Ginekolog-endokrynolog wyjaśnia, jak złagodzić jej objawy
Hormony wpływają na niemalże każdy aspekt funkcjonowania organizmu. Niedoczynność przysadki mózgowej, zespół policystycznych jajników, czy nadczynność tarczycy, to tylko niektóre z chorób endokrynologicznych. Zaburzeniom hormonalnym towarzyszą zwykle niepokojące objawy. Jaki mają wpływ na wagę ciała? O tym opowiedzieli nam dr n. med. Jakub Bukowczan, endokrynolog, Patrycja Klimek, dietetyk kliniczny oraz Alicja Kostrzewa, u której przyczyną otyłości były hormony.
Zdarza się, że pierwszych objawów menopauzy doświadczają już panie po 30. roku życia. Na co zwrócić uwagę?
Jakie spełnia funkcje? Co może zaburzyć jego działanie? Jak na układ hormonalny wpływa przechorowanie COVID-19?
Czy chorobę można całkowicie wyleczyć?
Wbrew obiegowej opinii hormony mają ogromny wpływ nie tylko na kobiecy organizm, ale i na męski. U panów mówi się o tzw. syndromie poirytowanego samca.
"I tak już się ciągnie 12 lat".
Poznaj mity i fakty o tabletce "dzień po".
Hormony mają olbrzymi wpływ na działanie całego naszego organizmu. Jeśli ich wydzielanie jest zaburzone, może pojawić się szereg problemów czy dolegliwości. U części kobiet jest to niewielki brzuszek. Skąd się bierze? Jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog-położnik.
Dlaczego nie mogę schudnąć? – to pytanie, które często zadają sobie osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy. Istnieje wiele prawdopodobnych przyczyn tego stanu. Te najbardziej oczywiste to nieprawidłowe nawyki żywieniowe i niewystarczająca aktywność fizyczna.
"Jest cały zbiór hormonów, na które warto zwrócić uwagę".
Kontrolowanie poziomu hormonów wśród mężczyzn często pozostaje tematem tabu. Tymczasem istnieje szereg chorób i schorzeń, które możemy zdiagnozować dzięki profilaktyce. O szczegółach porozmawialiśmy ze specjalistką medycyny męskiej dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach oraz Michałem Muzyką.
Tabletki, plastry, implanty - co będzie najlepsze na początek? O tym opowiedziała nam dr n. med. Anetta Karwacka, specjalistka ginekolog-położnik.
Menopauzie często towarzyszą bardzo nieprzyjemne objawy takie jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, tycie, problemy ze snem. Na szczęście istnieją leki, które mogą złagodzić objawy zbliżającego się klimakterium.
Endokrynolog nie ma wątpliwości.
Hormonalna terapia zastępcza stosowana m.in. przez kobiety w okresie menopauzy może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Badacze dowiedli, że panie, które ją przyjmują znacznie rzadziej zmagają się z chorobą Alzheimera. Jak to możliwe?
Serotonina to hormon, który odpowiada za nasz dobry humor. Najnowsze badania pokazują, że na tym jego właściwości nie kończą. Okazuje się, że związek może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów. W jaki sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Wanda Baltaza, dietetyczka.
Ciąża przez wiele kobiet traktowana jest za najpiękniejszy czas w życiu. Niestety nie każda z pań dobrze znosi czas połogu, w tym mdłości, dodatkowe kilogramy i zmiany hormonalne. Pewna 22-latka, bez owijania w bawełnę, stwierdziła nawet, że przez córkę straciła urodę.
Objawy premenopauzy mogą niejednokrotnie być bardzo dokuczliwe.
Badacze nie mają wątpliwości.
Progesteron jest żeńskim hormonem, którego stężenie zależy od etapu cyklu miesiączkowego.
Córka Piotra Jaconia, Wiktoria, jakiś czas temu dokonała coming outu i wyznała, że jest osobą transpłciową. Mimo że ma już za sobą sprawę sądową o skorygowanie płci, to nadal musi mierzyć się z nieprzyjemnymi sytuacjami. Ostatnio sporo przykrości sprawiła jej wizyta u lekarza. Co się stało?
30-letnia artystka Dakota Cooke z Las Vegas od 13. roku życia zmaga się z hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem typu męskiego. Zanim zaakceptowała swój brodaty podbródek, goliła twarz dwa razy dziennie.
Harnaam Kaur od wielu lat choruje na zespół policystycznych jajników (PCOS). Wskutek choroby jej organizm wytwarza zbyt dużo męskich hormonów płciowych. Tym samym twarz kobiety pokrywa pokaźna broda. - Zarost mam od 11. roku życia - powiedziała. Czy lekarze zdołają jej pomóc i będą w stanie ustabilizować jej układ hormonalny?
Jak sobie radzi piosenkarka?
Co spożywać, gdy mamy wysoki poziom kortyzolu, niedoczynność tarczycy czy wysoki testosteron? O tym opowiedziała dietetyczka Milena Nosek.
Słyszysz "testosteron" i od razu wyobrażasz sobie dobrze zbudowanego mężczyznę. Tymczasem ten hormon występuje także u kobiet i - jak się okazuje - pełni bardzo ważną funkcję. Jak wpływa na nasz organizm i do jakich zmian doprowadza? Czym grozi jego przedawkowanie? O tym opowiedziała nam dr n. med. Anetta Karwacka, specjalista ginekolog-położnik.
Testosteron to prawdziwy król hormonów w męskim ciele. Dzięki niemu mężczyzna tryska dobrym humorem, jest zdrowy, silny i gotowy do działania. Niestety wraz z wiekiem i stresem jego poziom w organizmie spada. Co zrobić, aby utrzymać jego właściwy poziom? Na ratunek przychodzi nasza gościni dr n.med. Ewa Kempisty-Jeznach - lekarka medycyny męskiej.