Według danych Ministerstwa Zdrowia depresja poporodowa może dotykać od 10 do nawet 22 proc. młodych matek. Bez pomocy specjalisty, kobieta cierpiąca na tę chorobę narażona jest poważne konsekwencje, mogące zagrozić zarówno jej, jak i dziecku. Jak rozpoznać depresję poporodową?
Depresja poporodowa w Polsce
Depresja poporodowa dotyka nawet ponad 20 proc. młodych kobiet w Polsce, jednak wciąż jest traktowana jako stan przejściowy wynikający z tzw. burzy hormonów. Nieleczona, może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dziecka.
W reportażu Anny Wilczyńskiej Depresja Systemu "Najgorsza matka na świecie", który dostępny jest w TVN24 GO, bohaterki materiału opowiedziały, jak w ich przypadku objawiała się depresja poporodowa.
- Jechałam z małą Kaliną do mamy i myślałam tylko o tym, że marzę, żeby ktoś w nas wjechał. Bo ja nie jestem w stanie sobie poradzić. Byłam tak zrezygnowana i załamana, że nie chciałam żyć - wyznała Adrianna Sobol, psychoterapeutka i psychoonkolog.
- Wstawałam rano i płakałam. Jak mój mąż wychodził do pracy, ze strachu błagałam go, żeby nie wychodził. Nie wiedziałam, jak sobie poradzić z kłębiącymi się myślami. Miałam poczucie, że jestem "najgorszą matką na świecie", że nie jestem w stanie się zająć tym dzieckiem. Towarzyszył mi rodzaj dziwnego napięcia i lęku, którego nie byłam w stanie w żaden sposób rozproszyć - dodała.
Jak sobie pomóc?
Jak tłumaczyła w reportażu Anna Morawska-Borowiec z Fundacji Twarze Depresji, mamy wstydzą się mówić, że zmagają się z depresją poporodową. Podkreśliła też, że w rodzinach często brakuje wyrozumiałości, akceptacji dla uczuć kobiet, które urodziły dziecko.
- Jeśli mama jest smutna, płacze, jest rozdrażniona, mówi "nie nadaję się do macierzyństwa" [...] i stan ten trwa miesiąc po porodzie albo pojawi się na przestrzeni do roku po porodzie, to jest to powód do niepokoju i należy udać się po profesjonalną diagnozę dla psychologa lub psychiatry - tłumaczyła.
Zobacz cały materiał Depresja systemu "Najgorsza matka na świecie" w TVN24 GO.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Justyna Kowalczyk relacjonuje podróż z synkiem. "Samotna, uśmiechająca się przez łzy mama"
- Gdy miała 23 lata, odkryto u niej zespół Downa. "Nie wyglądam, jakbym go miała"
- Zaskakujące wyniki badań. Ten czynnik wpływa na decyzję o posiadaniu dzieci
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TVN24 GO
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto