Najgorętszy dzień w historii. Będzie gorzej? "To nie jest kamień milowy, który powinniśmy świętować"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wakacyjna prognoza pogody - kiedy planować urlop?
Wakacyjna prognoza pogody - kiedy planować urlop?
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
Poniedziałek, 3 lipca był najcieplejszym dniem w historii. To dane amerykańskich Narodowych Centrów Prognoz Środowiskowych. Co jest przyczyną rekordowych temperatur? Zdaniem naukowców są one spowodowane zmianą klimatu i zjawiskiem El Niño.

Najcieplejszy dzień w historii

W poniedziałek, 3 lipca średnia globalna temperatura osiągnęła 17,01 stopni Celsjusza, bijąc rekord z sierpnia 2016 roku (16,92 stopnie). W ostatnich tygodniach odnotowywane są rekordowe wartości, a z upałami zmagają się m.in. obywatele południowej części Stanów Zjednoczonych, Chin czy Afryki Północnej.

Anomalie pogodowe zauważono także Antarktydzie, gdzie padł nowy lipcowy rekord. Ukraińska stacja polarna "Wiernadski" na antarktycznej wyspie Galindez zarejestrowała tam temperaturę 8,7 stopni Celsjusza. Klimatolodzy przestrzegają, że te wiadomości powinny budzić w nas niepokój.

- To nie jest kamień milowy, który powinniśmy świętować. To jak wyrok śmierci dla ludzi i ekosystemów - zaznaczył cytowany przez Reutersa, klimatolog Friederike Otto z Grantham Institute przy brytyjskim Imperial College London. 

Rekordowe upały nie ustaną

Zdaniem naukowców za wysokie temperatury odpowiedzialne jest zmiana klimatu w połączeniu ze zjawiskiem El Niño, czyli wzrostem temperatury wody w równikowym Pacyfiku. Naukowiec z Berkeley Earth alarmuje, że już niedługo mogą pojawić się kolejne rekordy.

- Rekord wszech czasów w globalnej temperaturze, który został ustanowiony 3 lipca, jest wyraźnym przypomnieniem szybkiego tempa zmian klimatycznych - zaznaczył Zeke Hausfather.- Niestety, zapowiada się, że będzie to tylko pierwszy z serii nowych rekordów ustanowionych w tym roku, ponieważ rosnące emisje dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych w połączeniu z nasilającym się zjawiskiem El Niño powodują wzrost temperatur do nowych maksimów - podsumował.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl/rmf24.pl

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana