Wrześniowe upały i susza hydrologiczna są tematami, którymi żyje cała Polska. Wisła w Warszawie ma głębokość większego strumienia, a jej poziom spadł poniżej 30 centymetrów. W ostatnich dniach zanotowano rekordowe ciepło w historii pomiarów od 1950 roku. Jakie są skutki tych zjawisk i jak sobie z nimi radzić? W programie Dzień Dobry TVN opowiedział o tym Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB.
Oto najważniejsze newsy dnia.
- Zachowaj szczególną czujność - podkreślono w komunikacie.
Gdzie panuje najtrudniejsza sytuacja?
"Sytuacja szybko wpływa na cały sektor turystyczny".
Przez nasilające się zmiany klimatu Polska, której grozi pustynnienie, musi się liczyć z częstszym występowaniem zarówno suszy, jak i powodzi. Średnie temperatury w naszym kraju zwiększają się, a opadów nie przybywa. Los środowiska leży więc w naszych rękach. Warto zatem lepiej wykorzystywać wodę i ją oszczędzać. Sprawdź, jakie nawyki możesz zmienić we własnym domu.
Brak wody w kranach, wysychające ogrody, a nawet znikające jeziora - to efekty suszy, która dotyka większość terenów Polski. Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Za jego sprawą kolejny rok może być najcieplejszy w historii i pobić niechlubne rekordy z 2016 r.
"Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności".
„Żadne dziecko nie powinno tej wody pić”.
Od 40 lat nie było tak druzgocącej suszy. Mieszkańcy Somalii, którzy od dawna zmagają się z kryzysem humanitarnym, masowo przemieszczają się teraz po kraju w poszukiwaniu wody, żywności i pomocy dla swoich rodzin. Do końca roku aż 6,7 mln osób będzie cierpieć tam z powodu skrajnego niedożywienia lub głodu. - Podczas gdy oczy świata zwrócone są na Europę, w Afryce Wschodniej sytuacja humanitarna pogarsza się z każdym dniem - ostrzega PAH.
Zachęcamy do wprowadzenia kilku dobrych nawyków na co dzień.
Wisła wysycha - z jej dna wynurzają się kamienie i wysepki, a w wielu miejscach można zobaczyć jej piaszczyste dno. Niewiele brakuje do pobicia rekordu najniższego poziomu wody w największej polskiej rzece. Wędkarze informują o śniętych rybach, a część promów zawiesiła kursowanie.
W ostatnich dniach upały w Polsce nieco zelżały, ale na południu Europy, zwłaszcza we Włoszech, nie ustępują. Temperatury mogą pobić rekordy, co grozi m.in. kolejnymi suszami i pożarami. Gdzie ma być najgoręcej w najbliższym czasie?
W Polsce możemy mówić o suszy hydrologicznej. Obecnie to zjawisko występuje w 1689 gminach w naszym kraju, to aż 68 proc. Dlaczego rzeki wysychają?
Zobacz, za co grozi kilka tysięcy złotych kary.
Na terenie Polski 14 gmin wystosowało apel lub wprowadziło zakaz używania wody z sieci wodociągowej do celów innych niż bytowe. Niedostosowanie się będzie skutkowało karami. Skąd te decyzje? O jakich miejscach mowa?
Ze względu na mało intensywną zimę i obecny brak opadów, ziemia jest niebezpiecznie sucha. Czym grozi ta sytuacja i jakie są szanse na jej poprawę?
Kiedy spadnie deszcz?
Szacuje się, że w Polsce w najbliższych latach czekają nas nie tylko upalne lata, ale także powodzie, podtopienia i bardzo silne wiatry, które mogą uszkadzać całe miasta. Powodem jest globalne ocieplenie, na które ogromny wpływ mają właśnie duże osady ludzkie.
Zmiana klimatu niesie za sobą mnóstwo tragicznych w skutkach konsekwencji. Jedną z nich są susze. Szczególnie, że problem wciąż narasta, i to na skalę globalną. Jak możemy go rozwiązać i czy to w ogóle możliwe?
Ministerstwo Klimatu wyszło z propozycją programu „Moja Woda”, który ma na celu walkę z kryzysem wodnym i suszą. Od lipca 2020 r. będzie można składać wnioski o pomoc w sfinansowaniu przydomowych zbiorników retencyjnych zbierających wodę deszczową i roztopową. W programie rozmawialiśmy o tym, czym jest przydomowa retencja i co mówią przepisy na temat budowy oczka wodnego.
Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego w Honolulu prognozują, że zaleje nas fala upałów. Doszli do wniosku, że nawet, jeśli ograniczymy emisję gazów cieplarnianych, to i tak pod koniec tego stulecia zabójcze upały będą zagrażać aż 48 proc. ludzkości. Które części świata są najbardziej narażone na falę upałów? Czy Polska też jest zagrożona? Jak bardzo zmieni się klimat w Polsce? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy prof. Szymona Malinowskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.