Dlaczego rezygnujemy z posiadania dzieci?
Zmiany klimatu odbijają się niemal na każdej dziedzinie naszego życia. Niepokoi fakt, że są jednym z ważniejszych powodów, dla których młodzi ludzie nie chcą posiadać dzieci lub starać się o kolejne. Taki wniosek płynie z badań zleconych i opublikowanych przez HP Inc.
W badaniu uczestniczyło 5000 rodziców z pięciu różnych krajów (Indii, Meksyku, Singapuru, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych). Respondenci odpowiadali na pytania dotyczące zmian klimatu - czy są nimi zaniepokojeni, czy wpływają one na to, jak rozporządzają domowym budżetem, czy mają związek z ich wyborami zawodowymi, a także czy biorą je pod uwagę przy planowaniu rodziny. Zebrane dane pokazały, że aż 91 proc. rodziców niepokoi się zmianami klimatu i tym, jak wpływają na ich życie oraz zakupy. Natomiast 53 proc. pytanych wyznało, że to, co dzieje się z naszą planetą wpłynęło na ich decyzję o założeniu rodziny oraz posiadaniu kolejnego dziecka.
Scott Roth Psy.D., psycholog dziecięcy i dyrektor kliniki i współzałożyciel Applied Psychological Services of New Jersey stwierdził w rozmowie z serwisem parents.com, że na to, czy dana para decyduje się na dziecko, wpływa wiele czynników, a zmiany klimatu mają bardzo duże znaczenie. Wpływają na ceny żywności, koszty utrzymania, leczenia. To wszystko sprawia, że ludzie nie chcą (lub nie mogą) zakładać rodziny. Z szacunków Pew Research Center wynika, że 44 proc. bezdzietnych w wieku od 18 do 49 lat deklaruje, że nie planuje mieć dzieci. Za tą decyzją stoi nie tylko lęk o to, jak zmiany klimatyczne, ale także obawy, że nie umiemy im zaradzić.
Warto dodać, że część osób wybiera swego rodzaju kompromis i decydują się na tylko jedno dziecko.
Kto boi się zmian klimatu?
Przemian tych i tego, co ze sobą przyniosą, obawiają się nie tylko dorośli, ale i dzieci.
- Uczę moje dzieci, jak recyklingować i jak ważne jest, aby nie marnować wody ani jedzenia, [...], i staram się nie mówić o zmianach klimatu w sposób, który jest przerażający, ale widzą i słyszą różne rzeczy w szkole. Nasza studnia wyschła zeszłego lata – to się nigdy nie zdarzyło od 20 lat, od kiedy mieszkam w tym domu. A teraz te kanadyjskie pożary sprawiły, że moje dzieci martwią się, że wybuchną tutaj - powiedziała w rozmowie serwisem parents.com Abby Winston, mama dwójki dzieci z Maine.
W 2021 roku prestiżowe czasopismo "Lancet" przeprowadziło ankietę wśród 10 000 nastolatków i młodych dorosłych w 10 krajach na temat zmian klimatu. 75 proc. wyznało, że boi się o swoją przyszłość, a 59 proc. uczniów obawia się zmian klimatu. Co można zrobić, aby zminimalizować ten lęk? - Myślę, że pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest umożliwienie naszym dzieciom dokonywania "mikrozmian" w ich własnym życiu, aby walczyć ze zmianami klimatycznymi - stwiedził dr Scott Roth, psycholog dziecięcy i dyrektor kliniki i współzałożyciel Applied Psychological Services of New Jersey.
Specjalista w rozmowie z serwisem parents.com tłumaczył, że dzieciom należy dać coś, nad czym będą mogły mieć kontrolę. Na przykład nauczone rozsądnego korzystania z wody, będą miały poczucie sprawczości i świadomość, że robią coś dobrego dla planety. Można również zachęcić do wolontariatu lub dołączenia do organizacji, które zajmują się ochroną środowiska.
- Musimy zmobilizować nasze dzieci do walki, ponieważ to jest ich przyszłość. Lęk sam w sobie może być adaptacyjny i motywować do działania, jednak gdy staje się zbyt przytłaczający, utrudnia nam funkcjonowanie. Pozwalanie naszym dzieciom odczuwać pewien niepokój, jednocześnie ucząc je jak dbać o planetę, to dobry początek - dodał.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ministerstwo Zdrowia planuje zamknąć część porodówek. "To nie jest zachowanie racjonalne"
- "Pierwszy raz" na wakacjach. Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie? "To nie powinien być Mount Everest"
- Zabrali dzieci na wakacje w trakcie roku szkolnego. Zapłacili grzywnę, a i tak wyszli na plus
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: parents.com
Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images