Czy telewizja jest szkodliwa dla dzieci?
O wpływie telewizji na rozwój dzieci mówi się od wielu lat. Choć współcześnie rodzice przykładają coraz większą wagę do tego, na jakie treści eksponowani są najmłodsi, starsze pokolenia zwykle miały pełen dostęp nie tylko do kreskówek, ale i do programów przeznaczonych dla dorosłych. Telewizor "grający" w domu to wspomnienie z okresu dorastania wielu współczesnych młodych dorosłych. Ostatnie badania University of Otago z Nowej Zelandii wykazały, że zbyt długie oglądaniem telewizji w młodości może mieć fatalne skutki dla rozwoju człowieka.
Naukowcy przyjrzeli się grupie dzieci i młodzieży w wieku 5-15 lat. Według ich obserwacji najmłodsi, którzy spędzają czas przed ekranem, narażeni są na rozwój zespołu metabolicznego, czyli współistnienie czynników zwiększających ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2. Ponadto dzieci oglądające telewizje narażone są na niższą sprawność fizyczną, a co za tym idzie - nadwagę, a nawet otyłość, którą z wiekiem coraz trudniej zniwelować.
Ile godzin dziennie dzieci mogą oglądać telewizję?
Rozsądne oglądanie ulubionych programów uzależnione jest od wieku dziecka. Instytut Matki i Dziecka nie zaleca oglądania telewizji poniżej 18. miesiąca życia, a niemowlęta powinny również unikać ekranów smartfona nie tylko z racji ograniczonej percepcji, ale i szkodliwego wpływu światła niebieskiego na ich mózg. Gdy będą starsze, mogą spędzić kilka minut z ulubioną bajką, która jest przeznaczona dla dzieci w ich wieku.
Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, dzieci między 2. a 5. rokiem życia powinny oglądać maksymalnie godzinę dziennie, zaś te starsze - nieco dłużej, zależnie od poziomu rozwoju. Należy jednak wliczyć w to również czas spędzony przed ekranem smartfona czy tableta.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wyglądała zabawa na świeżym powietrzu w latach 90., a jak teraz?
- Przedszkole wprowadziło nowe zasady
- Kryzysowe sytuacje rodzinne – jak z nich wybrnąć?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: vibez.pl
Źródło zdjęcia głównego: SolStock