Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?
Zespół chronicznego zmęczenia to choroba polegająca na długotrwałym złym samopoczuciu związanym ze zmęczeniem i specyficznymi objawami, które ograniczają zdolność chorego do wykonywania codziennych czynności. Choroba nie jest jeszcze w pełni odkryta, jednak zakłada się, że może być jednym z długotrwałych skutków przebycia Covid-19. Chroniczne zmęczenie jest złożonym zagadnieniem, jednak może współwystępować m.in. z migrenami, Hashimoto, zespołem jelita drażliwego, czy zespołem bólowym mięśniowo-powięziowym. Chorobie często może towarzyszyć ból gardła, osłabienie pamięci i koncentracji oraz sen nieprzynoszący odpoczynku.
28-latka z chronicznym zmęczeniem poddała się eutanazji
Na zespół chronicznego zmęczenia cierpiała youtuberka Lauren Hoeve, która w internecie występowała pod pseudonimem Lauren Hannah lub Lauren Dutch. 28-latka była również zdiagnozowana pod kątem ADHD oraz jako osoba w spektrum autyzmu. Mimo kilkuletniej walki z chorobą Chroniczne zmęczenie uniemożliwiało kobiecie codzienne funkcjonowanie, o czym niejednokrotnie dawała znać w swoich filmikach zamieszczanych w sieci. Chroniczne zmęczenie, brak chęci do życia, nieustanny ból doprowadziły do decyzji o eutanazji, którą 28-latka podjęła wraz z lekarzami. Ostatnimi treściami, jakimi Lauren podzieliła się ze swoimi obserwatorami był dość kontrowersyjny mem śmiejący się z eutanazji oraz filmik pod tytułem "Jedna sekunda z każdego dnia: Od 2023 roku do ostatecznego końca".
- To będzie mój ostatni tweet. Dziękuję za miłość i wsparcie. Odpocznę sobie teraz trochę z moimi bliskimi. Cieszcie się z mojego ostatniego chorobowego mema - brzmiał wpis Lauren na serwisie X.
Ponadto jej rodzina opublikowała oświadczenie na temat tej niezwykle trudnej decyzji. Choć są poruszeni zainteresowaniem mediów ich tragedią, zaapelowali do użytkowników internetu, by wsparli badania na temat rozpoznawania i leczenia zespołu chronicznego zmęczenia.
- Lauren odeszła w spokoju 27 stycznia 2024 roku w wieku 28 lat. Poprosiła o eutanazję po latach nieznośnego cierpienia spowodowanego dolegliwościami związanymi z zespołem chronicznego zmęczenia. [...] Miliony ludzi dotkniętych tą chorobą nie mają szansy na podjęcie leczenia. Dlaczego ich cierpienie jest uznane za wystarczające, by poddać ich eutanazj, ale niewystarczające, aby zgłębić to zagadnienie badaniami klinicznymi? - brzmiał fragment listu rodziców Lauren - Leonie i Petera.
Eutanazja - gdzie jest legalna?
Eutanazja to pozbawienie życia osoby nieuleczalnie chorej i cierpiącej. Zabieg, który dostarcza wielu dylematów moralnych, w Polsce jest niemożliwy do przeprowadzenia. Natomiast w Holandii, Luksemburgu, Albanii, Szwajcarii, Belgii, Japonii oraz kilku stanach w USA m.in. w Teksasie jest legalny. Zwolennicy legalizacji tej metody zakończenia życia przekonują, iż umożliwia ona odejście cierpiącej osoby na jej warunkach, z zachowaniem godności. Przeciwnicy z kolei często powołują się na wartości religijne i jednoznacznie kojarzą ten zabieg z samobójstwem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Anita Lipnicka popiera eutanazję. Opowiedziała dramatyczną historię bliskiego członka rodziny Eutanazja możliwa u dzieci poniżej 12. roku życia. Holandia zmieniła przepisy Eutanazja w Kanadzie będzie jeszcze łatwiej dostępna. Jak zmieniły się przepisy?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: vibez.pl
Źródło zdjęcia głównego: Lauren Hannah YouTube, Getty Images/Portra Images