Korzystanie z kilku ekranów naraz szkodzi. "Świadomie odłączajmy się od internetu"

Korzystanie z dwóch ekranów naraz
Korzystanie z dwóch ekranów naraz szkodzi. "Świadomie odłączajmy się od internetu"
Źródło: Aja Koska/GettyImages
Śledzenie wielu mediów jednocześnie stało się obecnie bardzo powszechne. Oglądamy telewizję, równocześnie scrollując media społecznościowe lub korzystamy z komputera wciąż zerkając na ekran komórki. W efekcie nasze mózgi są przeciążone. Czym jest multiscreening i jaki ma wpływ na nasze zdrowie? Co na jego temat sądzi ekspertka NASK, autorka nowego poradnika dotyczącego tego zjawiska?

Internet i technologia

DD_20220228_Technologia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, to instytut badawczy, zajmujący się poszukiwaniem i wdrażaniem rozwiązań służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce. Anna Borkowska, jedna z pracujących tam ekspertek, wydała poradnik "Mniej znaczy więcej – o multiscreeningu i wielozadaniowości", w którym ostrzega przed tym zjawiskiem. Czego się z niego dowiadujemy?

Multiscreening szkodzi mózgowi - jeden ekran wystarczy!

Zjawisko multiscreeningu łączy się często z multitaskingiem, czyli wielozadaniowością. Multitasking, który powoduje konieczność dzielenia uwagi i utrzymywania koncentracji na wielu czynnościach, wymaga znacznie większego wysiłku umysłowego niż skupienie się na jednej czynności. Jednocześnie gwarantuje szybką i łatwą nagrodę. Przez niego wpadamy w tak zwaną pętlę dopaminową, co może być szkodliwe dla mózgu.

- Multitasking i multiscreening zaburzają niezwykle ważne procesy, m.in. koncentrację uwagi i sprawne myślenie. Wpływają także negatywnie na samopoczucie, nasilają odczucie lęku i podwyższają poziom stresu. Dotyka to zwłaszcza młode osoby - przestrzega Anna Borkowska.

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, odpowiadającym za odczuwanie przyjemności. Kiedy wykonujemy czynności sprawiające nam przyjemność, mózg wynagradza nas dodatkowym wyrzutem tej substancji. Korzystanie z wielu ekranów jednocześnie sprawia, że dociera do nas więcej wrażeń, co zapewnia odpowiednio silną stymulację. Z czasem jednak poziom dopaminy spada i aby znów poczuć się przyjemnie, musimy powtórzyć te same czynności. W efekcie im więcej dopaminy dostarczamy, tym więcej jej potrzebujemy. Po jakimś czasie potrzebujemy też coraz silniejszych bodźców.

Jak wyjść ze spirali wielozadaniowości?

Czy da się wyjść z tej spirali wielozadaniowości, którą sami sobie fundujemy?

- Tak, o ile nauczymy się funkcjonować inaczej. Spróbujmy pracy w cyklach przeplatanych wartościowymi przerwami. Świadome odłączajmy się od internetu. Stawiajmy na monotasking, czyli skupienie na jednym zadaniu naraz. Mózg podziękuje nam za te zmiany! - odpowiada Anna Borkowska.

Ekspertka, powołując się na najnowsze badanie NASK "Nastolatki 3.0", zauważa, że skala zjawiska jest ogromna i coraz bardziej niepokojąca. Zgodnie z danymi przedstawionymi w badaniu, ponad połowa młodych ludzi często w trakcie korzystania z internetu równocześnie wykonuje inne zadania. Urządzenia, takie jak telefon komórkowy czy tablet, towarzyszą im podczas posiłków, oglądania seriali lub filmów w serwisach streamingowych, a nawet podczas nauki i odrabiania lekcji czy w czasie spotkań ze znajomymi i rodziną.

Jednoczesne wykonywanie wielu zadań niesie za sobą poważne skutki, takie jak:

  • osłabienie koncentracji,
  • uszczerbek pamięci roboczej,
  • trudności ze zdobywaniem wiedzy, rozumieniem treści i zapamiętywaniem informacji,
  • podwyższenie poziomu stresu,
  • pogorszenie kondycji fizycznej.

Na te negatywne konsekwencje multiscreeningu narażone są przede wszystkim osoby, które nie ukończyły 25. roku życia.

Mulitasking a multiscreening

Multitasking to po prostu wykonywanie wielu zadań jednocześnie. Multiscreening jest natomiast jednym z rodzajów wielozadaniowości medialnej, który polega na:

  • używaniu dwóch lub więcej mediów elektronicznych jednocześnie,
  • wykonywaniu wielu czynności na jednym urządzeniu w tym samym czasie,
  • korzystaniu z mediów podczas wykonywania niezwiązanych z nimi czynności.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości