zmęczenie

  Znużenie, mgła umysłowa, uczucie wyczerpania, często towarzyszą intensywnemu wysiłkowi intelektualnemu.

  Jak zwalczyć tę uciążliwą przypadłość?

  Są takie dni, a nawet i miesiące kiedy niedosypiamy, żyjemy w biegu, a dieta pozostawia wiele do życzenia. Niestety to wszystko odbija się na naszym wyglądzie. Mamy jednak kilka trików, dzięki którym pozbędziesz się widocznych oznak zmęczenia: worów i cieni pod oczami, opuchniętej twarzy i ziemistej cery.

  Fibromialgia to choroba o niepoznanych przyczynach, a jej leczenie jest niezwykle trudne. Tylko 25% chorych doświadcza remisji choroby. Na czym polega fibromialgia? Jakie są jej objawy i metody leczenia? Wyjaśniamy z okazji Dnia Wiedzy o Fibromialgii.

  Toczeń rumieniowaty jest ciężką chorobą układu autoimmunologicznego, która może dotyczyć tylko skóry, ale może również atakować wszystkie narządy i układy w ludzkim organizmie. W każdym przypadku może się różnić. Jak rozpoznać toczeń i jak postępować w przypadku zdiagnozowania choroby?

  Czy spadek empatii to powód do niepokoju? Na ten temat porozmawialiśmy z psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz.

  Zdradzamy najlepsze domowe sposoby na podkrążone oczy.

  Anna Lewandowska tuż przed świętami opublikowała w mediach społecznościowych ważny post. Trenerka przyznała się do tego, że obecny rok i tempo życia bardzo ją zmęczyły. Żona znanego piłkarza apeluje więc do swoich fanów, aby nie wymagać od siebie zbyt wiele i nie dążyć uparcie do perfekcji, lecz stawiać sobie cele i wyznaczać priorytety. - Przecież nie jesteśmy cyborgami – powiedziała.

  Brak snu dotyka coraz większej liczby osób, wkracza do naszej codzienności i czasami zostaje na dłużej. Dr n. med. Michał Skalski, specjalista zaburzeń snu opowiada o konsekwencjach zmniejszania ilości snu. Ile czasu człowiek może nie spać?

  Smutek to jedna z podstawowych emocji, której towarzyszą także inne uczucia, takie jak żal, ból i lęk. Większość ludzi chce przed nimi uciec. Psychologowie oraz lekarze łączą smutek z napadami obniżonego samopoczucia oraz depresją.

  Budowa domu, praca i ciąża sprawiają, że gwiazda nie ma chwili wytchnienia.

  "Dla dziecka to jest pewnego rodzaju więzienie".

  Jak sobie poradzić z wypaleniem zawodowym? Na ten rozmawialiśmy z Olgą Legosz, specjalistką HR. 

  Katarzyna Zielińska opublikowała w sieci zdjęcie, na którym odzwierciedliła typowy dzień z życia mamy. Jak przyznała, miała wiele planów, jednak szkolne obowiązki dzieci wykończyły ją na tyle, że zamiast upieczenia ciasta i romantycznej kolacji, wybrała sen. Do tego samego problemu przyznały się również fanki.

  Edyta Pazura po całym dniu znalazła powody do radości. Mama trójki dzieci zamieściła w mediach społecznościowych post, w którym szczęśliwa, cytuje słowa kultowej piosenki z filmu "Killer". - Znam to uczucie - napisali fani.

  Stresu nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia. Dzięki niemu mamy motywację do działania i szybciej podejmujemy decyzje. Niestety jego nadmiar może być niebezpieczny i prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem. Remedium na permanentne napięcie znaleźli autorzy książki "Jak uwolnić się od stresu". Czy proponowane przez nich rozwiązania są skuteczne? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Jarczewską-Gerc, psycholożką z Uniwersytetu SWPS.

  Specjalnie położyłaś się wcześniej do łóżka, by twój organizm miał czas na regenerację i odpoczynek. Mimo wszystko budzisz się i już przy pierwszym łyku kawy czujesz zmęczenie. Jak się okazuje, za ten stan odpowiedzialne mogą być błahe przedmioty i czynności, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Ich wyeliminowanie może być pierwszym krokiem do lepszego samopoczucia i efektywnego dnia.

