Zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie mieszkających w Rybniku dzieci. W ich moczu badania wykazały rakotwórczy "czarny węgiel". Jego poziom był wielokrotnie wyższy niż u ich rówieśników ze Strasburga.
"Czarny węgiel" - co to jest
Prawie dwa lata temu epidemiolog z belgijskiego Uniwersytetu Hasselt, prof. Tim Nawrot rozpoczął pierwsze w Europie badania nad poziomem "czarnego węgla" w moczu rybnickich dzieci.
'Czarny węgiel' to rakotwórcza substancja, która powstaje w procesie spalania paliw kopalnych i zdaniem naukowców może powodować nie tylko zmiany nowotworowe, ale także przyczyniać się do chorób układu oddechowego oraz obniżać poziom ilorazu inteligencji u dzieci. Ale to jest dopiero wierzchołek góry lodowej
- wyjaśniła reporterka Dzień Dobry TVN, Dagmara Kowalczyk.
Dzięki badaniom prof. Nawrota udało się stwierdzić, że w moczu małych rybniczan poziom tej trującej substancji jest dziewięciokrotnie wyższy niż u ich rówieśników mieszkających w Strasburgu.
W badaniu wzięły udział m.in. dzieci prezes stowarzyszenia Śląskie Perły, Klaudyny Jackiewicz-Szewczyk.
Chciałam wiedzieć, jaki bezpośredni wpływ ma zanieczyszczone powietrze na ich zdrowie. Wyniki okazały się szokujące
- stwierdziła.
Dodała także, że smog negatywnie wpłynął również na jej zdrowie:
Trzy lata temu przeszłam niedokrwienie mózgu i od tego czasu walczę o fundamentalne prawo, jakim jest oddychanie czystym powietrzem
Powietrze w Rybniku
Według naszej rozmówczyni sytuacja w mieście jest dramatyczna. Jak powiedziała, w ubiegłym roku oraz w lutym br. powietrze było tak zanieczyszczone, że brakowało skali na czytniku pyłów zawieszonych, którym dysponuje.
Poziom PM 2,5 był aż 999, a podejrzewam, że nawet wyższy
- wyjaśniła.
>>> Zobacz także:
W tym miastach nie będzie można już swobodnie korzystać z grilla, kosiarek i kominków
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Czym jest smog elektromagnetyczny? Czy może szkodzić zdrowiu?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf