcji tarczycy i objawy mamy takie bardzo niespecyficzne. Ale coraz częściej mówi się o tym, że zdarzają się formy z nadczynnością tarczycy, co do tej pory uważaliśmy, że tak nie może być. [...] My też się tego uczymy, mimo że prawie 100 lat temu ta choroba została odkryta, to cały czas ukazują się nowe wyniki badań, nowe doniesienia, nowe przeciwciała odkrywamy - podsumowała ginekolog - endokrynolog.
Jak zatem zapanować nad chorobą? Na czym polega leczenie? Przeczytacie o tym na stronie Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nerwowość i chudnięcie, ale też przyrost masy ciała i senność. Co jeszcze świadczy o chorej tarczycy?
- Pionierzy badań tarczycy u nienarodzonych dzieci apelują o profilaktykę. "To można bardzo skutecznie leczyć"
- Dieta pomaga leczyć zaburzenia hormonalne. Lista produktów, które warto jeść
Autor: Katarzyna Oleksik