El Nino powraca po siedmiu latach. Badacze zaniepokojeni: "To kolejny sygnał alarmowy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Zjawisko występujące na Oceanie Spokojnym - El Nino, powróciło po raz pierwszy od siedmiu lat - poinformowali amerykańscy naukowcy. - Nadejście El Nino znacznie zwiększy prawdopodobieństwo pobicia rekordów temperatury i wywołania ekstremalnych upałów w wielu częściach świata i oceanu - powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

Czym jest El Nino?

El Nino jest zjawiskiem występującym na Oceanie Spokojnym, kiedy temperatura na powierzchni wody w strefie równikowej jest ponadprzeciętnie wysoka. Wiąże się to z osłabieniem pasatów, czyli stałych wiatrów wiejących w strefie międzyzwrotnikowej. To z kolei znacząco wpływa na pogodę niemal na całym świecie.

O tym zjawisku, według NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), można mówić "gdy temperatura wód powierzchniowych w środkowej i wschodniej części Oceanu Spokojnego była o 0,5 stopnia Celsjusza wyższa od przeciętnej w poprzednim miesiącu i ten stan się utrzymuje". Jak podali naukowcy CPC w komunikacie w mediach społecznościowych "warunki El Nino będą stopniowo wzmacniać się na półkuli północnej do zimy 2023-24".

Jak El Nino wpłynie na pogodę?

Jak przekazała WMO, to pierwsze zjawisko El Nino od siedmiu lat. Istnieje 90-procentowe prawdopodobieństwo, że anomalia pozostanie na Pacyfiku w okresie od lipca do września, a nawet do końca 2023 roku. 

- Nadejście El Nino znacznie zwiększy prawdopodobieństwo pobicia rekordów temperatury i wywołania ekstremalnych upałów w wielu częściach świata i oceanu - powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas. - To sygnał dla rządów na całym świecie do rozpoczęcia przygotowań w celu ograniczenia wpływu anomalii na nasze zdrowie, ekosystemy i gospodarkę - dodał.

- To kolejny sygnał alarmowy i ostrzeżenie, że jeszcze nie zmierzamy w dobrym kierunku, aby ograniczyć ocieplenie do celów określonych w 2015 roku w Paryżu - przekazał Chris Hewitt z WMO.

El Nino oznacza groźne skutki dla klimatu. Kiedy na Pacyfiku temperatura rośnie, w Ameryce Północnej i Południowej wzrasta ryzyko pojawienia się intensywnych opadów deszczu, a z kolei w Azji Południowo-Wschodniej i Australii Północnej - dotkliwych susz. Naukowcy spodziewają się, że przyczyni się on do wzrostu globalnej temperatury, a rok 2024 może okazać się rekordowy pod tym względem.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Katrin Ray Shumakov/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana