Susza hydrologiczna w Polsce
Susza hydrologiczna przejawia się długotrwałym obniżeniem poziomu wody w rzekach i jeziorach. Jest to okres obniżonych zasobów wód powierzchniowych w stosunku do średniej wartości na przestrzeni lat, a także kolejny etap pogłębiającej się suszy atmosferycznej i rolniczej.
Pomimo tego że minionej nocy (z 27 na 28 lipca) w różnych regionach kraju padał solidnie deszcz, to wciąż mamy suszę hydrologiczną w częściach Polski. Jak podaje serwis TVN Meteo, woda opadowa nie ma czasu na wsiąknięcie w grunt, przez co spływa do rzek, a stamtąd trafia do mórz.
Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych. Niektóre wprowadziły nawet system dotacji na zakup pojemników na deszczówkę, zamiast podlewania wodą z kranu.
Oszczędzanie wody podczas suszy hydrologicznej
Tomasz Skoczylas, burmistrz Głogowa Małopolskiego, wystosował prośbę do mieszkańców.
- Apelujemy i prosimy mieszkańców, aby oszczędzali wodę z sieci, nie nalewali do basenów przydomowych, nie podlewali ogródków przydomowych, tylko korzystali np. ze zbiorników retencyjnych na deszczówkę - powiedział Skoczylas.
Wojciech Kozak, dyrektor Wód Polskich w Krakowie wyjaśnił, dlaczego w niektórych miejscach w kraju występuje susza hydrologiczna.
- Kłopoty mają miejscowości małe, o szczelnej zabudowie, dużo betonu. Doskonale wiemy, że betonoza, która niestety stała się popularna, estetyka, uroda powoduje, że w tym miejscu nie ma infiltracji - wskazał Kozak.
Więcej ważnych newsów z Polski i świata można znaleźć na stronie TVN24.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezwykłe zjawisko na niebie. Do sieci trafiły zdjęcia. "Wygląda jak wniebostąpienie"
- Nietypowe widowisko na niebie. Jak powstaje zjawisko "trzy słońca"?
- Rzadkie zjawisko atmosferyczne nad pustynią Atakama. Czym są "czerwone duszki"?
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Dagmara Kaczmarek-Szałkow
Źródło: tvn24.pl/tvnmeteo
Źródło zdjęcia głównego: Marsell Gorska Gautier