Co to jest syndrom poirytowanego samca?
Funkcjonowanie mężczyzny zależy od dwóch rzeczy. Pierwsza z nich to pora dnia. - Rano wyzwalacie swoje hormony. Między godziną 5.00 a 7.00 testosteron wybucha z jąder i znajduje się w organizmie - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, internistka, lekarka medycyny męskiej.
Drugi czynnik to pora roku. - Otóż panowie najwięcej testosteronu produkują na jesieni. [...] Na jesieni jest najwyższy poziom testosteronu, czyli wrzesień, październik, listopad - dodała ekspertka. Kalifornijski psycholog Jed Diamond jest zdania, że mężczyźni - pod wpływem stresu i zmian środowiska - "tracą swoje hormony". Najczęściej dzieje się to po południu. - Można by było powiedzieć, że jest to zespół związany z przedwieczorem, [...], wraca do domu i pada, chce iść spać, nie ma ochoty na seks, nie ma nic ochoty, tylko by chciał spać, [...], w związku z tym do dziś nie bardzo jest wiadomo, jak to ugryźć, [...], wiadomo, że coraz to młodsi mężczyźni tracą testosteron, mają coraz mniej plemników i to jest ten zespół - tłumaczyła specjalistka.
Syndrom poirytowanego samca - u kogo się pojawia?
- Panowie, kiedyś po 40. tracili fizjologicznie testosteron. Dzisiaj pan 40 lat czuje się jako młody chłopak. W związku z tym u niego to też jest jakiś problem, już zaczyna się za wcześnie - jak na niego - starzeć, bo zewnętrznie wygląda młodo, a niestety hormony się nie dowiedziały, że czasy się zmieniły, że jest stres, że żyjemy dłużej i jest to napięcie - wyjaśniła nasza rozmówczyni.
W łagodzeniu tego syndromu pomaga zmiana stylu życia. - Sport, sen, seks, sposób odżywiania to są te rzeczy, [...], właśnie to jest jedyny sposób na postawienie się - dodała.
Jak sprawdzić poziom testosteronu? Jak się przygotować do badania? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Z naszej twarzy można wyczytać nie tylko emocje, ale i choroby. Co powinno nas zaniepokoić?
- "Możemy sobie wprowadzać nowy smak, nowy aromat". Dlaczego jeszcze warto jeść chwasty?
- Z migreną zmaga się ok. 11 proc. populacji. Jak skutecznie złagodzić ten ból głowy?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News