  Oczy są jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Niestety nasz aktualny tryb życia związany z długim przesiadywaniem przed ekranem komputera lub telefonu oraz małą ilością snu nie wpływa dobrze na ich kondycję. Jakie okłady na oczy pomogą?

  Badanie, które zostało zaprezentowane podczas wrześniowej wideokonferencji naukowców specjalizujących się w schorzeniach chronicznych dowodzi, że poczucie stałego zmęczenia nie zależy od tego, w jaki sposób chorzy przechodzili COVID-19.

  Ewa Minge, jak każdy z nas, miewa w życiu gorsze momenty. Zdarza się, że zmęczenie próbuje przejąć nad nią całkowitą władzę. Projektantka wie jednak, jak sobie z nim poradzić. Sprawdzonym przepisem na pokonanie słabości i szybkie nabranie energii podzieliła się na Instagramie. Co robi, kiedy zmęczenie osiąga apogeum?

  Małgosia Rozenek-Majdan na początku czerwca po raz trzeci została mamą. Mały Heniu urodził się silny, zdrowy i momentalnie zdobył serca rodziców. Niestety, po dwóch tygodniach od porodu, prezenterka zaczyna odczuwać pierwsze zmęczenie. Czy to oznacza, że synek nie przesypia nocy?

  Jesteś ciągle bez sił? Możesz cierpieć na zespół chronicznego zmęczenia. To skomplikowana choroba, która bardzo negatywnie wpływa na jakość życia. Jak ją odróżnić od zwykłego przemęczenia? Czy może być groźna dla zdrowia? Jak z nią walczyć? O tym rozmawialiśmy z dr. Pawłem Zalewskim.

  Do wypalenia zawodowego mogą doprowadzić: wyścig szczurów i ogrom obowiązków w pracy. Co jeszcze? Jak się przed nim bronić? Czym różni się wypalenie zawodowe od zwykłego zmęczenia? Czy wypalenie dotyczy wszystkich grup zawodowych? U kogo szukać pomocy w razie wypalenia? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN trenera biznesowego Pawła Jaremka.

  Sen jest niezwykle ważny dla organizmu. Jakich przestrzegać zasad, aby budzić się pełnym energii? Czy to jak się budzimy ma wpływ na nasz dzień? Ile maksymalnie powinniśmy spać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN specjalistę od zaburzeń snu dra Michała Skalskiego.

  Uczestnicy Azja Express muszą wykonywać bardzo stresujące i wyczerpujące zadania. Często są głodni i zmęczeni po pokonaniu wielu kilometrów w słońcu lub deszczu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy uczestniczkę programu Agnieszkę Włodarczyk, aby zapytać ją, czy były momenty, kiedy czuła, że przestaje być sobą, czy Azja Express zmienił jej przyjaźń z Marysią Konarowską i jak radziły sobie z presją. Drugi nasz gość psycholog Maria Rotkiel powiedziała, jak radzić sobie w sytuacji ekstremalnego stresu i wyczerpania.

  Macierzyństwo to ogromna radość, ale także nieprzespane noce. Młode mamy muszą więc dobrze zaopatrzyć swoje kosmetyczki, by oznaki zmęczenia ukryć dobrym korektorem pod oczy. O przetestowanie produktów popularnych marek poprosiliśmy świeżo upieczone mamy.

  Śpisz 8 godzin i nadal czujesz się zmęczona? Boli cię głowa? Czy odpowiada za to - jak sugeruje Marcin Prokop - tajemniczy wirus, czy może to po prostu zwykłe zmęczenie? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego. Jakie choroby objawiają się w postaci chronicznego zmęczenia?

  Magdalena Mikołajczyk, matka dwójki dzieci, prowadzi videoblog o blaskach i cieniach macierzyństwa. Niektórzy krytykują ją, bo uważają, że marudzi i narzeka. Spójrzmy na macierzyństwo, ale nie przez różowe okulary. Dlaczego matki mają prawo być zmęczone i złe?