Profilaktyka zdrowia

Alergia - objawy, rodzaje i leczenie. Jak działa odczulanie. Kiedy najlepiej się odczulić?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Dla alergików wiosna i lato to najbardziej uciążliwy czas w całym roku. Gościem Dzień Dobry TVN był prof. Marek Jutel alergolog z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Odpowiedział na kluczowe dla alergików pytania - co można zrobić, żeby zmniejszyć objawy alergii? Na czym polega odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa i kiedy najlepiej poddać się zabiegom?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co to jest alergia?
 • Kiedy się odczulać i jak działa odczulanie?
 • Jak mieć pewność, że to alergia? Jak rozróżnić alergię od przeziębienia?
 • Alergie krzyżowe - czym są?
 • Kalendarz pylenia roślin. Kalendarz alergika. Co kiedy pyli?
 • Jak leczyć alergie? Czy alergię da się wyleczyć raz na zawsze? Jak działają leki na alergie bez recepty? Jak wygląda odczulanie?

3 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii. Choroby są często ze sobą powiązane, stąd powstał wspólny dzień, który ma przypominać, że osoby mające alergie mogą cierpieć również na astmę.

Co to jest alergia?

Alergia ("allos" - inny i "ergon" - działanie) to nadwrażliwość, nadmierna reakcja organizmu przy kontakcie z alergenami. Alergia to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Alergii nie da się wyleczyć raz na zawsze.

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kiedy się odczulać i jak działa odczulanie?

prof. Marek Jutel

Często pacjenci przychodzą do mnie w okresie pylenia. Pytają się o możliwość odczulania. Niestety muszę im powiedzieć z przykrością, że trzeba poczekać do jesieni. Jeżeli chcemy zabezpieczyć się przed nadchodzącym sezonem, to trzeba myśleć o tym już dzisiaj.Odczulanie to jest bardzo naturalna metoda. W przeciwieństwie do farmakoterapii kiedy podajemy środki chemiczne, to tu stosujemy naturalne alergeny, czyli coś, co jest nieszkodliwe dla pacjenta w momencie podania. Zaczynamy od bardzo małych dawek, które wszyscy dobrze znoszą i według określonych schematów dochodzimy do dużych dawek, które powodują, że uruchamiane są naturalne mechanizmy tolerancji alergenów.

Jak mieć pewność, że to alergia? Jak rozróżnić alergię od przeziębienia?

Przy alergii zmiany przychodzą jednocześnie – dotyczą oczu, nosa: występuje świąd, łzawienie oczu, katar - często wielokrotne kichanie, wyciekanie z nosa wodnistej wydzieliny, przy czym ogólne samopoczucie jest dobre, nie zauważamy żadnych większych zmian.

Przy przeziębieniu czujemy się bardziej osłabieni, bolą nas mięśnie, mamy gorączkę.

Początek jest bardzo podobny. Kichanie, łzawienie, kaszel. W momencie kiedy taka sytuacja przebiega bardzo dynamicznie, kiedy pojawia się co roku, wtedy mało prawdopodobne jest, żeby była to infekcja cały czas o tej samej porze - mówił w studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

Aby mieć stuprocentową pewność, że mamy alergię, należy wykonać badania:

 • Test skórny oraz pomiar poziomu specyficznych przeciwciał IgE,
 • Badanie serologiczne,
 • Próby ekspozycyjne.

Alergie krzyżowe - czym są?

Jeżeli jesteśmy uczuleni na trawy, drzewa, grzyby czy żyto, to organizm może się zdenerwować na spokrewnione z nimi pokarmy, np.

 • leszczyna na orzechy,
 • olcha, brzoza – pestkowce – jabłka, morele, gruszki,
 • trawy – marchew, seler, kiwi,
 • bylica – seler, marchew.

Organizm interpretuje białko w tych pokarmach jakby było trawą lub drzewem. Wtedy bardzo drapie nas w gardle, puchnąć mogą również usta.

Kalendarz pylenia roślin. Kalendarz alergika. Co kiedy pyli?

 • Marzec: Olcha, topola, wierzba, brzoza, wiąz, grab
 • Kwiecień: Brzoza, topola, grab, jesion, wierzba, dąb
 • Maj: Dąb, Buk , Trawy, pokrzywa, szczaw, babka lancetowata, żyto
 • Czerwiec: Trawa, żyto, szczaw, babka lancetowata, pokrzywa, komosa
 • Lipiec: Trawa, bylica, pokrzywa, komosa
 • Sierpień: Bylica, pokrzywa

Jak leczyć alergie? Czy alergię da się wyleczyć raz na zawsze? Jak działają leki na alergie bez recepty? Jak wygląda odczulanie?

Leczenie:

Odczulanie stosujemy dopiero w miesiącach wyciszenia pylenia alergenów. Odczulać można zarówno dorosłych, jak i dzieci od piątego roku życia.

To co powinniśmy robić teraz, to zażywać leki antyhistaminowe, część leków na alergie jest dostępna bez recepty w aptekach. Jeśli one nie pomagają, dodajemy do nich drugie leki – sterydowe do nosa. To już są leki na receptę.

Leczenie alternatywne:

Jeżeli chodzi o leczenie alternatywne, nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że jest skuteczne. Działa raczej jak efekt placebo. Jak to działa w praktyce? Pseudoodczulone alergeny tak naprawdę są jakby uśpione.

Niestety, alergii nie da się wyleczyć raz na zawsze. Niekiedy objawy mogą ulec wygaszeniu.

Jak inaczej możemy sobie pomóc wiosną i latem?

Istnieje kilka domowych sposób na radzenie sobie z pyłkami. Kiedy wychodzisz z domu, zakładaj duże okulary, po przyjściu do domu weź prysznic, żeby spłukać alergeny z siebie.

Zobacz także:

Autor: Anna Kobyłka

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Martin Leigh / Getty Images

Pozostałe wiadomości