Wykryto kolejny czynnik wywołujący alergię. "Może doprowadzić do ostrego zapalenia zatok"

Autor:
Nastazja
Bloch
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliweDzień Dobry TVN
wideo 2/4

W Krakowie przeprowadzono pierwsze na świecie badania pilotażowe dotyczące alergii na smog. Wnioski nie pozostawiają złudzeń – zanieczyszczenie powietrza może wywołać u osoby zdrowej reakcję alergiczną. Jak to możliwe? Jak to zdiagnozować i jak z tym walczyć? Na pytania odpowiedziała prof. Ewa Czarnobilska.

Badanie dotyczące alergii na smog

To, że smog niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, wiemy już od dawna. Nowością okazuje się jednak fakt, że możemy mieć na niego alergię. Udowodniły to badania przeprowadzone na grupie 30 osób. Pacjenci podzieleni zostali na dwie grupy – w pierwszej znalazły się osoby bez alergii, w drugiej z potwierdzoną alergią na brzozę oraz inne alergeny całoroczne.

- Pomysł powstał w momencie, kiedy pacjenci trafiali do mnie do poradni alergologicznej z podobnymi objawami alergii. Ciężko było ustalić, jaka jest tego przyczyna. U tych pacjentów wykonaliśmy badanie potwierdzające, czy smog uczula - powiedziała prof. Ewa Czarnobilska z Zespołu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego ds. zanieczyszczenia powietrza..

Uczulenie wykazało 75 proc. zdrowych badanych osób i ponad 80 proc. osób z grupy z alergią związaną z różnymi czynnikami. To pokazało, że alergia na smog istnieje.

Smog uczula, potwierdziliśmy to, aktywując krew pacjentów smogiem, a dokładnie pyłem zawieszonym. Te komórki alergiczne reagowały tak, jak u pacjenta uczulonego na pyłek brzozy

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Co więcej, naukowcy zbadali także mocz zdrowych pacjentów, którzy znajdowali się w miejscach, gdzie wartości smogu są najwyższe. We wszystkich próbkach znaleziono pochodne rakotwórczej substancji. Oznacza to, że smog przenika do naszych organizmów. Objawy astmy oskrzelowej związanej z działaniem smogu znacznie częściej występują u dzieci. Dlaczego? U maluchów śluzówka jest mniej odporna i przez to są bardziej podatne na choroby. Dodatkowo ich układ immunologiczny słabiej radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z organizmu. Dzieci mają też mniejszą masę ciała, więc przyjmują zdecydowanie większą ilość zanieczyszczeń niż dorośli.

Jak leczyć alergię na smog?

Pacjenta uczulonego na smog należy leczyć tak samo jak pacjenta alergicznego. Osoba taka powinna mieć rozpoznaną astmę, alergiczny nieżyt nosa i posiadać leki na te schorzenia.

- To jest duży problem, bo nie możemy się odczulić na smog. Natomiast świadomość, że jesteśmy uczuleni, pozwala leczyć tę alergię objawowo. Podajemy w okresie jesienno-zimowym sterydy wziewne, leczymy astmę smogową, po to, żeby nie doszło do rozwoju choroby – wyjaśniła profesor.

Ponadto naturalnym i najlepszym lekarstwem będzie także wyjazd w góry, nad morze bądź turnus leczniczy w kopalni soli. Istotne jest jednak to, abyśmy byli świadomi naszych alergii i z nimi walczyli. Jak się okazuje, pył zawieszony "działa drażniąco, u każdego może wywołać kaszel i długotrwały katar". U uczulonych pacjentów może doprowadzić do ostrego zapalenia zatok lub do napadów duszności astmatycznej.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości