Masz problemy ze snem, jesteś poirytowany i rozdrażniony? Sprawdź, co to może oznaczać

Jak rozpoznać przebodźcowanie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Intensywny rozwój nowych technologii, szybkie tempo życia, powszechny dostęp do smartfonów i Internetu sprawia, że jesteśmy narażeni na zbyt wiele bodźców. Jakie mogą być skutki długotrwałego przestymulowania układu nerwowego? Czy można się nauczyć skutecznie odpoczywać, by poczuć prawdziwy relaks? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog Marzena Mawricz.

Przebodźcowanie to problem wielu ludzi

Przebodźcowanie to nadmiar bodźców, który nie służy naszemu organizmowi i utrudnia wypoczywanie.

- Mamy nadmierną ilość bodźców z zewnątrz, ale też nie zapominajmy, że również mamy bodźce wewnętrzne, czyli doświadczamy wyobrażeń, myśli, stanów lękowych, napięć, ruminacji myślowych, czyli takiego negatywnego sposobu myślenia. Niektórzy mówią, że ten nasz wewnętrzny pojemnik po prostu już się wypełnia po brzegi, a jak się zaczyna przelewać, to zaczynają się kłopoty - wyjaśniła Marzena Mawricz.

Jakie mogą być objawy przebodźcowania?

- To problemy z bezsennością, z napięciem, z tym takim przeładowaniem sensorycznym, co oznacza, że mamy potężną, głęboką irytację na wszystko. Zaczyna nas drażnić dotyk. Nawet to, co wcześniej było miłe, w tej chwili zaczyna nas niepokoić wręcz. Jakikolwiek hałas, jakikolwiek dźwięk, nawet ubranie może już mieć taki efekt drażnienia. Nie możemy sobie znaleźć miejsca, nie możemy poskładać myśli. Mózg to trochę taki procesor w komputerze, jak dostaje za dużo tych wszystkich danych, to się zawiesza, przegrzewa. Wtedy nie jest w stanie integrować tego, co dostaje z zewnątrz, czyli nie jesteśmy w stanie czegoś poukładać, poszufladkować, zinterpretować, nadać właściwe znaczenie. I to może powodować nawet takie poczucie odrealnienia - przekazała psycholog.

Skuteczne sposoby na relaks

Nasza gościni podkreśliła, że w dzisiejszych czasach wielu ludzi ma problem z odpoczywaniem, ponieważ traktują to jako następne zadanie do wykonania.

- To jest kolejny kłopot. Zaczęło się od multitaskingu. To jest takie znane w korporacyjnym świecie, że wszystko ogarniamy. Później przechodzimy do work-life balance i mamy nagle podzielić czas na coś, co się nazywa odpoczynkiem. To jest kolejne wyzwanie dla osób zadaniowych, bo odpoczynek znowu ma być realizacją jakiegoś zadania - wskazała Mawricz.

Zatem co można zrobić, by znaleźć wytchnienie w natłoku obowiązków i skutecznie się zrelaksować, przy okazji pozbywając się natarczywych myśli?

- Detoks, który będziemy robić od ilości bodźców, nie może być raptowy i nagły. Przestawienie się w drugą stronę, również oznacza kolejne przestymulowanie mózgu i on się w tym nie odnajdzie. Często mówimy, że tak jak wchodzisz w przestymulowanie, tak z niego trzeba wychodzić, czyli stopniowo. Trzeba dawać sobie jakiś element wyciszenia: biały szum, jakąś muzykę, którą lubimy. Poważna muzyka też nas potrafi jakoś uspokoić. Śmiech jest świetnym sposobem na to, żeby odreagowywać napięcie - powiedziała ekspertka.

Więcej porad można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Jamie Grill/Getty Images, Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana