Zaburzenia hormonalne. Jak jej rozpoznać?
Hormony mają olbrzymi wpływ na działanie naszego organizmu. Jeśli ich działanie jest zaburzone, może pojawić się szereg różnych dolegliwości, m.in. przewlekłe zmęczenie.
- Jestem osobą, która dużo pracuje. Moja praca wymaga ode mnie koncentracji, mam też dużo obowiązków domowych. W pewnym momencie poczułam, że coś jest nie tak, bo jestem cały czas zmęczona. Miałam takie objawy jak senność po posiłku, zmienność nastrojów i cały czas mi towarzyszyło poczucie, że jestem nie do końca wyspana - wspominała w Dzień Dobry TVN Magdalena Godula, borykała się z problemami hormonalnymi. Kiedy zaczęły wypadać jej włosy, postanowiła sięgnąć po suplementy diety. Gdy kuracja nie zadziałała, zgłosiła się do lekarza.
- Hormony to są takie przekaźniki, które są produkowane przez nasze narządy wewnętrzne, tzw. gruczoły wewnątrzwydzielnicze, i przez krew dostają się do narządów docelowych. Poprawiają, umożliwiają, kontrolują ich funkcjonowanie. Jeżeli mamy zaburzenia w postaci zmian hormonalnych, to mamy zaburzenia kontroli nad narządami naszego organizmu. Tak naprawdę te objawy są trochę niespecyficzne na samym początku. Jesteśmy przewlekle zmęczeni, [...], włosy wypadają, zaczynamy się coraz gorzej czuć. To może wynikać z wielu rzeczy, że za dużo pracujemy, że za mało śpimy - tłumaczyła dr n.med. Anna Fuchs, MBA spec. ginekolog-położnik. Jak podkreśliła, takich objawów nie powinniśmy bagatelizować.
Zaburzenia hormonalne. Jakie badania wykonać?
- Zanim zlecę badania, chciałabym pacjenta zbadać, chciałabym go zobaczyć, bo nie leczymy wyników. Leczymy pacjenta plus jego wyniki. [...] Warto ustalić z pacjentem, jakie badania zrobić - wyjaśniła specjalistka.
Należy pamiętać, że w przypadku kobiet na ich zdrowie oddziałuje bardzo wiele hormonów. - Jest cała oś - oś podwzgórze, przysadka, jajniki czy gonady. Jest cały zbiór hormonów, na które warto zwrócić uwagę: FSH, LH, są to estrogeny, progesteron, prolaktyna. Tarczyca, czyli TSH, ft3, ft4 - wyliczyła specjalistka.
Jak wyregulować ich pracę i wrócić do formy? Na czym polega leczenie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czucie własnego ciała. Dlaczego ma tak duże znaczenie?
- Michał Figurski o swojej chorobie. "Zaniedbana cukrzyca jest chorobą śmiertelną"
- Otaczająca nas przestrzeń może wpływać na pracę mózgu. Ekspertka tłumaczy, jak to działa w praktyce
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN