Czy można częstować dzieci napojami bezalkoholowymi? "Nie poddajemy tego refleksji"

Źródło: Dzień Dobry Wakacje
Rodzicu, po co dajesz dziecku piwo bezalkoholowe?
Rodzicu, po co dajesz dziecku piwo bezalkoholowe?
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Cleo Ćwiek
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Choroba to nie moda - Halszka Witkowska
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jak zacząć słuchać potrzeb najmłodszych?
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek o ADHD
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Katarzyna Miller
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Maja Bohosiewicz
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Renata Durda o dzieciach
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Bartek Jędrzejak (finał)
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Choroba to nie moda - Renata Kaczoruk
Na wakacjach lub podczas świętowania ważnych momentów dorośli chętnie sięgają po alkohol. Niekiedy podają dzieciom trunki 0%, by maluchy też mogły celebrować wyjątkową chwilę. Dlaczego takie zachowanie jest nieodpowiednie i jakie może nieść konsekwencje? O tym w Dzień Dobry Wakacje opowiedziały psycholog i socjolog dr Joanna Heidtman oraz pediatra dr n. med. Katarzyna Dyląg.

Napoje 0% - jaki mają wpływ na dzieci?

Podinsp. Małgorzata Sokołowska, która prowadzi na Instagramie konto "Z pamiętnika policjantki", opublikowała zdjęcie z jednego z miejskich basenów w Warszawie. Na fotografii widać, jak kobieta nalała do kieliszków bezalkoholowe piwo i poczęstowała nim dzieci. Post policjantki wzbudził sporo kontrowersji i wywołał dyskusję na temat podawania pociechom tego typu trunków.

Czy napoje bezalkoholowe na pewno nie zawierają w ogóle alkoholu?

- W świetle prawa coś, co jest uznane za bezalkoholowe, posiada mniej niż 0,5% alkoholu - tłumaczyła dr n. med. Katarzyna Dyląg. - Musimy zaznaczyć, że dla dziecka, które ma dużo mniejszą masę ciała niż dorosły, takie stężenie, które jest poniżej pół procenta, może być równoznaczne ze stężeniem normalnego piwa dla dorosłego - podkreśliła.

Jak taka nawet niewielka ilość alkoholu może wpływać na rozwój dziecka?

- Alkohol jest przede wszystkim neurotoksyną dla wszystkich. Szkodzi na mózg osobom dorosłym, ale dla rozwijającego się mózgu te szkody są dużo głębsze. Zarówno w okresie płodowym, jak i później alkohol uszkadza neurony i ogranicza ich potencjał, czy to intelektualny, czy do doradzenia sobie w różnych sytuacjach - zaznaczyła dr Katarzyna Dyląg.

Dlaczego nie należy podawać dzieciom napojów 0%?

Wielu rodziców sądzi, że skoro w napoju nie ma alkoholu lub są jego śladowe ilości, to bez obaw mogą podać dziecku piwo, wino czy szampana 0%. Psycholog dr Joanna Heidtman wyjaśniła, że w ten sposób dorośli chcą wprowadzać swoje pociechy w zwyczaje, które kultywuje się w domu, m.in. picie trunków podczas świętowania szczególnych okazji, np. urodzin, świąt czy sylwestra.

- My nie poddajemy tego refleksji. W naszym obyczajowości to po prostu istnieje. Czyli ta neurotoksyna, możemy powiedzieć trucizna, ale legalna i posiadająca taką długą historię bycia z nami w codziennych, świątecznych sytuacjach, ona po prostu nam towarzyszy w życiu rodzinnym. Wobec tego odruchowo rodzic to, co jest pewnym obyczajem, przekazuje dalej. W ten sposób dokładnie tak, jak ze wszystkim, przenosimy różne obyczaje i wzorce zachowania na kolejne pokolenie. Nie myślimy o tym, czy to jest dobre, czy nie. Taką schedę potem po prostu dostajemy z naszych rodzin, z wychowania - wskazała Joanna Heidtman.

Dr n. med. Katarzyna Dyląg nie ma wątpliwości, że napoje 0% to nie są produkty, które można podawać kilkuletnim dzieciom.

- Wedle wszystkich wytycznych dzieci powinny pić wodę. Nawet w tym momencie mówi się, że do drugiego roku życia soki są przeciwskazane, bo zawierają za dużo cukru. Piwo samo w sobie nie zawiera wartości odżywczych, zawiera bardzo dużo kalorii. Teraz zmagamy się z epidemią otyłości wśród dzieci, więc ta postawa poza skutkami psychologicznymi niesie ze sobą też w zasadzie negatywne skutki zdrowotne - ostrzegła specjalistka. - Były takie badania, że dziecko, które oswaja się z gorzkim smakiem chmielu, łatwiej zaakceptuje w przyszłości smak napojów alkoholowych o podobnym składzie. Były też takie badania, że dzieci eksponowane na alkohol w tym wczesnym dzieciństwie później chętniej sięgają po niego i częściej podejmują ryzykowne zachowania związane z alkoholem - podsumowała dr Dyląg.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na VOD.pl i platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Artur Barbarowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana