Masz menopauzę i nagle pojawił się u ciebie brzuszek? Ginekolog tłumaczy, jak się go pozbyć

Źródło: Dzień Dobry TVN
Brzuszek estrogenowy – jak sobie z nim poradzić?
Brzuszek estrogenowy – jak sobie z nim poradzić?
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauzą
Kiedy kobieta wchodzi w okres przed menopauzą
Antykoncepcja hormonalna: rodzaje, wady i zalety
Antykoncepcja hormonalna: rodzaje, wady i zalety
Jak dieta pomaga w leczeniu zaburzeń hormonalnych?
Jak dieta pomaga w leczeniu zaburzeń hormonalnych?
Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Menopauza to nie koniec świata
Menopauza to nie koniec świata
Hormony mają olbrzymi wpływ na działanie całego naszego organizmu. Jeśli ich wydzielanie jest zaburzone, może pojawić się szereg problemów czy dolegliwości. U części kobiet jest to niewielki brzuszek. Skąd się bierze? Jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog-położnik.

Estrogenowy brzuch. Co to takiego?

Estrogeny i testosteron to hormony, które wydzielane są zarówno przez organizmy kobiet, jak i mężczyzn. U pań zdecydowanie dominują te pierwsze. Estrogeny decydują m.in. o tym, że tkanka tłuszczowa odkłada się - równomiernie - w obrębie bioder, ud, pośladków oraz dolnej partii brzucha. - Jeśli przychodzi menopauza, poziom estrogenów spada i część tkanki tłuszczowej zaczyna się odkładać na brzuszku u kobiet. To jest właśnie ten estrogenowy brzuszek - powiedział w Dzień Dobry TVN dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, ginekolog-położnik.

Aby skutecznie pozbyć się takiego "brzuszka" samo podanie estrogenów to za mało. Ważna jest aktywność fizyczna, styl życia, dieta. - W tej diecie ważne jest [...] żeby tam było dużo błonnika roślinnego, bo te nasze baterie (mikrobiota jelitowa) to nie my je odżywiamy, to one nas odżywiają. One decydują, gdzie nam się będzie i ile tej tkanki odkładało - tłumaczył specjalista.

Jak skutecznie walczyć z estrogenowym brzuchem?

- Bardzo zachęcam do aktywności fizycznej, ale również przyjrzenia się temu, jak wygląda nasza dieta i zmiany w kierunku takim, żeby poziomy insuliny były jak najniższe, aby ta insulina nie skakała nam wysoko, [...], bo wysokie skoki insuliny [...] blokują poziom leptyny, która jest wydzielana, kiedy komórki tłuszczowe już są najedzone - dodał. Dlatego należy unikać węglowodanów prostych.

Pomóc może również hormonalna terapia zastępcza, najlepiej taka, która jest indywidualnie dobrana dla pacjentki. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Jak długo można ją stosować? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana