Wakacje z dzieckiem - na co uważać?
Zbyt duża ilość bodźców na wakacjach może pogorszyć nastrój malucha. Oczywiście planując urlop, opiekun chce zapewnić dziecku pełno atrakcji, niestety zbyt intensywne doznania przyniosą zupełnie odwrotny efekt.
Jak tłumaczy psycholog dzieci i młodzieży Justyna Waliłko (@mania_wychowania), gdy dochodzi do przebodźcowania, dziecko może być płaczliwe czy łatwiej wpadać w histerię, np. przejawiając ataki złości połączone z płaczem, krzykiem i agresją. Pogarsza się też u niego koncentracja.
- Jak sama nazwa tego stanu wskazuje - przebodźcowanie bierze się z nadmiaru bodźców, które atakują z każdej strony i obciążają układ nerwowy. Te wakacyjne bodźce to m.in.: nowości, z jakimi dziecko ma do czynienia (np. pobyt na plaży, dużo wody, zabawy w piasku, kolorowe parawany dookoła, hałas, dużo ludzi), atrakcyjne dla dziecka rzeczy i aktywności (czyli stragany z mnóstwem zabawek, sklepiki z pamiątkami, budki z jedzeniem na każdym kroku, lody, gofry, zapiekanki, kręcone frytki, dmuchańce, wesołe miasteczka) - tłumaczy specjalistka w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.
- To wszystko sprawia, że dziecko chce wszystkiego, na już i trudno mu zapanować nad własnym stanem (dzieci nie nabyły jeszcze umiejętności samodzielnego radzenia sobie z emocjami w konstruktywny sposób) - dodaje.
Przebodźcowanie dziecka na wakacjach
Gdy dostrzeżemy u naszej pociechy objawy przebodźcowania, należy zrobić wszystko, by załagodzić ten stan. Psycholog dzieci i młodzieży twierdzi, że wówczas warto przyjrzeć się planom na kolejne dni i zadbać, by znalazł się w nich czas na odpoczynek umożliwiający dziecku złapanie oddechu i wyciszenie emocji.
- Nie trzeba codziennie wieczorem spacerować głównym deptakiem lub promenadą, gdzie najwięcej jest ludzi i bodźców, z którymi małe dziecko po prostu sobie nie radzi. Można zaplanować jeden czy dwa spacery w takie miejsca i umówić się z dzieckiem, ile pamiątek może sobie wybrać. Można też zaplanować wyprawę do parku z dmuchańcami i uprzedzić, że na takie aktywności będzie czas i będzie mogło się wtedy pobawić na takich atrakcjach - radzi Justyna Waliłko.
- Planowanie, rozmawianie z dzieckiem i umawianie się z nim na konkretne rzeczy, omawianie zasad, jakie będą obowiązywać na wakacjach (np. często wtedy pozwalamy dzieciom później niż zazwyczaj kłaść się spać) - to są najlepsze sposoby na przygotowanie dziecka na różne sytuacje - podkreśla ekspertka.
Rodzicu, uważaj na te błędy
Psycholog opowiedziała również, jakie błędy najczęściej doprowadzają do przebodźcowania dziecka.
- Brak spokoju rodziców, a przez to pogłębianie przebodźcowania dziecka. Rodzice często denerwują się, kiedy ich pociecha zaczyna płakać, krzyczeć i prezentować trudne zachowania. Nerwy rodziców jednak pogarszają stan dziecka. W takich sytuacjach najlepiej jest zachować spokój, przeczekać te trudniejsze chwile i potem zadbać o odpoczynek i wyciszenie - zaznacza rozmówczyni dziendobry.tvn.pl.
- Zdarza się też tak, że wakacje, urlop są dla rodziny bardzo aktywnym czasem - zwiedzanie różnych miejsc, dużo jeżdżenia, chodzenia, robienie zdjęć, dni zaplanowane co do minuty bez uwzględnienia jednak czasu na odpoczynek, spontaniczną zabawę dziecka i trochę nudy - wskazuje. - Warto też zawsze, będąc rodzicem, przypomnieć sobie siebie z dzieciństwa. Dać swojemu dziecku zrozumienie, a samemu sobie trochę więcej luzu i przyzwolenia na różne emocje oraz na odczuwanie przebodźcowania (to zjawisko dotyczy też osób dorosłych) - podsumowuje Justyna Waliłko.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy dziecko potrzebuje ubezpieczenia turystycznego na wyjazd za granicę?
- Jak wybrać hotel na wakacje z dziećmi? Oto porady ekspertki
- Agnieszka Włodarczyk wybrała się w daleką podróż z dzieckiem. "Pierwsze siniaki na nogach już są"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF